mieszkanie na start

Artykuły - Mieszkanie na start (14)

 • Czy budownictwo mieszkaniowe wygra z COVID-19?

  Czy budownictwo mieszkaniowe wygra z COVID-19?

  Z powodu gospodarczych skutków pandemii spada liczba rozpoczętych i planowanych inwestycji mieszkaniowych. Rząd skierował właśnie do Sejmu projekt ustawy, która ma odwrócić ten trend. Czy to się uda? Zdaniem ekspertów, deweloperzy alarmują, że jest zbyt mała podaż gruntów która hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego.
 • Falstart "Mieszkania na start". Program działa tylko w pięciu gminach

  Falstart "Mieszkania na start". Program działa tylko w pięciu gminach

  Do rządowego programu dopłat do czynszów dołączyło... pięć gmin. - Gdy powstawał, sygnalizowaliśmy, że to nie jest szczyt naszych marzeń - komentują samorządowcy.
 • 40 proc. Polaków wpada w lukę czynszową

  40 proc. Polaków wpada w lukę czynszową

  Blisko 70 proc. polskich rodzin nie ma zdolności kredytowej. Natomiast 40-proc. grupa osób wpada w tzw. lukę czynszową, czyli zarabiają powyżej kryteriów kwalifikujących do lokalu komunalnego, a za mało na nabycie mieszkania na własność - wskazuje Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezes zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland.
 • 2019 rok w mieszkaniówce - prognozy Home Brokera

  2019 rok w mieszkaniówce - prognozy Home Brokera

  Koniec boomu mieszkaniowego w 2019 r. wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny. To zapowiada ciekawy rok na rynku. Szczególnie, że sporo dziać powinno się w programie Mieszkanie na Start, z niecierpliwością wyczekujemy też pojawienia się pierwszych Firm Inwestujących w Najem Nieruchomości. Marcin Krasoń z Home Broker prognozuje 2019 rok na rynku mieszkaniowym.
 • Mieszkanie na start: Miliony do wzięcia!

  Mieszkanie na start: Miliony do wzięcia!

  Od stycznia 2019 roku ruszy program dopłat do czynszów Mieszkanie na start. Będą one przysługiwać nie tylko w przypadku wynajmu, ale także jeśli najemca wybierze opcję dochodzenia do własności lokalu. Zostaną sfinansowane z budżetu państwa - w 2019 roku na cel rząd przeznaczy 400 mln i sukcesywnie, co roku, tak kwota będzie rosła. Od 2023 do 2027 roku będzie to nawet 2 mld zł rocznie.
 • Mieszkanie na start: Siedem rzeczy, które warto wiedzieć o dopłatach

  Mieszkanie na start: Siedem rzeczy, które warto wiedzieć o dopłatach

  Mieszkanie na start, czyli Mieszkanie plus po liftingu, to rządowy pomysł na dofinansowanie najmu, który umożliwia obniżenie miesięcznego czynszu nawet o kilkaset złotych. Jak na razie lista gmin, które podpisały umowę z BGK, jest jeszcze pusta. Warto już zapoznać się z zasadami programu, by być na to gotowym, gdy gminy zaczną przyjmować wnioski - radzi Marcin Krasoń, analityk Home Broker.
 • MIiR: Mieszkanie na start podpisane. Dopłaty do czynszów ruszą w 2019 roku

  MIiR: Mieszkanie na start podpisane. Dopłaty do czynszów ruszą w 2019 roku

  Dopłaty otrzymają rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, osoby niepełnosprawne i seniorzy. Konkretna pomoc finansowa dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach w utrzymaniu wynajmowanych mieszkań przez długi czas trafi do chętnych niezależnie od tego, czy będą wynajmować mieszkanie od towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowej czy na rynku komercyjnym. "To pomoc, która zmniejszy koszty utrzymania mieszkania w początkowym okresie. Zaoszczędzone pieniądze rodzina przeznaczy na inne cele. W ten sposób ułatwiamy najem i zwiększamy możliwości docelowego wykupu. Opcję wykupu będzie można łączyć z otrzymywaniem dopłat" - mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
 • Mieszkanie na start dla 30 tysięcy polskich rodzin

  Mieszkanie na start dla 30 tysięcy polskich rodzin

  Specustawa mieszkaniowa "realizuje obietnice społeczne rządu" - zapowiedział na briefingu prasowym Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Zdaniem wielu ekspertów, nowe przepisy dadzą znacznie większe pole inwestorom i unieważnią miejscowe plany przestrzenne.
 • Rząd dopłaci do czynszu przez 15 lat. Kryteria spełnia nawet 40 proc. Polaków

  Rząd dopłaci do czynszu przez 15 lat. Kryteria spełnia nawet 40 proc. Polaków

  W ramach programu "Mieszkanie na Start" będzie można liczyć na dopłaty do czynszu przez 15, a nie 9 lat. O tym, kto uzyska taką pomoc, zadecydują też samorządy.
 • System dopłat do czynszów został przyjęty

  System dopłat do czynszów został przyjęty

  Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w pierwszych latach najmu mieszkania. Posłowie zdecydowali, że dopłaty do czynszu najmu będą przyznawane na 15 lat i skorzystają z niech nie tylko pierwsi najemcy lokalu. Program "Mieszkanie na start" będzie nowym elementem lokalnej polityki mieszkaniowej. Gminy będą zawierać umowy z inwestorami mieszkaniowymi i przekażą im listy osób chętnych na dostępne mieszkania czynszowe.

Filmy - Mieszkanie na start (1)

 • Co się dzieje z programami Mieszkanie Plus i Mieszkanie na Start?

  Pierwszy odcinek debaty o rynku nieruchomości: podsumowanie 2018 roku i przewidywania na 2019 rok. Mieszkanie Plus to program rządowy, który już dawno miał ruszyć, a na razie mało się o tym słyszy, a mieszkań wybudowano jedynie kilkaset. Co wiadomo na temat 100 tysięcy mieszkań, o których słyszeliśmy w zeszłym, czy nawet w 2017 roku?