miesiączka

Artykuły - Miesiączka (61)

Filmy - Miesiączka (4)

 • Ćwiczenia w trakcie miesiączki. Dla kogo nie jest wskazany intensywny trening?

  Jak ćwiczyć podczas miesiączki? Powiedziała o tym dr Lidia Kuba, licencjonowana instruktorka fitness Instytutu Michaela Kinga. Dla kogo nie jest wskazany wzmożony wysiłek fizyczny? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Miesiączka tylko 4 razy w roku?

  Od niedawna w Polsce dostępne są tabletki antykoncepcyjne o wydłużonym schemacie stosowania, które pozwalają zredukować ilość planowanych krwawień do kilku dni w roku. W czasie stosowania tych tabletek występuje tylko 4 krwawienia w roku zamiast 12-13. - Antykoncepcję o przedłużonym działaniu możemy polecić każdej pacjentce. Trochę zmienił się świat. Doustna antykoncepcja, która regulowała występowanie okresu co miesiąc, powstała w latach 60-tych i była schematem XX wieku. Jednak teraz w XXI wieku zabiegane, wysportowane młode dziewczyny nie chcą martwić się miesiączką – mówi Violetta Skrzypulec, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog i seksuolog, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach. Kobiety chcące zacząć stosować antykoncepcję o przedłużonym schemacie powinny na ten temat porozmawiać ze swoim ginekologiem. Lekarz udzieli dokładnej instrukcji, biorąc pod uwagę fakt, czy na co dzień pacjentka bierze pigułkę, czy jeszcze jej nie zażywała.
 • Afryka: Menstruacyjne tabu

  Podpaski wielokrotnego użytku? Brzmi to jak ponury żart, ale w pewnych afrykańskich krajach to jedyny ratunek dla dziewcząt, których nie stać na jednorazowe środki higieniczne. Zestaw 9 sztuk podpasek ze specjalnymi majtkami kosztuje równowartość 15 dolarów – i może służyć nawet przez 5 lat! Pomysłodawczynią takiego rozwiązania jest Sue Barnes z RPA, założycielka stowarzyszenia „Project Dignity”. Chciała ona pomóc w ten sposób afrykańskim nastolatkom – które z powodu tak naturalnej rzeczy jak menstruacja opuszczają zajęcia w szkole. Wszystko dlatego, że nie mogą pozwolić sobie na comiesięczny zakup podpasek czy tamponów. Wolą więc opuszczać lekcje, niż narażać się na wstyd. Według UNICEF-u, problem ten dotyczy co 10. afrykańskiej dziewczyny. Podczas menstruacji afrykańskie dziewczęta z ubogich rodzin używają kawałków tkanin, papieru toaletowego, a nawet... gazet czy plastikowych toreb. Dla nich inicjatywa Sue to szansa na poprawę jakości życia – i okazja do przełamania tabu, jakim jest miesiączka.
 • Czerwony alarm - czyli te trudne kobiece dni

  Kolejny odcinek cyklu "Polimaty" poświęcony jest bardzo delikatnej sprawie... Panowie, macie niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o "trudnych kobiecych dniach" tego wszystkiego, o co do tej pory baliście się zapytać!