miejsca pracy

Artykuły - Miejsca pracy (473)

 • Stocznie europejskie przegrywają z Azją

  Stocznie europejskie przegrywają z Azją

  Europejski sektor stoczniowy apeluje o pomoc. Stocznie borykają się z problemami finansowymi ze względu na konkurencję z Azji i pandemię COVID-19, której skutki branża będzie odczuwać jeszcze jakiś czas. Oczekują programu wsparcia, który pozwoliłby uchronić firmy i miejsca pracy. Zdaniem stoczniowców za dwa-trzy lata popyt powinien powrócić, ale zanim sytuacja się unormuje przydałaby się stymulacja popytu połączona ze skuteczniejszą ochroną europejskiego rynku.
 • BIEC: Bezrobotnym trudniej znaleźć pracę

  BIEC: Bezrobotnym trudniej znaleźć pracę

  Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w maju 2021 r., wzrósł wobec kwietnia o blisko 0,3 punktu; to drugi miesiąc wzrostu wskaźnika - poinformował w piątek BIEC. Bezrobotnym trudniej znaleźć pracę - dodał.
 • Kultura korporacyjna. Od niej zależy akceptacja pracy w IT

  Kultura korporacyjna. Od niej zależy akceptacja pracy w IT

  Warunki pracy i kultura korporacyjna stały się dla specjalistów branży IT ważniejsze nawet od samego menedżera zarządzającego firmą i mogą zaważyć na decyzji o przyjęciu pracy - wynika z raportu "Kultura w IT" przeprowadzonego przez No Fluff Jobs.
 • Efekt pandemii. Ponad 100 tys. miejsc pracy mniej

  Efekt pandemii. Ponad 100 tys. miejsc pracy mniej

  W lutym przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach GUS wyliczył na 5569 zł brutto (około 4000 zł netto). W porównaniu z lutym 2020 roku wzrosło o 240 zł, czyli o 4,5 proc. Jedni dobrze zarabiają, ale inni nie mają pracy - w skali roku o prawie 2 proc. zmalała liczba zatrudnionych.
 • ​GUS: Na koniec IV kwartału liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 84,4 tys., o 7,4 proc. mniej kwartał do kwartału

  ​GUS: Na koniec IV kwartału liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 84,4 tys., o 7,4 proc. mniej kwartał do kwartału

  Na koniec IV kwartału liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 84,4 tys., o 7,4 proc. mniej kdk - podał w środę GUS.
 • Wygaszenie górnictwa może zlikwidować co najmniej 26,6 tys. miejsc pracy w jego otoczeniu - GIPH

  Wygaszenie górnictwa może zlikwidować co najmniej 26,6 tys. miejsc pracy w jego otoczeniu - GIPH

  ekonomiści w analizie, przygotowanej na zlecenie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) oszacowali, że wygaszenie górnictwa węgla kamiennego w ciągu najbliższych trzech dekad może prowadzić do likwidacji co najmniej 26,6 tys. miejsc pracy w firmach kooperujących z kopalniami.
 • KE wypłaciła Polsce 1 mld euro na ochronę miejsc pracy

  KE wypłaciła Polsce 1 mld euro na ochronę miejsc pracy

  Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Polsce 1 mld euro na pomoc w ochronie miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia. Bruksela skierowała też środki do Włoch i Hiszpanii, krajów, które zostały najmocniej dotknięte kryzysem wywołanym koronawirisem.
 • Dobre dane z rynku pracy. To już historia?

  Dobre dane z rynku pracy. To już historia?

  Dane za wrzesień o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, które podał GUS, mogą być ostatnimi w trendzie wzrostowym. Trudno o optymizm, jeśli druga fala pandemii i obostrzenia, które stopniowo są wprowadzane, będą najpewniej pogarszać sytuację na rynku pracy.
 • Pracownicy ze Wschodu nie żałują, że zostali w Polsce

  Pracownicy ze Wschodu nie żałują, że zostali w Polsce

  Prawie 40 proc. cudzoziemców, którzy pozostali w Polsce po wybuchu pandemii, było zmuszonych do zmiany miejsca pracy, a prawie jedna trzecia przeprowadziła się do innej miejscowości w poszukiwaniu zatrudnienia - wynika z badania "Pracownik zagraniczny w dobie pandemii" przeprowadzonego przez EWL SA i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zdecydowana większość, bo aż 92 proc. nie żałuje jednak, że pozostała w Polsce w czasie pandemii.
 • USA do końca roku zawieszają wydawanie wiz pracowniczych

  USA do końca roku zawieszają wydawanie wiz pracowniczych

  Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze zawieszające do końca 2020 roku wydawanie wiz dla zagranicznych pracowników. W ten sposób rząd USA zamierza zabezpieczyć na okres kryzysu gospodarczego miejsca pracy dla Amerykanów.

Filmy - Miejsca pracy (16)

 • Jak ratować miejsca pracy, gdy przed nami recesja

  W lipcu 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 2,3% r/r i wyniosło 6 252,0 tys. osób. Poważniejsze problemy związane z bezrobociem dopiero przed nami. Czy tydzień pracy powinien trwać cztery dni?
 • Brexit szansą dla Niemiec. Fachowcy i miejsca pracy

  Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię może być szansą dla Niemiec i innych krajów UE. Chodzi o fachowców i nowe miejsca pracy.
 • Irlandia w 2018 r. chce osiągnąć stan pełnego zatrudnienia

  Irlandia w 2018 r. chce osiągnąć stan pełnego zatrudnienia. Tworzeniu nowych miejsc pracy w tym kraju mają sprzyjać m.in. zachęty podatkowe, a także specjalny fundusz inwestycyjny dla małych i średnich firm - mówi PAP ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown. - Tworzenie miejsc pracy to najważniejszy z priorytetów irlandzkiego rządu. Chcemy umożliwić ludziom powrót do pracy utraconej m.in. na skutek kryzysu gospodarczego. Rząd Irlandii już w 2012 r. wprowadził w życie ambitny program dotyczący zatrudnienia, którego celem jest osiągnięcie pełnego zatrudnienia do roku 2018. Już teraz dokonał się znaczący postęp w tym kierunku. Obniżyliśmy bezrobocie z wyjściowego poziomu 15 proc.; tendencja spadkowa utrzymuje się. Mamy nadzieję zejść poniżej 10 proc. w tym roku i osiągnąć pełne zatrudnienie w 2018 r. - mówi ambasador. Tworzeniu nowych miejsc pracy w Irlandii mają sprzyjać m.in. zachęty podatkowe, a także specjalny fundusz inwestycyjny o wartości 7 miliardów euro, który ma na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Specjalny program dedykowany jest ludziom młodym na rynku pracy. - Mamy też bardzo przyjazne otoczenie biznesu. Magazyn Focus uznał Irlandię za najlepsze miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej w strefie euro, a w skali globalnej jesteśmy w pierwszej czwórce. Irlandia ma wykwalifikowaną siłę roboczą i najmłodszą populację w Unii Europejskiej. Kombinacja tych wszystkich czynników sprzyja zamierzeniom irlandzkiego rządu, aby umożliwić ludziom powrót do pracy - dodaje rozmówca PAP.
 • Ta inwestycja da nam ponad 300 miejsc pracy

  225 milionów euro firma Bridgestone, największy producent opon na świecie, przeznaczył na inwestycje w Polsce. Dzięki temu zatrudnienie w dwóch działających w kraju fabrykach zwiększa się o ponad 300 osób. - Polska jest jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Armand Dahi, dyrektor zarządzający na region Europy Wschodniej Bridgestone.