Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Synonimy:
ISS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (628)

 • ​Polskie satelity gotowe do wysłania na ISS

  ​Polskie satelity gotowe do wysłania na ISS

  Światowid i KRAKsat - nanosatelity zaprojektowane i stworzone przez spółkę SatRevolution - zostały przekazane amerykańskiej firmie NanoRacks, przewoźnikowi NASA. Są gotowe do wyniesienia na Międzynarodową Stację Kosmiczną skąd zostaną wystrzelone już w przestrzeń kosmiczną.
 • Rosja wyśle dwóch kosmicznych „turystów” na ISS

  Rosja wyśle dwóch kosmicznych „turystów” na ISS

  Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos podpisała umowę z firmą Space Adventures. Cel? Przenieść dwie osoby na stację kosmiczną ISS w przeciągu dwóch najbliższych lat.
 • Na ISS także są bakterie

  Na ISS także są bakterie

  Ku zaskoczeniu naukowców, szczepy bakterii chorobotwórczych występujących w szpitalach znaleziono także na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
 • Na ISS uzyskano ekstremalnie niską temperaturę

  Na ISS uzyskano ekstremalnie niską temperaturę

  Podczas eksperymentu prowadzonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) osiągnięto niesamowicie niską temperaturę, zaledwie ułamek stopnia powyżej zera absolutnego. To rekord temperatury uzyskanej kiedykolwiek w kosmosie.
 • NASA bez dostępu do ISS?

  NASA bez dostępu do ISS?

  NASA może stracić dostęp do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W 2019 r. po prostu mogą nie mieć jak się na nią dostać.
 • Suzanna Randall zostanie pierwszą Niemką w kosmosie?

  Suzanna Randall zostanie pierwszą Niemką w kosmosie?

  Suzanna Randall, pracująca jako astronom w ESO, jest o krok bliżej od zostania pierwszą Niemką w kosmosie. Została wybrana jako nowa kandydatka w inicjatywie Astronautin, której celem jest trening pierwszej niemieckiej astronautki i wysłanie jej w ramach misji badawczej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
 • Dlaczego w kosmosie traci się na wadze?

  Dlaczego w kosmosie traci się na wadze?

  Podczas pobytu poza Ziemią astronauci tracą na wadze. Naukowcy do tej pory nie wiedzieli dlaczego, ale wreszcie jest wyjaśnienie.
 • Japoński astronauta urósł na ISS "tylko" dwa cm

  Japoński astronauta urósł na ISS "tylko" dwa cm

  Japoński astronauta Norishige Kanai, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trzy tygodnie "urósł" dwa cm, a nie jak wcześniej ogłosił na Twitterze aż 9 cm. W takich warunkach to normalne.
 • Niezwykłe zdjęcie ISS na tle Księżyca

  Niezwykłe zdjęcie ISS na tle Księżyca

  Amerykański astronom zrobił niezwykłe zdjęcie przedstawiające Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przechodzącą na tle tarczy Księżyca.
 • ​Troje członków załogi ISS powróciło na Ziemię

  ​Troje członków załogi ISS powróciło na Ziemię

  Troje członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - Amerykanka Peggy Whitson, jej rodak Jack Fischer i Rosjanin Fiodor Jurczychin - powróciło na Ziemię - poinformowało podmoskiewskie centrum lotów.

Filmy - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (7)

 • Huragan "Florence" zbliża się do USA. Uchwyciły go kamery Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

  Mieszkańcy wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych przygotowują się na nadejście huraganu. "Florence" ma już czwartą kategorię w pięciostopniowej skali. Huragan nagrały kamery Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (RUPTLY/x-news)
 • Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócili na Ziemię. Kapsuła Sojuz bezpiecznie wylądowała w Kazachstanie

  Żezkazgan, Kazachstan. Astronauci z ekspedycji nr 53/54 na Międzynarodową Stację Kosmiczną pożegnali swoich kolegów, zmienników z ekspedycji nr 55 i wrócili na Ziemię. Przed opuszczeniem stacji członkowie wyprawy przekazali swoim zmiennikom symboliczny klucz do pojazdu. - Ekspedycjo nr 55 twój czas się rozpoczął, a to jest klucz do tego fascynującego pojazdu – powiedział jeden z astronautów. Astronauci spędzili na orbicie 168 dni. Z MSK zabrał ich statek Sojuz MS-06, który bezpiecznie wylądował w Kazachstanie. Członkowie ekspedycji przebywali w kosmosie od 13 września 2017 r.
 • Kurs korzystania z kosmicznej toalety

  Brytyjski astronauta Tim Peake, który pracuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nagrał krótki film, w którym wyjaśnia ciekawskim, w jaki sposób w kosmosie korzysta się z toalety. - To naprawdę całkiem proste - przekonywał Peake. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.