Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Synonimy:
ISS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (618)

 • Dlaczego w kosmosie traci się na wadze?

  Dlaczego w kosmosie traci się na wadze?

  Podczas pobytu poza Ziemią astronauci tracą na wadze. Naukowcy do tej pory nie wiedzieli dlaczego, ale wreszcie jest wyjaśnienie.
 • Japoński astronauta urósł na ISS "tylko" dwa cm

  Japoński astronauta urósł na ISS "tylko" dwa cm

  Japoński astronauta Norishige Kanai, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trzy tygodnie "urósł" dwa cm, a nie jak wcześniej ogłosił na Twitterze aż 9 cm. W takich warunkach to normalne.
 • Niezwykłe zdjęcie ISS na tle Księżyca

  Niezwykłe zdjęcie ISS na tle Księżyca

  Amerykański astronom zrobił niezwykłe zdjęcie przedstawiające Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przechodzącą na tle tarczy Księżyca.
 • ​Troje członków załogi ISS powróciło na Ziemię

  ​Troje członków załogi ISS powróciło na Ziemię

  Troje członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - Amerykanka Peggy Whitson, jej rodak Jack Fischer i Rosjanin Fiodor Jurczychin - powróciło na Ziemię - poinformowało podmoskiewskie centrum lotów.
 • Ekspres do kawy na pokładzie ISS

  Ekspres do kawy na pokładzie ISS

  ISSpresso to włoski ekspres do kawy w kapsułkach stworzony przez firmy Argotec i Lavazza przy współpracy Włoskiej Agencji Kosmicznej.
 • NASA szuka leku na raka poza Ziemią

  NASA szuka leku na raka poza Ziemią

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) NASA prowadzi eksperymenty mające na celu walkę z nowotworami.
 • Niesamowite nagranie z cumowania Sojuza

  Niesamowite nagranie z cumowania Sojuza

  W sieci pojawiło się nagranie z cumowania Sojuza MS-04 do ISS z kosmicznym podkładem muzycznym.
 • ISS do 2028 roku?

  ISS do 2028 roku?

  NASA i Roskosmos rozmawiają o możliwości przedłużenia działalności ISS o kolejne cztery lata, do 2028 roku.
 • Komórki macierzyste hodowane na ISS

  Komórki macierzyste hodowane na ISS

  ​Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są przeprowadzane różne eksperymenty. Teraz wysłano tam komórki macierzyste, które w warunkach mikrograwitacji namnażają się szybciej i nie występują przy tym żadne efekty uboczne. To z kolei może doprowadzić do rozwoju nowatorskich terapii na raka i inne nieuleczalne dzisiaj choroby.
 • Superbakterie polecą w kosmos

  Superbakterie polecą w kosmos

  Wkrótce superbakterie, które rocznie powodują śmierć milionów ludzi na świecie, zostaną wysłane w kosmos.

Filmy - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (5)

 • Kurs korzystania z kosmicznej toalety

  Brytyjski astronauta Tim Peake, który pracuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nagrał krótki film, w którym wyjaśnia ciekawskim, w jaki sposób w kosmosie korzysta się z toalety. - To naprawdę całkiem proste - przekonywał Peake. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.
 • Robot przygotowuje się do lotu w kosmos

  Nazywa się Kirobo, ma niewiele ponad 86 cm wzrostu i potrafi mówić po japońsku. Oto wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który już niebawem poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z japońskimi astronautami. Będzie im dotrzymywał towarzystwa i przekazywał na Ziemię informacje z japońskiego modułu ISS. Kirobo zdążył już przedstawić się dziennikarzom na konferencji prasowej, podczas której w błyskotliwy sposób sparafrazował słynne zdanie wypowiedziane przez zdobywcę Księżyca - Neila Armstronga.
 • Uzdatnianie wody na ISS

  W internecie pojawia się coraz więcej materiałów wideo ukazujących codzienność na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem dowiedzieliśmy się, że załoga pozyskuje wodę ze wszystkich możliwych źródeł, także z moczu.