miedź

Artykuły - Miedź (558)

 • Surowce: Złoto w górę, ropa w dół w świecie zmagającym się z Covid-19

  Surowce: Złoto w górę, ropa w dół w świecie zmagającym się z Covid-19

  W ubiegłym tygodniu indeks monitorujący wyniki kluczowych surowców odnotował czteromiesięczne maksimum; najwięcej zyskały metale przemysłowe i zboża, w szczególności pszenica i miedź. Złoto zrobiło niewielki, ale bardzo istotny ruch w górę do najwyższego poziomu od 2011 r., przekraczając 1 800 USD/oz.
 • Kolejny spadek liczby wiertni ropy naftowej w USA

  Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień spokojną konsolidacją, co wynikało w dużej mierze z braku sesji w Stanach Zjednoczonych i, co za tym idzie, z obniżoną aktywnością inwestorów.
 • Prognozy: Co dalej z miedzią i srebrem?

  Prognozy: Co dalej z miedzią i srebrem?

  Metale przemysłowe, takie jak miedź, rozpoczęły tydzień solidnie, osiągając siedmiotygodniowe maksimum, a następnie powracając w dół. Podobnie jak ropa naftowa i surowce zależne od wzrostu, miedź przyjęła obecnie trend zwyżkowy, a jej ceny rosną w związku z faktem, iż złagodzenie izolacji prowadzi do ożywienia popytu. Do poprawy nastrojów na rynkach surowców zależnych od wzrostu przyczyniły się również liczne inicjatywy rządów i banków centralnych. Poprawa nastąpiła nawet pomimo największego spadku światowego wzrostu i wzrostu bezrobocia od czasu Wielkiego Kryzysu.
 • Koronawirus nie wpłynął na produkcję KGHM

  Koronawirus nie wpłynął na produkcję KGHM

  KGHM wyprodukował w marcu tego roku 60,4 tys. ton miedzi płatnej. Mimo pandemii koronawirusa firmie udało się utrzymać wynik z marca 2019 roku.
 • ​Chętnych na miedź nie zabraknie

  ​Chętnych na miedź nie zabraknie

  Kryzys związany z koronawirusem wstrząsnął m.in. rynkiem miedzi, przekładając się na przecenę surowca. Jednak w długim terminie zapotrzebowanie na czerwony metal będzie rosło. Mniej więcej 22 mln ton miedzi będzie potrzebne w latach 2020-2050 do zmiany gospodarki europejskiej na neutralną klimatycznie - szacuje KGHM.
 • W tym roku możliwa nadwyżka 1 mln ton miedzi

  W tym roku możliwa nadwyżka 1 mln ton miedzi

  Popyt na miedź spadł ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, która sparaliżowała światowy przemysł. W efekcie w tym roku na rynku miedzi spodziewana jest nadwyżka, która może wynieść nawet 1 mln ton. Tymczasem wcześniejsze założenia mówiły o tym, że rynek będzie mniej więcej zbilansowany.
 • Miedź: Do połowy roku będzie nerwowo

  Miedź: Do połowy roku będzie nerwowo

  Ceny metali przemysłowych pozostają pod presją w związku z pandemią koronawirusa i jej wpływem na przyszłą sytuacją gospodarczą.
 • Ceny paliw i walut: Odbicie na rynkach

  Ceny paliw i walut: Odbicie na rynkach

  ​Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o 13 proc. Ropa w USA drożeje o 13 proc. po tym, gdy podczas poprzedniej sesji staniała o 24 proc. Cena odbija się z najniższego poziomu od 18 lat. Surowiec jest wyceniany powyżej 23 USD za baryłkę, ale nie jest wykluczone, że wkrótce notowania spadną do 12-18 USD - informują maklerzy.
 • Dywersyfikacja to większe bezpieczeństwo

  Dywersyfikacja to większe bezpieczeństwo

  Ponad połowa krajów na świecie, w tym dwie trzecie rozwijających się, są zależne od eksportu surowców i towarów nieprzetworzonych. Taki model jest ryzykowny, biorąc pod uwagę wrażliwość surowców na geopolitykę i koniunkturę. Potwierdza to choćby obecne zachowanie rynków w obliczu epidemii koronawirusa.
 • Zapotrzebowanie na miedź będzie rosnąć

  Zapotrzebowanie na miedź będzie rosnąć

  Globalny popyt na miedź do 2030 roku może wzrosnąć o ponad 20 proc. Głównym konsumentem metalu pozostaną Chiny, choć na znaczeniu będą jako odbiorcy zyskiwać również inne kraje azjatyckie. Wzrost będzie wynikał m.in. ze zwiększonego popytu na surowiec ze strony sektora odnawialnych źródeł w sektorze elektromobilności i w OZE.

Filmy - Miedź (11)

 • Miedź drastycznie staniała

  Cena miedzi znalazła się pod presją z powodu obaw o wzrost gospodarczy. Ok. 50 proc. światowego popytu pochodzi z Chin. Wojny handlowe USA-Chiny oznaczają, że popyt szybko nie wróci.
 • KGHM poprawia wyniki, chce inwestować

  Kwartalny wynik produkcyjny KGHM był najlepszy od trzech lat, a kwartalna EBITDA była najlepsza od początku 2018 roku, mimo niższej rok do roku ceny miedzi – podkreśla prezes KGHM Marcin Chludziński.
 • Srebro drożeje, miedź z szansami na odbicie. To będzie sprzyjać KGHM-owi

  KGHM, największy producent srebra i ósmy na świecie producent miedzi, musi zrewidować swoje wydatki inwestycyjne. W ciągu dziewięciu miesięcy cena akcji spółki spadła ponad dwukrotnie, a pod względem wartości rynkowej KGHM spadł na 10. miejsce w indeksie WIG20. Wszystko z powodu niskich cen surowców, których jest producentem. Jest jednak nadzieja na odwrócenie trendu. – W przypadku KGHM-u mamy kilka zmiennych, przede wszystkim cenę miedzi, a także cenę srebra oraz molibdenu, który spółka zaczęła wydobywać w Chile – mówi Łukasz Rozbicki, analityk MM Prime TFI. – Wszystko jest bardzo mocno zależne od tego, jak będzie wyglądała cena miedzi i srebra. Wydaje się, że na rynku miedzi mogą być większe szanse na odbicie niż na rynku ropy naftowej, a to by się korzystnie przełożyło na wycenę KGHM-u. Po trzech kwartałach 2015 roku KGHM wyprodukował 517,5 tys. ton miedzi i 917,3 tys. ton srebra. To odpowiednio o 5 proc. więcej i 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Ceny obu surowców w ubiegłym roku były jednak wyraźnie niższe niż w 2014. W ciągu pięciu lat oba metale straciły po połowie swojej wartości.
 • Złoto i miedź z niewielką szansą na odbicie

  Na surowcowym rynku ceny są niskie i niewiele przemawia za tym, by zaczęły rosnąć. Październikowa oprawa na chińskiej giełdzie może pozytywnie wpłynąć na ceny miedzi, niestety mocny dolar przeszkadza we wzroście cen złota. – Na wykresie cen złota mieliśmy wzrosty do poziomu 1191 dolarów za uncję, potem doszło do spadków i zatrzymaliśmy się na bardzo ważnym poziomie około 1163 – mówi Sławomir Dębowski, główny analityk Globtrex.com. – Z technicznego punktu widzenia jest to kluczowe wsparcie, gdyż jeśli doszłoby do jego trwałego przełamania, można byłoby spodziewać się spadków do poziomu gdzieś około 1140. Z kolei, gdyby to wsparcie zostało obronione, można byłoby oczekiwać wzrostów.