miedź

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
miedź ,

Artykuły - Miedź (601)

 • KGHM: Zasoby nowych koncesji mogą wynieść 20 mln t miedzi

  KGHM: Zasoby nowych koncesji mogą wynieść 20 mln t miedzi

  KGHM otrzymał koncesje eksploracyjne na obszar Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce. Tamtejsze zasoby miedzi mogą wynosić nawet 20 milionów ton - ocenia prezes KGHM Marcin Chludziński. Spółka, korzystając z wysokich cen czerwonego metalu, planuje jednocześnie sprzedaż dwóch małych kopalni zagranicznych: Franke w Chile i Carlota w USA.
 • Rynki surowcowe: Popłoch w obawie o inflację

  Rynki surowcowe: Popłoch w obawie o inflację

  Ceny ropy naftowej i miedzi na giełdach mocno spadają. To w reakcji na obawy inwestorów o rosnącą inflację, która może zakłócić proces ożywienia gospodarczego.
 • Traderzy monitorują sytuację

  Traderzy monitorują sytuację

  Cena ropy naftowej spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline- informują maklerzy. Na giełdzie metali LME miedź jest wyceniana w pobliżu rekordowych poziomów. Ryzyko zakłóceń w dostawach metalu sprzyja wzrostowi cen.
 • Miedź i KGHM na szczytach

  Miedź i KGHM na szczytach

  Kurs akcji KGHM jest na rekordowym poziomie, powoli zbliża się do 230 zł. Pnie się on do góry od marca zeszłego roku, kiedy to światowe gospodarki zmroził kryzys związany z pandemią. To efekt kolejnych szczytów cenowych na miedzi.
 • Ceny miedzi biją kolejne rekordy

  Ceny miedzi biją kolejne rekordy

  Na giełdzie metali LME w Londynie miedź nadal ma dobrą passę - jej ceny pobiły kolejny rekord. Metal w dostawach 3-miesięcznych zdrożał już do 10.500,00 USD za tonę.
 • Kosztowne wychodzenie z kryzysu. Słono zapłacimy nie tylko za surowce

  Kosztowne wychodzenie z kryzysu. Słono zapłacimy nie tylko za surowce

  Goldman Sachs prognozuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy surowce podrożeją o 13,5 proc. W światowym przemyśle rosną ceny producentów. W polskich fabrykach mamy rekordowy skok cen wyrobów gotowych. IHS Markit przewiduje, że w lecie inflacja w USA wzrośnie do wartości nie widzianych od prawie 10 lat. W Polsce już teraz jest ona ponad 4-procentowa.
 • KGHM ma 60 lat

  KGHM ma 60 lat

  KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia powstania firmy. Założono ją 1 maja 1961 roku. Przez te lata koncern rozwijał się i z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. To podmiot, który ma ogromny wpływ na polską gospodarkę.
 • Goldman Sachs oczekuje 13,5-proc. wzrostu cen surowców w ciągu sześciu miesięcy

  Goldman Sachs oczekuje 13,5-proc. wzrostu cen surowców w ciągu sześciu miesięcy

  Bank inwestycyjny Goldman Sachs oczekuje w ciągu sześciu miesięcy wzrostu cen surowców rzędu 13,5 proc. Ropa może sięgnąć 80 dol. za baryłkę, a wzrost popytu na nią ma być najszybszy od 20 lat.
 • Metale na kryzys. Trzecia fala pandemii korzystna dla złota

  Metale na kryzys. Trzecia fala pandemii korzystna dla złota

  Doniesienia, że w wielu częściach świata koronawirus jest nadal w ofensywie pomogły notowaniom złota. Właśnie widzimy jak żółty metal - traktowany jak polisa ubezpieczeniowa na ciężkie czasy - drożeje, nawet w momentach gdy rośnie wartość dolara. A kiedy już światowa gospodarka stanie na nogi prawdopodobnie zobaczymy duży wzrostu cen miedzi.
 • Miedź idzie w kierunku 10 tys. dol. za tonę

  Miedź idzie w kierunku 10 tys. dol. za tonę

  Miedź kosztuje ok. 9 tys. dolarów, ale zdaniem obserwatorów rynku to nie koniec cenowego rajdu. Eksperci przewidują, że cena już niedługo przekroczy 10 tys. dol. za tonę. W najbliższych latach spodziewany jest niedobór czerwonego metalu na rynku. Skala prowadzonych inwestycji w wydobycie miedzi nie odpowiada popytowi, który rośnie wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Filmy - Miedź (11)

 • Miedź drastycznie staniała

  Cena miedzi znalazła się pod presją z powodu obaw o wzrost gospodarczy. Ok. 50 proc. światowego popytu pochodzi z Chin. Wojny handlowe USA-Chiny oznaczają, że popyt szybko nie wróci.
 • KGHM poprawia wyniki, chce inwestować

  Kwartalny wynik produkcyjny KGHM był najlepszy od trzech lat, a kwartalna EBITDA była najlepsza od początku 2018 roku, mimo niższej rok do roku ceny miedzi – podkreśla prezes KGHM Marcin Chludziński.
 • Srebro drożeje, miedź z szansami na odbicie. To będzie sprzyjać KGHM-owi

  KGHM, największy producent srebra i ósmy na świecie producent miedzi, musi zrewidować swoje wydatki inwestycyjne. W ciągu dziewięciu miesięcy cena akcji spółki spadła ponad dwukrotnie, a pod względem wartości rynkowej KGHM spadł na 10. miejsce w indeksie WIG20. Wszystko z powodu niskich cen surowców, których jest producentem. Jest jednak nadzieja na odwrócenie trendu. – W przypadku KGHM-u mamy kilka zmiennych, przede wszystkim cenę miedzi, a także cenę srebra oraz molibdenu, który spółka zaczęła wydobywać w Chile – mówi Łukasz Rozbicki, analityk MM Prime TFI. – Wszystko jest bardzo mocno zależne od tego, jak będzie wyglądała cena miedzi i srebra. Wydaje się, że na rynku miedzi mogą być większe szanse na odbicie niż na rynku ropy naftowej, a to by się korzystnie przełożyło na wycenę KGHM-u. Po trzech kwartałach 2015 roku KGHM wyprodukował 517,5 tys. ton miedzi i 917,3 tys. ton srebra. To odpowiednio o 5 proc. więcej i 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Ceny obu surowców w ubiegłym roku były jednak wyraźnie niższe niż w 2014. W ciągu pięciu lat oba metale straciły po połowie swojej wartości.
 • Złoto i miedź z niewielką szansą na odbicie

  Na surowcowym rynku ceny są niskie i niewiele przemawia za tym, by zaczęły rosnąć. Październikowa oprawa na chińskiej giełdzie może pozytywnie wpłynąć na ceny miedzi, niestety mocny dolar przeszkadza we wzroście cen złota. – Na wykresie cen złota mieliśmy wzrosty do poziomu 1191 dolarów za uncję, potem doszło do spadków i zatrzymaliśmy się na bardzo ważnym poziomie około 1163 – mówi Sławomir Dębowski, główny analityk Globtrex.com. – Z technicznego punktu widzenia jest to kluczowe wsparcie, gdyż jeśli doszłoby do jego trwałego przełamania, można byłoby spodziewać się spadków do poziomu gdzieś około 1140. Z kolei, gdyby to wsparcie zostało obronione, można byłoby oczekiwać wzrostów.