miedź

Artykuły - Miedź (8)

 • Mirosław Kidoń nowym szefem Sierra Gorda

  Mirosław Kidoń nowym szefem Sierra Gorda

  Powołano nowego Dyrektora Zarządzającego kopalnią Sierra Gorda; stanowisko to - z dniem 1 lipca 2018 roku - obejmie Mirosław Kidoń - poinformował KGHM w komunikacie przekazanym PAP wczoraj wieczorem.
 • Cena miedzi w dół na skutek podwyższonej awersji do ryzyka

  Cena miedzi w dół na skutek podwyższonej awersji do ryzyka

  Ostatnie tygodnie na rynku miedzi upływają pod znakiem konsolidacji notowań tego surowca. Cena miedzi w USA poruszała się w tym czasie w rejonie 3,00-3,15 USD za funt.
 • Chile kluczowe dla rynków miedzi i KGHM

  Chile kluczowe dla rynków miedzi i KGHM

  Według analityków Haitong Bank ceny miedzi w 2018 r. będą kształtowały się w okolicach 6840 USD za tonę. W perspektywie kilku kolejnych miesięcy miedź może być pod presją ze względu na lekkie spowolnienie tempa wzrostu w Chinach oraz nadpodaż na rynku katod. Analitycy obawiają się o wyniki KGHM, i burzliwych negocjacji płacowych w Sierra Gorda.
 • Będziemy szukać metali szlachetnych na dnie Atlantyku

  Będziemy szukać metali szlachetnych na dnie Atlantyku

  Polacy będą szukać między innymi metali szlachetnych na dnie Atlantyku. Umożliwi to umowa z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego podpisaną przez resort środowiska. Jak poinformował wiceminister środowiska Mariusz Jędrysek, kontrakt będzie obowiązywał przez 15 lat i będzie mógł być przedłużany na kolejne pięciolecia.
 • Łupki po polsku, czyli w oparach absurdu

  Łupki po polsku, czyli w oparach absurdu

  Brak spójnej polityki i ryzyko korupcji - tak według raportu NIK, do którego dotarliśmy, szuka się w Polsce miedzi i węglowodorów.
 • Miedź odzyskuje blask

  Ostatnie miesiące są bardzo dobre dla producentów czerwonego metalu. Od początku czerwca ceny miedzi urosły o ok. 20%. W czwartek rano - za tonę surowca w dostawach trzymiesięcznych trzeba było zapłacić 6770 dolarów, co jest najwyższym poziomem od niemal 3 lat.
 • Próba sił w kopalni miedzi w Chile

  Ostatnie dni na rynku miedzi w zasadzie nie przynoszą dynamicznych zmian cen. Notowania tego metalu w Londynie oscylują wciąż w okolicach 6000 USD za tonę, natomiast amerykańskie ceny miedzi poruszają się ostatnio w okolicach 2,70-2,75 USD za funt. Po gwałtownej zwyżce notowań miedzi dwa tygodnie temu, późniejsze sesje były okresem odreagowania spadkowego.
 • Miedź mocno drożeje, nie będzie dostaw z kopalni Grasberg

  Miedź mocno drożeje, nie będzie dostaw z kopalni Grasberg

  Miedź na giełdzie metali w Londynie mocno drożeje, o ponad 1 procent. Wkrótce na rynkach nie będzie miedzi z indonezyjskiej kopalni Grasberg. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje teraz 6.175,00 USD za tonę, po zwyżce o 1,1 proc. - podają maklerzy.
 • Miedź najdroższa od 1,5 roku - winny strajk w największej kopalni świata

  Miedź najdroższa od 1,5 roku - winny strajk w największej kopalni świata

  Ceny miedzi znajdują się na najwyższym poziomie od maja 2015 roku przez rozpoczęty w czwartek strajk w największej kopalni miedzi na świecie. 2500 członków związków zawodowych strajkuje w należącej do BHP Billiton Ltd. kopalni Escondida w Chile.
 • Miedź najdroższa od dwóch miesięcy

  Ostatnie dni na rynku miedzi upływały pod znakiem przewagi strony popytowej.

Filmy - Miedź (9)

 • Srebro drożeje, miedź z szansami na odbicie. To będzie sprzyjać KGHM-owi

  KGHM, największy producent srebra i ósmy na świecie producent miedzi, musi zrewidować swoje wydatki inwestycyjne. W ciągu dziewięciu miesięcy cena akcji spółki spadła ponad dwukrotnie, a pod względem wartości rynkowej KGHM spadł na 10. miejsce w indeksie WIG20. Wszystko z powodu niskich cen surowców, których jest producentem. Jest jednak nadzieja na odwrócenie trendu. – W przypadku KGHM-u mamy kilka zmiennych, przede wszystkim cenę miedzi, a także cenę srebra oraz molibdenu, który spółka zaczęła wydobywać w Chile – mówi Łukasz Rozbicki, analityk MM Prime TFI. – Wszystko jest bardzo mocno zależne od tego, jak będzie wyglądała cena miedzi i srebra. Wydaje się, że na rynku miedzi mogą być większe szanse na odbicie niż na rynku ropy naftowej, a to by się korzystnie przełożyło na wycenę KGHM-u. Po trzech kwartałach 2015 roku KGHM wyprodukował 517,5 tys. ton miedzi i 917,3 tys. ton srebra. To odpowiednio o 5 proc. więcej i 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Ceny obu surowców w ubiegłym roku były jednak wyraźnie niższe niż w 2014. W ciągu pięciu lat oba metale straciły po połowie swojej wartości.
 • Złoto i miedź z niewielką szansą na odbicie

  Na surowcowym rynku ceny są niskie i niewiele przemawia za tym, by zaczęły rosnąć. Październikowa oprawa na chińskiej giełdzie może pozytywnie wpłynąć na ceny miedzi, niestety mocny dolar przeszkadza we wzroście cen złota. – Na wykresie cen złota mieliśmy wzrosty do poziomu 1191 dolarów za uncję, potem doszło do spadków i zatrzymaliśmy się na bardzo ważnym poziomie około 1163 – mówi Sławomir Dębowski, główny analityk Globtrex.com. – Z technicznego punktu widzenia jest to kluczowe wsparcie, gdyż jeśli doszłoby do jego trwałego przełamania, można byłoby spodziewać się spadków do poziomu gdzieś około 1140. Z kolei, gdyby to wsparcie zostało obronione, można byłoby oczekiwać wzrostów.
 • 130 tys. górników pracuje tu nielegalnie! Chcą nakarmić swoje dzieci

  Ponad 130 tysięcy górników, pracuje nielegalnie dzień i noc przy złożach mineralnych w Demokratycznej Republice Konga. DRK jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie, a zarazem wiodącym producentem kobaltu i miedzi.
 • W przyszłym roku KGHM rozpocznie budowę kopalni Victoria w Kanadzie

  Drugi najważniejszy projekt dla KGHM, budowa kopalni miedzi, niklu i platynowców w Kanadzie, ruszy w przyszłym roku. Dzięki projektowi Victoria znacząco spadną koszty wydobycia metali. – Projekt Victoria jest na etapie studium wykonalności. Mamy już określone decyzje, np. środowiskowe, jest już wycięty las na obszarze planowanym pod lokalizację szybu. Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku rozpoczniemy głębienie szybu dla Victorii – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Herbert Wirth, prezes zarządu, KGHM Polska Miedź.