Michał Kamiński

Synonimy:
Kamiński Michał,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Michał Kamiński (141)

Filmy - Michał Kamiński (15)

 • Kamiński: Prośba KE nie może wstrzymać prac na ustawami sądowymi na poziomie Senatu

  "Jedynym organem, który mógł w sposób realny wstrzymać pracę nad ustawami jest Sejm. Ona (prośba Komisji Europejskiej o wstrzymanie się z procedowaniem projektu ustawy, dotyczącej sądów do czasu przeprowadzenia niezbędnych konsultacji - przyp. RMF FM) nie może wstrzymać prac na ustawą na poziomie Senatu" - tak na pytanie o to co wicemarszałkowie i marszałek Senatu zrobią z listem KE w sprawie ustaw sądowych, odpowiedział Michał Kamiński. Dopytywany czy w takim razie senatorowie w tej sprawie mają związane ręce, odpowiedział: "Co do terminu, w jakimś sensie, mamy związane ręce. Ta ustawa mogła być zatrzymana, wstrzymana na poziomie Sejmu, jeżeli ona wyszła z Sejmu to tak naprawdę proces legislacyjny się rozpoczął". Dodał, że jego zdaniem "istnieje potrzeba żebyśmy nie tylko poznali głos niezależnych, niezaangażowanych w polskie polityczne spory ekspertów w obszarze praworządności, ale także, by wszyscy w Polsce z autorytatywnych ust usłyszeli jakie Polsce grożą konsekwencje w przypadku faktycznego wypisywania nas z systemu prawnego Unii Europejskiej". Kamiński: W Senacie musimy pokazać jasną alternatywę Mamy 30 dni na to, żeby zająć się ustawą przeprowadzoną w Sejmie - niezależnie jak szybko Sejm nad taką ustawą pracuje - i Senat w Polsce, w przeciwieństwie do innych organów władzy w naszym kraju będzie przestrzegał pilnie zasad konstytucji - tak na pytanie o to, czy na pierwszym styczniowym posiedzeniu Senat zajmie się przegłosowaną przez Sejm nowelizacją ustaw sądowych odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Kamiński. Wicemarszałek Senatu podkreślił też, że w Sejmie panuje "autorytarny styl parlamentaryzmu". Musimy pokazać jasną - w każdym tego słowa znaczeniu - alternatywę dla tego autorytaryzmu w wyższej izbie parlamentu. Dlatego tam odbędzie się debata, tam zaprosimy także - wiele na to wskazuje - międzynarodowych ekspertów - podkreślił Kamiński.
 • Michał Kamiński: Naturalną partią do funkcji marszałka Senatu powinna być KO

  „Nie wybieram się na marszałka Senatu, poprę kandydata wybranego wspólnie przez tych 51 na marszałka Izby i mam nadzieję, że to będzie dobry marszałek, mający poczucie wagi tej Izby, która musi stać na straży naszego zagrożonego politycznego ustroju” – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Kamiński. „Naturalną partią do funkcji marszałku Senatu powinna być ta partia, która ma największą liczbę mandatów, czyli Koalicja Obywatelska” – uważa gość Marcina Zaborskiego, wybrany do Senatu z listy PSL. „Nie było jeszcze spotkania wszystkich senatorów opozycji. Myślę, że nie będzie kłopotów, jeżeli tylko nam pozwolą i się zbierzemy, to na pewno wybierzemy jednego dobrego kandydata na marszałka Senatu” – zapewnia Kamiński. Kamiński: PiS mi nic nie proponuje. I nie ma po co przychodzić „Znam Krzysztofa Kwiatkowskiego, rozmawiałem z nim po wyborach i nic nie sprawiało wrażenia, żeby rozważał jakikolwiek inny wariant, niż bycie senatorem tego szerokiego obozu politycznego” – zapewniał Michał Kamiński w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Nowo wybrany senator z list PSL zapewnił też, że sam ani prze chwilę nie rozważał wolty. „Zdenerwowałem się sytuacją, w której kolejni znajomi do mnie dzwonią mówiąc, ze ludzie Grzegorza Schetyny chodzą i opowiadają, że do mnie przychodzą różni moi byli znajomi z PiS-u i mi to (przejście na stronę PiS- red.) proponują. To jest nieprawda. Nie przychodzą i nie proponują. I nie maja po co przychodzić” – dodał Kamiński. Kamiński skomentował też potencjalne szansę Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. „Jest faworytem w I i II turze, ale nie przypuszczam, żeby zdobył w I turze 51 proc. głosów” – powiedział
 • "Europejscy demokraci" - powstało nowe koło poselskie w Sejmie

  W Sejmie powstało nowe koło Europejscy Demokraci; w jego skład weszło trzech posłów usuniętych z Platformy Obywatelskiej: Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński. Do koła dołączył też Stefan Niesiołowski, który wystąpił z PO.
 • Michał Kamiński: Europosłowie PO powinni poprzeć rezolucję

  Europosłowie PO poprą rezolucję ws. Polski? "Jeżeli wygląda ona tak, jak jest w mediach, to myślę, że powinni. To nie jest głosowanie przeciwko rządowi swojego kraju, tylko głosowanie za pewnymi europejskimi wartościami" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, były europoseł Michał Kamiński z Platformy Obywatelskiej. "Siedziałem na sali Parlamentu Europejskiego, jako poseł, parę rzędów za mną stał Ziobro i krzyczał na polskiego premiera, że w Polsce jest łamana demokracja. I wtedy go potępiałem, ale teraz to jest zupełnie co innego" - dodaje Kamiński. Jego zdaniem rezolucja to bardzo zły sygnał i wizerunek Polski po raz kolejny doznał uszczerbku. Polityk uważa, że można było nie dopuścić do rezolucji. "Sygnały były bardzo wyraźne, ale jeśli Jarosław Kaczyński ich nie zauważył, to widocznie nie zależy mu na wizerunku Polski w Europie" - komentuje gość Kontrwywiadu.