miażdżyca

Artykuły - Miażdżyca (13)

 • Nanoterapia redukuje płytkę miażdżycową

  Nanoterapia redukuje płytkę miażdżycową

  Nanoterapia zmniejsza odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach myszy.
 • Dieta wysokobiałkowa może zwiększać ryzyko zawału

  Dieta wysokobiałkowa może zwiększać ryzyko zawału

  Jadłospis bazujący na proteinach cieszy się obecnie dużą popularnością. Zwłaszcza wśród osób pragnących schudnąć i zbudować masę mięśniową. Okazuje się jednak, że chwalona przez trenerów personalnych dieta wysokobiałkowa może być groźna dla zdrowia. Uczeni dowiedli, że zwiększa ryzyko zawału serca.
 • Mumie Inuitów sprzed 500 lat z miażdżycą w tętnicach

  Mumie Inuitów sprzed 500 lat z miażdżycą w tętnicach

  Tłuste ryby i inne pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 powinny chronić nas przed chorobami serca. Dlatego tym bardziej niezwykłe jest odkrycie czterech ciał zmumifikowanych Inuitów sprzed 500 lat, którzy cierpieli z powodu zablokowanych tętnic - czytamy w serwisie Iflscience.
 • Czy sportowiec lub dziecko mogą mieć miażdżycę?

  Czy sportowiec lub dziecko mogą mieć miażdżycę?

  Można być młodym, sprawnym sportowcem i umrzeć na zawał serca, jeśli ma się hipercholesterolemię rodzinną. Miażdżycę mogą mieć już dzieci. Stąd trzeba sprawdzać poziom cholesterolu, zwłaszcza wtedy, gdy bliski krewny miał w młodym wieku zawał lub udar.
 • Lek na raka piersi topi tłuszcz w tętnicach

  Lek na raka piersi topi tłuszcz w tętnicach

  Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen twierdzą, że lek stosowany w walce z rakiem piersi i cukrzycą może także "stopić" złogi tłuszczu w tętnicach.
 • Szczepionka na miażdżycę

  Szczepionka na miażdżycę

  Naukowcy z powodzeniem przetestowali terapię podobną do szczepionki, która chroni przed wysokim stężeniem cholesterolu w tętnicach. Trwają już testy na ludziach, które mają potwierdzić, czy innowacyjny preparat działa tak samo u nas.
 • Ta szczepionka ochroni nas przed zawałem serca

  Ta szczepionka ochroni nas przed zawałem serca

  Lekarze szacują, że w ciągu 10 lat zawał serca dotyka ponad 700 tys. Polaków. Ta niechlubna liczba już wkrótce może się jednak zmniejszyć. Amerykańscy naukowcy pracują nad innowacyjną szczepionkę, która trwale zmniejszy poziom "złego" cholesterolu LDL, obniżając ryzyko zawału serca nawet o 90 proc.
 • Przyszli astronauci bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia miażdżycy

  Przyszli astronauci bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia miażdżycy

  Z racji zainteresowania sektora prywatnego załogową wyprawą na Marsa (Mars One) oraz przelot przy czwartej planecie (Inspiration Mars) warto zwrócić uwagę na mniej oczywiste czynniki ryzyka wiążące się z takim przedsięwzięciem. Jednym z nich są zmiany miażdżycowe aorty oraz tętnic szyjnych wywołane promieniowaniem kosmicznym.
 • Sercowe rady dla ciebie i dla niego

  Sercowe rady dla ciebie i dla niego

  Wydawałoby się, że serca kobiety i mężczyzny są identyczne...
 • Jak wygrać z miażdżycą

  Jak wygrać z miażdżycą

  Miażdżyca to jeden z największych problemów cywilizacyjnych obecnych czasów. Jest bezpośrednią przyczyną nadciśnienia tętniczego, zawałów serca i udarów mózgu.

Filmy - Miażdżyca (2)

 • Zła dieta, otyłość brzuszna... a później zawał

  Śmiertelnie niebezpieczne choroby układu sercowo-naczyniowego – oto konsekwencje złej diety i powiązanej z nią otyłości brzusznej. Problem ten przybrał zatrważającą skalę w Chinach, gdzie wzrost zamożności społeczeństwa przełożył się na większe wydatki na jedzenie - niestety, jedzenie bardzo tłuste i niezdrowe. Bogacący się Chińczycy masowo przesiadają się też z rowerów do aut. Siedzący tryb życia – za biurkiem, za kierownicą samochodu, w domu przed telewizorem – oto codzienność stanowiąca doskonałą pożywkę dla chorób cywilizacyjnych. Problemowi otyłości w Chinach i powiązanym z nim chorobom przyglądają się dziś naukowcy na całym świecie. W Państwie Środka niczym w soczewce skupiają się wszystkie zjawiska, które prowadzą do tego, że śmiertelność z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych jest coraz większa. Najgorsze jest jednak to, że kłopoty te współczesny człowiek funduje sobie na własne życzenie...
 • "Wasz seks": Jakie choroby mogą wpływać na problemy ze wzwodem?

  Mężczyźni często nie uświadamiają sobie, że ich wstydliwy problem, jakim jest impotencja, może mieć głębsze przyczyny. Choroby układu krążenia i układu nerwowego, miażdżyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, problemy z kręgosłupem - wszystko to może być przyczyną braku erekcji - mówi w kolejnym odcinku cyklu "Wasz seks" Magdalena Tyrała, ekspert ds. seksuologicznych. Masz problem z erekcją? Sprawdź, dlaczego!