miasta

Artykuły - Miasta (172)

 • Miasta powoli odbijają się od dna po koronakryzysie

  Miasta powoli odbijają się od dna po koronakryzysie

  130 miejscowości policzyło straty z wpływów z podatków i opłat za pierwsze półrocze tego roku. Dochody z PIT w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku spadły o prawie 8 proc., a z CIT o ok. 1,5 proc.
 • PFR wspomaga tworzenie cyfrowego państwa

  PFR wspomaga tworzenie cyfrowego państwa

  PFR planuje szkolenia dla samorządowców, wykorzystując już istniejące i wprowadzone w Polsce doświadczenia "inteligentnych miast". Zamierza je upowszechniać i dążyć do tego, żeby samorządy miały swojego doradcę odpowiedzialnego za "cyfryzację".
 • Koronawirus. Miasta wyłączają oświetlenie

  Koronawirus. Miasta wyłączają oświetlenie

  Władze lokalne, które już od kilku tygodni borykają się ze skutkami kryzysu, szukają oszczędności. Jedną z metod jest wyłączanie oświetlenia w miastach.
 • Samorządy: Nie będzie załamania inwestycji JST?

  Samorządy: Nie będzie załamania inwestycji JST?

  Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, łączne dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) za okres styczeń – listopad 2019 r. wyniosły 252,8 mld zł, a wydatki ogółem były równe 241,5 mld zł. Zgodnie z najnowszymi prognozami można szacować, że w tym roku r. zostanie odnotowana stabilizacja poziomu wydatków majątkowych w ujęciu rok do roku – napisali analitycy Credit Agricole, Jakub Borowski, Krystian Jaworski i Jakub Olipra.
 • Proces wyludniania polskich miast przyspiesza

  Proces wyludniania polskich miast przyspiesza

  Z raportu GUS dotyczącego sytuacji demogra-ficznej w Polsce [1] wynika, że w latach 2012-2018 liczba ludności w kraju zmniejszyła się o ponad 127 tys. osób. Zmniejszanie się liczby ludności dotyczy miast (wykres 1). Natomiast nieznacznie, ale sukcesywnie rośnie liczba ludności zamieszkałej na obszarach wiej-skich. W 2018 r. stopa przyrostu rzeczywiste-go na wsi wyniosła 0,13 proc. (przybyło prawie 20 tys. osób), a ubytek w miastach - 0,18 proc. tj. 42 tys. osób w stosunku do poprzedniego roku.
 • Nowoczesne technologie zmienią nasze miasta

  Nowoczesne technologie zmienią nasze miasta

  Rozwiązania typu smart city redukują przestępczość o 40 proc. Polskie miasta wciąż napotykają wiele problemów z ich wdrażaniem.
 • Niemieckie miasta toną w długach

  Niemieckie miasta toną w długach

  Wiele miast w Niemczech boryka się z brakiem pieniędzy na zaspokojenie bieżących potrzeb. Ich zadłużenie poważnie wzrosło. Dotyczy to zwłaszcza tak zwanych kredytów gotówkowych.
 • "Polska w ruinie" pod lupą kontrolerów NIK. Miasta nie mogą być pewne swojej przyszłości

  "Polska w ruinie" pod lupą kontrolerów NIK. Miasta nie mogą być pewne swojej przyszłości

  NIK sprawdziła, jak radzą sobie miasta, które wyjątkowo mocno odczuły efekty przemian gospodarczych lat 90. i wielki kryzys ekonomiczny. Główny zarzut? Administracja pomaga mieszkańcom, ale w sposób rutynowy, a przez to za mało efektywny. "Mimo podejmowanych przez samorządy inicjatyw, miasta nie mogą być pewne swojej przyszłości" - diagnozuje NIK.
 • Samorządy czekają na cięcia płac?

  Samorządy czekają na cięcia płac?

  Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszło w życie 19 maja. Zgodnie z nim od 1 lipca będą obowiązywały niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, burmistrzów dzielnic m.st. Warszawy, a także ich zastępców. ​ Część rad sceptycznych jest wobec uchwał obniżających wynagrodzenia w samorządach.
 • W Palmie de Mallorca zakaz wynajmowania mieszkań turystom

  W Palmie de Mallorca zakaz wynajmowania mieszkań turystom

  Rada miejska Palmy de Mallorca, głównego miasta Majorki, przyjęła w czwartek uchwałę zakazującą wynajmowania turystom mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od lipca.

Filmy - Miasta (5)

 • Najbardziej ekstremalne miasta świata. Nie do wiary!

  Na świecie jest wiele miejsc, które określane są mianem „ekstremalnych miast”. Na tle innych miejscowości wyróżniają się nietypowymi i bardzo trudnymi warunkami życia. A jednak ludzie tam mieszkają i jakoś sobie radzą. Zobaczcie naszą listę wybranych miejsc.
 • Polskie miasta chcą stawać się inteligentne

  Miasta mogą być nowoczesne, ładne, co nie znaczy, że są inteligentne – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Skirski, dyrektor działu Sektor Publiczny i Przedsiębiorstwa Cisco Systems Poland. – Inteligencja to umiejętność wykorzystywania przez miasto dostępnych informacji tak, aby służyły one mieszkańcom, aby były wykorzystywane jak najbardziej efektywnie, ale w sposób bezpieczny z punktu widzenia ustawy o ochronie danych osobowych. W rezultacie miasto reagowałoby szybciej na przykład w sytuacjach kryzysowych czy zagrażających życiu.
 • Ponad 25 mld zł z UE na rewitalizację polskich miast

  Co najmniej 25 mld zł będzie do wydania w ciągu najbliższych siedmiu lat na programy rewitalizacji miast. To początek znacznie dłuższego działania, dzięki któremu ma poprawić się jakość życia ich mieszkańców. Choć o środki rywalizować będzie ponad 900 miast, eksperci podkreślają, że najlepsze efekty przyniesie koncentracja na najbardziej potrzebujących ośrodkach. – Bardzo dobrze zrozumiała to premier Bieńkowska, mówiąc, że nie chodzi o remonty kamienic, że to są zjawiska dużo bardziej kompleksowe, ekonomiczno-społeczne. Chociaż zagadnieniami rewitalizacji objęte będą także tereny poprzemysłowe, powojskowe, postoczniowe, gdzie właściwie nie ma mieszkańców – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.
 • Prawo uniemożliwia miastom pobieranie opłat za wjazd do centrum

  Polskie uregulowania prawne w tej kwestii są inne niż na całym świecie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Ewa Wolniewicz-Warska, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz przedstawicielka Kapsch Telematic Services. – Nowelizacja ustawy o drogach publicznych z roku 2003 zniosła możliwość wprowadzania odpłatności za wjazd do strefy śródmiejskiej, czyli regulacji na życzenie samorządu i na życzenie mieszkańców.