mgławica

Artykuły - Mgławica (20)

 • Teleskop VST uchwycił "niebiańską mewę" w locie

  Teleskop VST uchwycił "niebiańską mewę" w locie

  Mgławica Mewa to intrygujące miejsce narodzin nowych gwiazd. Region ten składa się z pyłu, wodoru, helu i śladowych ilości cięższych pierwiastków. Niezwykłe szczegóły uchwycone przez należący do ESO teleskop VST (VLT Survey Telescope) ukazują poszczególne obiekty astronomiczne tworzące tego niebiańskiego ptaka, a także drobniejsze szczegóły wewnątrz nich.
 • Spektakularne zdjęcie Mgławicy Czaszki i Piszczeli

  Spektakularne zdjęcie Mgławicy Czaszki i Piszczeli

  ​FORS2, instrument zainstalowany na należącym do ESO teleskopie VLT, obserwował aktywny obszar gwiazdotwórczy NGC 2467. Zdjęcie zostało wykonane w ramach programu Kosmicznych Klejnotów ESO (ESO Cosmic Gems Programme), który wykorzystuje rzadkie okazje, gdy warunki obserwacyjne nie są odpowiednie do zbierania danych naukowych.
 • Spektakularne zdjęcie Mgławicy Carina

  Spektakularne zdjęcie Mgławicy Carina

  Mgławica Carina, jedna z największych i najjaśniejszych mgławic nocnego nieba, została pięknie sfotografowana przez należący do ESO teleskop VISTA w Obserwatorium Paranal w Chile. Dzięki obserwacjom w świetle podczerwonym, VISTA spogląda przez gorący gaz i ciemny pył spowijające mgławicę i pokazuje nam miriady gwiazd, zarówno nowo narodzonych, jak i bliskich śmierci.
 • Zatłoczone sąsiedztwo Mgławicy Tarantula

  Zatłoczone sąsiedztwo Mgławicy Tarantula

  Mgławica Tarantula, jasno świecąca około 160 tysięcy lat świetlnych od nas, jest najbardziej spektakularnym obiektem w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce satelitarnej Drogi Mlecznej. VLT Survey Telescope w Obserwatorium Paranal w Chile uzyskał niesamowicie szczegółowy obraz tego obszaru i jego bogatego otoczenia. Zdjęcie ukazuje kosmiczny krajobraz gromad gwiazd, świecących obłoków gazu i rozproszonych pozostałości po wybuchach supernowych. Jest to najostrzejsza fotografia tego obszaru spośród kiedykolwiek wykonanych.
 • Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Na tym spektakularnym obrazie szerokiego pola wije się ciemny obłok kosmicznego pyłu, rozświetlony przez błyszczące światło nowych gwiazd. Gęsty obłok jest obszarem gwiazdotwórczym o nazwie Lupus 3, w którym oślepiającą gorące gwiazdy rodzą się z zapadających się mas gazu i pyłu. Zdjęcie opracowano z fotografii wykonanych teleskopem VLT Survey Telescope (VST) i 2,2-metrowym teleskopem MPG/ESO. Jest najbardziej szczegółowym obrazem tego obszaru na niebie.
 • Spektakularne zdjęcie gwiezdnego żłobka

  Spektakularne zdjęcie gwiezdnego żłobka

  ​Kamera OmegaCAM na VLT Survey Telescope zarejestrowała lśniący obraz gwiezdnego żłobka o nazwie Sharpless 29. Na gigantycznej fotografii można dostrzec wiele astronomicznych zjawiska, w tym kosmiczny pył i obłoki gazu, które odbijają, absorbują i reemitują światło młodych, gorących gwiazd w mgławicy.
 • Tajemnica Mgławicy Kraba rozwiązana?

  Tajemnica Mgławicy Kraba rozwiązana?

  Mgławica Kraba jest jedną z najczęściej badanych resztek supernowych, a mimo to nadal skrywa wiele tajemnic. Szwedzcy naukowcy użyli teleskopu umieszczonego na balonie atmosferycznym aby spojrzeć w rdzeń mgławicy i zrozumieć, jak powstaje emitowane przez obiekt promieniowanie rentgenowskie.
 • Gwiazdy powstają falami

  Gwiazdy powstają falami

  Dzięki nowym obserwacjom przy pomocy należącego do ESO teleskopu VST, astronomowie odkryli trzy różne populacje niemowlęcych gwiazd w gromadzie w Mgławicy Oriona. To niespodziewane odkrycie dodaje nowy, bardzo ważny aspekt, do zrozumienia w jaki sposób formują się takie gromady. Odkrycie sugeruje, ze powstawanie gwiazd może zachodzić falami, z których każda zachodzi w znacznie szybszej skali czasowej niż do tej pory przypuszczano.
 • Gwiazdotwórcze chmury gazu w kosmicznym sąsiedztwie

  Gwiazdotwórcze chmury gazu w kosmicznym sąsiedztwie

  Astronomowie z Obserwatorium Green Bank przyjrzeli się najbardziej znanemu regionowi gwiazdotwórczemu w Mgławicy Oriona i złożom amoniaku o średnicy 50 lat świetlnych.
 • Trzy niezwykłe mgławice na jednym zdjęciu

  Trzy niezwykłe mgławice na jednym zdjęciu

  Dwie słynne mieszkanki nieba pozują razem z mniej znanym sąsiadem na nowym, gigantycznym, trzygigapikselowym zdjęciu z VLT Survey Telescope (VST), należącego do ESO. Po prawej znajduje się słaby, świecący obłok gazu o nazwie Sharpless 2-54, znana Mgławica Orzeł w centrum, a Mgławica Omega po lewej. To kosmiczne trio stanowi zaledwie fragment wielkiego kompleksu gazu i pyłu, w którym nowe gwiazdy rodzą się do życia i rozświetlają swoje otoczenie.

Filmy - Mgławica (2)