InteriaTV - MFW

Synonimy:
Międzynarodowy Fundusz Walutowy,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - MFW (8)

 • MFW optymistycznie o Polsce. PKB wzrośnie o 3,5 proc., ale problemem deflacja

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymuje prognozę wzrostu PKB dla Polski na poziomie 3,5 proc. To jeden z wniosków po misji tej instytucji w naszym kraju. MFW ostrzega jednak, że zagrożeniem może być utrzymująca się deflacja lub niska inflacja, dlatego zaleca kontynuację łagodnej polityki pieniężnej i równoczesne ograniczanie deficytu. – Po raz kolejny otrzymujemy potwierdzenie, że polska gospodarka jest na bardzo solidnej ścieżce rozwoju. Rzeczywiście perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są optymistyczne, na 2015 rok nawet bardziej optymistyczne niż rządowe prognozy. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaleca z jednej strony kontynuację łagodnej polityki pieniężnej, z drugiej – dalszy ciąg konsolidacji fiskalnej – tłumaczy minister finansów Mateusz Szczurek. Coroczne wizyty ekspertów MFW w Polsce są zawsze okazją do wymiany doświadczeń i poznania oceny naszej gospodarki z innej perspektywy. Dlatego pozytywne wnioski analityków cieszą polski rząd. Minister finansów dodaje, że zalecenia MFW są zgodne z planami gabinetu Ewy Kopacz. Planów dalszej redukcji deficytu budżetowego nie zmienia zniesienie procedury nadmiernego deficytu – Komisja Europejska po 6 latach od objęcia Polski tym mechanizmem zarekomendowała jego zakończenie. Na koniec 2014 r. polski deficyt budżetowy spadł do 3,2 proc. PKB i był tym samym najniższy od 2007 r. W 2010 r. wynosił nawet 7,9 proc. PKB. Analitycy MFW szacują, że deficyt spadnie do 2,75 proc. PKB na koniec tego roku. Rząd prognozuje, że w tym roku deficyt uda się ograniczyć o ok. 0,5 pkt proc., co dałoby poziom 2,7 proc. PKB.
 • HSBC Bank Polska prognozuje szybkie wyjście Polski ze spowolnienia. Szacunki banku są lepsze niż MFW i KE

  Mówi: John Rendall, wiceprezes i dyrektor zarządzający HSBC Bank Polska SA
 • "Polska pożyczy MFW około 6 mld euro"

  Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki rzędu 6 mld euro - ujawnia w Kontrwywiadzie RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. - W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami.
 • Światowy kryzys nie ominie Rosji?

  Christine Lagarde złożyła 7 listopada oficjalną wizytę na Kremlu. Dyrektor zarządzająca MFW uważa, że globalne wstrząsy nie pozostaną bez wpływu na kondycję rosyjskiej gospodarki. /źródło: The NewsMarket/
 • Uniknąć finansowego stryczka

  Szefowie MFW i Banku Światowego - Christine Lagarde i Robert Zoellick - zaapelowali o międzynarodową współpracę w obliczu kryzysu. - Musimy trzymać się razem, albo zawiśniemy osobno - przywołał słynne słowa Benjamina Franklina Zoellick. /źródło: The NewsMarket/
 • Dyscyplina budżetowa? Tak, ale z umiarem

  Zbyt szybkie podnoszenie podatków i zbyt gwałtowne cięcia wydatków spowodują, że ludzie nie będą mieli wystarczająco pieniędzy, by inwestować i konsumować, a to z kolei negatywnie odbije się na wzroście gospodarczym - ostrzega Carlo Cottarelli, dyrektor Departamentu Fiskalnego MFW.
 • Przeciąć węzeł gordyjski

  Od czego należy zacząć uzdrawianie europejskiej gospodarki? - Trzeba przeciąć ten gordyjski węzeł fatalnego splotu okoliczności finansowych i fiskalnych - mówi Olivier Blanchard z MFW. - W okresie przejściowym banki powinny być chronione buforami kapitałowymi, a rynki wschodzące elastycznie reagować na zmiany ekonomicznego klimatu.
 • "Mamy dobrych kandydatów do MFW"

  Będziemy obserwować proces wyłaniania następców Strauss-Kahna; warto się przyglądać i czynić zabiegi drogą dyplomatyczną - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Paweł Graś. - Są w Polsce dobrzy kandydaci na szefa MFW, ale "tisze jedziesz, dalsze budiesz" - dodał.