metabolizm

Artykuły - Metabolizm (14)

 • Jak przyspieszyć metabolizm?

  Jak przyspieszyć metabolizm?

  Metabolizm to nic innego jak przemiana materii i energii. Jego naturalne tempo jest uwarunkowane genetycznie, jednak istnieje wiele sposobów, by na nie wpłynąć. Jak zatem możemy je podkręcić?
 • Obalamy popularne mity na temat metabolizmu

  Obalamy popularne mity na temat metabolizmu

  Metabolizm odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Od jego tempa zależy również w dużej mierze skuteczna kontrola masy ciała. Oto najpopularniejsze mity, które wyrządzają nam – i naszemu metabolizmowi – więcej szkody niż pożytku.
 • Olej sojowy jest niebezpieczny

  Olej sojowy jest niebezpieczny

  ​Użycie oleju sojowego znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dekad - w Stanach Zjednoczonych jest to najczęściej spożywany olej jadalny. To zdarzenie zbiegło się w czasie z alarmującym wzrostem wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Nowe wyniki badań sugerują, że mogą za to odpowiadać zmiany genetyczne wywoływane przez olej sojowy.
 • Usprawniamy metabolizm po świętach

  Usprawniamy metabolizm po świętach

  Większość z nas odczuwa poświąteczne zmęczenie i senność. Jesteśmy przejedzeni, aura też nam nie sprzyja. Obudźmy metabolizm do intensywnej pracy – zyskamy więcej sił witalnych.
 • ​Dlaczego wciąż jest ci zimno?

  ​Dlaczego wciąż jest ci zimno?

  Gdy znajdujesz się w towarzystwie, jesteś zwykle najcieplej ubraną osobą. W hotelu prosisz o dodatkowy koc. Znajomi nazywają cię zmarzluchem, a ty zastanawiasz się, jak to możliwe, że stale jest ci zimno. Oto możliwe przyczyny.
 • DARPA spowolni metabolizm rannych żołnierzy

  DARPA spowolni metabolizm rannych żołnierzy

  Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) planuje rozwinąć technikę spowalniania metabolizmu żołnierzy na polu bitwy w oczekiwaniu na pomoc lekarską. Takie rozwiązanie może ocalić życie tysiącom osób na całym świecie.
 • Pięć sposobów na przyspieszenie przemiany materii

  Pięć sposobów na przyspieszenie przemiany materii

  Jeśli metabolizm działa bez zarzutów zdajemy się nie zauważać, jak tytaniczną pracę wykonują dla nas codziennie żołądek, jelita, wątroba czy trzustka. Jednodniowa niestrawność przypomina nam, jak dobrze gdy wszystko działa bez zarzutu.
 • Słodkie napoje gazowane negatywnie wpływają na nasz metabolizm

  Słodkie napoje gazowane negatywnie wpływają na nasz metabolizm

  Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych popijanie fast-foodów słodkimi napojami gazowanymi zmniejsza sprawność metaboliczną. Takie działanie może odbijać się na magazynowaniu większych ilości tłuszczu.
 • Naukowcy znaleźli słaby punkt glejaka

  Naukowcy znaleźli słaby punkt glejaka

  Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z różnymi rodzajami nowotworów. Teraz uczonym udało się zlokalizować piętę achillesową glejaków, pierwotnych nowotworów mózgu.
 • To z metabolizmu powstało życie? Kontrowersyjna teoria

  To z metabolizmu powstało życie? Kontrowersyjna teoria

  Jedną z największych zagadek ludzkości jest pytanie o początek życia na Ziemi. Wiadomo, że powstało w wodzie, ale teraz okazuje się, że proste procesy metaboliczne mogły zachodzić w pierwotnym oceanie jeszcze zanim pojawiły się w nim pierwsze organizmy żywe!

Filmy - Metabolizm (4)

 • Jakie produkty podkręcą metabolizm?

  W studio "Dzień Dobry TVN" gościła Anna Radowicka. Dietetyczka zdradziła sekrety szybkiego metabolizmu. Co należy jeść, aby poprawić naszą przemianę materii? Co oprócz jedzenia może nam pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu szczupłej sylwetki? (Dzień Dobry TVV/x-news)
 • Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm?

  Metabolizm to podstawowa przemiana materii. Jego tempo w dużej mierze zależy od nas samych. Co zrobić, żeby proces przemiany materii funkcjonował poprawnie? (Agencja TVN/x-news) Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery.
 • Jak podkręcić metabolizm?

  - Metabolizm jest to szereg reakcji chemicznych, zachodzących w naszym organizmie, który pozwala nam efektywnie wykorzystać składniki odżywcze, które sobie dostarczamy - mówi dietetyk Emilia Cesarek. Co więc jeść i pić, aby podkręcić metabolizm? Czy kawa go przyspiesza? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Szybkie odchudzanie może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń metabolizmu

  Dietetycy przestrzegają – nie można odchudzić się w ciągu kilkunastu dni bez konsekwencji dla zdrowia. Szybka utrata kilogramów przy jednoczesnym pozbawieniu organizmu witamin i składników odżywczych może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń metabolizmu. Trzeba postawić na zbilansowaną dietę – do południa węglowodanowy zastrzyk energii, a po południu posiłki mniej energetyczne, ale równie sycące i odżywcze. – Głodówki i diety niskokaloryczne zubożają organizm w podstawowe mikro- i makroelementy, witaminy i sole mineralne. Organizm się odwadnia, pozbawiamy się płynów ustrojowych. Panie traktują to jako ubytek masy tłuszczowej, a to jest poważny błąd. To zwalnia metabolizm, co w konsekwencji skutkuje efektem jojo. Kiedy jest efekt jojo, to panie znowu starają się walczyć z nadmierną masą ciała i tak błędne koło się kręci - tłumaczy Katarzyna Uścińska, dietetyk. Najlepszym sposobem na zdrową utratę zbędnych kilogramów jest ułożenie racjonalnego menu i stosowanie się do rad dietetyków. Ci zalecają spożywanie 3-4 pełnowartościowych posiłków dziennie: śniadania, obiadu i kolacji. Pomiędzy nimi dozwolone są dwie małe przekąski. – Bardzo ważne jest to, co i o jakiej porze dnia spożywamy. Na początku dnia, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni fizycznie, warto jeść węglowodany złożone, pieczywa, kasze, makarony i owoce. Natomiast po południu i wieczorem lepiej koncentrować swoje posiłki na spożywaniu chudego białka; warzyw, które mają niższą kaloryczność i są sycące, ale nie mają tylu węglowodanów - wyjaśnia specjalistka. - Regularne spożywanie posiłków jest bardzo istotne dla organizmu, dlatego że on czuje się wtedy bezpiecznie. Nie głodzimy się, nie ma gwałtownych spadków glukozy we krwi i organizm po prostu wie, że każdego dnia o tej samej porze dostanie jakąś dawkę energii i będzie mógł spokojnie funkcjonować. To przez cały czas utrzymuje metabolizm na odpowiednim poziomie, dzięki czemu organizm nie gromadzi zbędnych kalorii w postaci t