menstruacja

Artykuły - Menstruacja (21)

 • Krew menstruacyjna przyspieszy gojenie ran

  Krew menstruacyjna przyspieszy gojenie ran

  Białko z krwi menstruacyjnej może zostać wykorzystane do stymulowania napraw skóry, w tym trudno gojących się ran.
 • Tak, mam okres, a co?, Clara Henry

  Tak, mam okres, a co?, Clara Henry

  „Tak, mam okres, a co?”, pyta słynna szwedzka youtuberka i po raz pierwszy na kilkuset stronach odpowiada na wszystkie pytania dotyczące miesiączki – bez chichotów, rumieńców i zbędnego skrępowania. Prawa do publikacji sprzedane zostały w Danii, Holandii, USA, Estonii, Norwegii oraz w Niemczech. Na polskim rynku książka ukaże się 31 stycznia.
 • Pierwszy kraj w Europie wprowadzi urlop z powodu miesiączki? Aż trzy dni w miesiącu!

  Pierwszy kraj w Europie wprowadzi urlop z powodu miesiączki? Aż trzy dni w miesiącu!

  Włoski parlament proponuje dodatkowe, pełnopłatne trzy dni wolne miesięcznie dla kobiet. Propozycja zakłada urlop spowodowany menstruacją. Jeśli prawo zostanie uchwalone Włochy będą pierwszym krajem UE z takim rozwiązaniem w prawie pracy. Debacie towarzyszy dyskusja, czy urlop jest potrzebny i jak odbije się na pozycji kobiet na rynku pracy.
 • Marihuana sposobem na bolesną menstruację

  Marihuana sposobem na bolesną menstruację

  W Stanach Zjednoczonych dopuszczono do sprzedaży nowe czopki dopochwowe - Foria. Zawierają one konopie indyjskie. Producenci twierdzą, że dzięki nowemu lekowi kobiety zapomną o bólu miesiączkowym. Kapsułki o kształcie tamponu posiadają właściwości przeciwbólowe marihuany, ale nie działa psychotropowo.
 • Żeby nie bolało!

  Żeby nie bolało!

  Ból menstruacyjny jest problemem wielu kobiet.
 • Sztuczne jajniki w kapsułkach

  Sztuczne jajniki w kapsułkach

  Kiedy jajniki przestają pracować - np. w wyniku menopauzy - stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Efekty uboczne leczenia farmakologicznego sprawiają jednak, że lekarze szukają dla niej bezpieczniejszej alternatywy. Być może bogate w komórki jajników kapsułki są właściwym rozwiązaniem.
 • Pierwsza miesiączka u młodej mamy

  Pierwsza miesiączka u młodej mamy

  Pół roku temu urodziłam synka, a nadal nie mam okresu. Kiedy powinien się wreszcie pojawić?
 • Nowe Always Ultra

  Nowe Always Ultra

  Skuteczna ochrona podczas menstruacji to dla wielu kobiet lepszy komfort i dobre samopoczucie podczas tych trudnych dni.
 • Zaburzenia miesiączkowania. Kiedy są groźne?

  Zaburzenia miesiączkowania. Kiedy są groźne?

  Zbyt obfite, bardzo skąpe albo takie, których… nie ma. Sprawdź, dlaczego regularne i umiarkowane krwawienia są tak ważne dla twojego zdrowia, i co powinno cię zaniepokoić.
 • Na obfite i bolesne miesiączki

  Na obfite i bolesne miesiączki

  Idealnie byłoby, gdyby miesiączka trwała trzy dni, była bezbolesna i dość skąpa. Jednak większość z nas narzeka zarówno na bolesne, jak i obfite miesiączki.

Filmy - Menstruacja (3)

 • Afryka: Menstruacyjne tabu

  Podpaski wielokrotnego użytku? Brzmi to jak ponury żart, ale w pewnych afrykańskich krajach to jedyny ratunek dla dziewcząt, których nie stać na jednorazowe środki higieniczne. Zestaw 9 sztuk podpasek ze specjalnymi majtkami kosztuje równowartość 15 dolarów – i może służyć nawet przez 5 lat! Pomysłodawczynią takiego rozwiązania jest Sue Barnes z RPA, założycielka stowarzyszenia „Project Dignity”. Chciała ona pomóc w ten sposób afrykańskim nastolatkom – które z powodu tak naturalnej rzeczy jak menstruacja opuszczają zajęcia w szkole. Wszystko dlatego, że nie mogą pozwolić sobie na comiesięczny zakup podpasek czy tamponów. Wolą więc opuszczać lekcje, niż narażać się na wstyd. Według UNICEF-u, problem ten dotyczy co 10. afrykańskiej dziewczyny. Podczas menstruacji afrykańskie dziewczęta z ubogich rodzin używają kawałków tkanin, papieru toaletowego, a nawet... gazet czy plastikowych toreb. Dla nich inicjatywa Sue to szansa na poprawę jakości życia – i okazja do przełamania tabu, jakim jest miesiączka.
 • Czerwony alarm - czyli te trudne kobiece dni

  Kolejny odcinek cyklu "Polimaty" poświęcony jest bardzo delikatnej sprawie... Panowie, macie niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o "trudnych kobiecych dniach" tego wszystkiego, o co do tej pory baliście się zapytać!
 • Joga w czasie menstruacji

  Prezentujemy asany, które polecane są szczególnie kobietom w czasie menstruacji. Ich celem jest rozluźnienie brzucha i okolicy krzyża.