InteriaTV - medycyna

Filmy - Medycyna (36)

 • Nazwali ją kiedyś "najbrzydszą kobietą". Teraz pomaga ludziom

  Los ciężko je doświadczył. Zostały oszpecone przez chorobę lub okrutne ataki. Nie poddały się jednak, mimo hejtu i złośliwości ludzi pomagają innym osobom w podobnej sytuacji. Lizzie Velasquez znalazła w Internecie brutalne komentarze na swój temat. To zainspirowało ją do pomocy innym osobom prześladowanym z powodu swojego wyglądu...
 • Szczepionki, które ratują życie. Komu je zawdzięczamy?

  Cały świat z nadzieją czeka na szczepionkę na koronawirusa. Nawet antyszczepionkowcy przestali pisać bzdury w Internecie. W XXI wieku mamy ogromny postęp w medycynie i to nasza wielka szansa, A jak było dawniej i kiedy nastąpił przełom? Już w średniowieczu zauważono, że po przebyciu niektórych chorób, ludzie się na nie uodparniają. Nie wiedziano wtedy oczywiście nic o bakteriach i wirusach...
 • Tak działa koronawirus w naszym organizmie

  Co tak właściwie dzieje się z twoim ciałem, kiedy zachorujesz na koronawirusa? Wirus rozprzestrzenia się droga kropelkową. Gdy ktoś kaszle, patogen osiada na wszystkich powierzchniach. Jeśli ich dotkniemy, przenosimy wirusy do nosa, ust czy oczu. W ten sposób dochodzi do zakażenia. Można się też zarazić przez uścisk ręki, jeśli potem jej nie umyjemy i dotkniemy twarzy. Co się dzieje, gdy koronawirus dostanie się do twojego ciała?
 • Nauka i technologia w służbie niepełnosprawnym

  Trzeba wierzyć w zdobycze technologii, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością mogą żyć coraz lepiej - przekonywał prof. Janusz Kocki, kierownik Katedry Genetyki Medycznej i Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Gość Interii przypomniał, że żyjemy w erze postgenomowej, w której odczytano kod DNA i naukowcy są już w stanie modyfikować zmutowane geny.
 • Koszmarna kuracja. Co to jest larwoterapia?

  Mówi się, że aby wyzdrowieć, człowiek jest gotowy przełknąć wyjątkowo paskudne lekarstwo i znieść nawet bardzo nieprzyjemną kurację. Osobom o słabych nerwach trudno chyba wyobrazić sobie jeden z najbardziej obrzydliwych, ale niezwykle skuteczny sposób – larwoterapię. Chirurdzy stosują ją przy leczeniu przewlekłych ran, stopy cukrzycowej, owrzodzeń, odleżyn oraz zakażeń bakteriami opornymi na antybiotyki.
 • Tatuaż, który będzie oznaczał zdrowie

  Jeszcze w ubiegłym wieku tatuaże kojarzyły się głównie z byłymi więźniami, teraz są modne i tak popularne jak makijaż. Niedługo mogą być nie tylko ozdobą, ale medycznym czujnikiem ratującym życie. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium opracowali trwały tusz do tatuażu, który pozwoli monitorować na bieżąco choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek oraz zaburzenia pracy wątroby czy serca.
 • Mateusz Hołda - 26-letni doktor, który podbija świat nauki

  Doktor Mateusz Hołda to młody lekarz, który w wieku 21 lat założył zespół badawczy o nazwie „Heart”. Pracuje on nad trójwymiarowymi modelami serca, które można drukować w technologii 3D. Dzięki swoim osiągnięciom w dziedzinie kardiologii znalazł się w rankingu „30 under 30”, opublikowanym przez amerykański magazyn „Forbes”. Dlaczego wybrał taką ścieżkę kariery? Młody lekarz opowiedział o swoim projekcie i karierze medycznej. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Polska hitem turystyki medycznej?

  Dlaczego pacjenci z zagranicy przyjeżdżają, aby korzystać z usług polskich lekarzy? – Jestem w Polsce już drugi raz. W moim mieście te same operacje są dwa razy droższe niż tutaj – powiedziała Pen Meadow Jones, pacjentka z Wielkiej Bretanii. Jakie zabiegi najczęściej wybierają? Philip Pasler z Karkonoskiego Centrum Medycznego wyjaśnił, jaka jest idea turystyki medycznej. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy zostaniemy wyleczeni z raka? Najnowsze odkrycia w medycynie

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w medycynie otrzymało dwóch naukowców pracujących nad sposobami walki z nowotworami. Co udało im się odkryć? Onkolog prof. Cezary Szczylik opowiedział o najnowszych odkryciach w medycynie i roli układu odpornościowego w leczeniu nowotworów. Czym są punkty przejścia w organizmie? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Co robi chirurg po pracy?

  Chirurg plastyk Janusz Gresse Łyko powiedział w "Dzień Dobry TVN" na czym polega jego praca i jak spędza czas wolny. - Po pracy fajnie jest odpocząć w zupełnie inny sposób, żeby nie myśleć o pracy, medycynie - podkreślił. (Dzień Dobry TVN/x-news)