menway - medycyna

Artykuły - Medycyna (15)

 • Szczęście czy pech? Jego organizm działał jak... browar!

  Szczęście czy pech? Jego organizm działał jak... browar!

  Do szpitala w Teksasie (USA) trafił 61-letni kompletnie pijany mężczyzna, który twierdził, że wcale nie pił alkoholu. Okazało się, że w jego jelitach zachodzi fermentacja alkoholowa, a przewód pokarmowy działa jak... browar.
 • Dostaje się przez penisa i wysysa krew ofiary

  Dostaje się przez penisa i wysysa krew ofiary

  Pasożyty żywiące się z ciała gospodarza należą do zwierząt, które żyją wykorzystując inne gatunki.
 • Bransoleta uchroni przed atakiem serca

  Bransoleta uchroni przed atakiem serca

  Na hiszpańskim uniwersytecie Jaume I w Castellon de La Plana opracowano pierwszą na świecie bransoletę, sygnalizującą możliwość wystąpienia nagłej śmierci u wyczynowych sportowców. Urządzenie "odczytuje" z nadgarstka wszystkie sygnały dotyczące anomalii kardiologicznych użytkownika biorącego udział w zawodach.
 • Tabletka sama powie "Weź pigułkę"

  Tabletka sama powie "Weź pigułkę"

  Jedna z aptek w Wielkiej Brytanii sprzedawać będzie tzw. inteligentne tabletki. Będą zawierać mikroskopijnej wielkości chipa, który komunikować będzie się z przyklejoną do ramienia pacjenta stacją odbiorczą. Dzięki temu będzie on wiedział, ile już zażył leków oraz jaka powinna być następna dawka.
 • Wojsko też walczy z rakiem

  Wojsko też walczy z rakiem

  Brytyjscy lekarze mogą liczyć na pomoc wojskowych naukowców. Uczeni skonstruowali urządzenie do prześwietlania piersi, wykorzystując technologię stosowaną przez saperów.
 • Celne diagnozy doktora Szekspira

  Celne diagnozy doktora Szekspira

  Lekarzu ucz się od Szekspira. Jeden z najwybitniejszych pisarzy wszech czasów doskonale znał się na reakcjach naszego organizmu na różne stany psychiczne. To zaskakujące wyniki badań angielskiego naukowca.
 • Badanie prostaty uratuje ci życie

  Badanie prostaty uratuje ci życie

  Badanie antygenu PSA w ramach badań przesiewowych zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka prostaty o 20-30 proc. Ale zanim pacjent się na nie zdecyduje koniecznie musi porozmawiać o dobrych i złych stronach tego testu z urologiem - oceniają eksperci.
 • Piwo chroni przed zawałem

  Piwo chroni przed zawałem

  Piwo może być równie zdrowe dla układu krążenia jak czerwone wino - informuje czasopismo "European Journal of Epidemiology?. Wystarczy pić je regularnie i w niewielkich ilościach, by uniknąć chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, a nawet zawał.
 • Bakterie stają się odporne na antybiotyki

  Bakterie stają się odporne na antybiotyki

  Coraz więcej szczepów bakterii opornych jest na działanie antybiotyków, dlatego coraz trudniej z nimi walczyć - mówili eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w czwartek na spotkaniu dla mediów w Brukseli.
 • Inteligentni częściej sięgają po narkotyki

  Inteligentni częściej sięgają po narkotyki

  Osoby inteligentne są otwarte na nowe doświadczenia, ciekawskie i często bardzo wrażliwe. Te teoretycznie pozytywne cechy mogą jednak iść w parze ze skłonnością do uzależnień. Jak można przeczytać w "British Medical Journal", ludzie z wyższym IQ częściej niż inni sięgają po narkotyki.