mediacja

Artykuły - Mediacja (24)

 • Polacy w sądach coraz częściej poddają się mediacji. Szykuje się rekord

  Polacy w sądach coraz częściej poddają się mediacji. Szykuje się rekord

  Wiele wskazuje, że w ub.r. do mediacji została skierowana rekordowa liczba spraw. Mówi się nawet o 30 tysiącach, ale na oficjalne dane z Ministerstwa Sprawiedliwości trzeba będzie jeszcze poczekać.
 • Obowiązkowa mediacja może okazać się pułapką dla frankowiczów. Pozwoli bankom wydłużać procesy

  Obowiązkowa mediacja może okazać się pułapką dla frankowiczów. Pozwoli bankom wydłużać procesy

  Coraz częściej pojawiają się pomysły na wprowadzenie obowiązku mediacji między klientem a bankiem jeszcze przed złożeniem pozwu. To miałoby odciążyć sądy, np. w sprawach frankowych. Jednak prawnicy uważają, że takie rozwiązanie utrudni dochodzenie praw. Wydłuży drogę sądową i zwiększy koszty prowadzenia postępowań. Może też finalnie przynieść gorsze warunki ugodowe. Ponadto jeszcze bardziej sparaliżuje już niewydolny wymiar sprawiedliwości. Eksperci dodają, że sytuacja jest dość niebezpieczna. Dlatego sugerują, że mediacja jednak powinna być dobrowolna.
 • Śmierć mediacji w postępowaniu sądowoadministracyjnym

  Śmierć mediacji w postępowaniu sądowoadministracyjnym

  Nowa Ordynacja podatkowa, której wejście w życie przewidziano na 1 stycznia 2020 r., ma być prosta, przejrzysta, a przede wszystkim przyjazna podatnikowi. To właśnie z myślą o nim ustawa podatkowa jest rewolucjonizowana. To jemu, w celu lepszego dialogu z fiskusem, służyć mają nowe regulacje i instytucje, wśród których znalazła się m.in. mediacja.
 • Nie będzie tak łatwo o rozwód. MS chce wprowadzić obowiązkowe mediacje

  Nie będzie tak łatwo o rozwód. MS chce wprowadzić obowiązkowe mediacje

  Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zmusić skonfliktowanych małżonków do mediacji przed sprawą rozwodową.
 • Spory na linii przedsiębiorca - urząd załatwi mediator

  Spory na linii przedsiębiorca - urząd załatwi mediator

  W czwartek wchodzą w życie przepisy rewolucjonizujące zasady prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach przedsiębiorców. Zacznie działać m.in. alternatywny sposób rozstrzygania spraw pomiędzy np. przedsiębiorcą a urzędem, jakim jest mediacja.
 • Zespół ds. prawa pracy RDS proponuje 21 dni na odwołanie od zwolnienia z pracy

  Zespół ds. prawa pracy RDS proponuje 21 dni na odwołanie od zwolnienia z pracy

  ​Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje zespół do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego.
 • Nowe zasady prowadzenia mediacji w sporze między przedsiębiorcami

  W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć znaczący wzrost liczby sporów gospodarczych rozstrzyganych przez sądy powszechne. Spory te w przeważającej większości mogłyby być rozwiązywane na wcześniejszym etapie niż postępowanie sądowe. Takim rozwiązaniem jest mediacja, która jako tańsza i szybsza droga rozwiązywania tych konfliktów mogłaby być alternatywą dla postępowania sądowego. Niestety, obecnie wykorzystywana jest w niewielkim stopniu.
 • Polska na 119. miejscu. Mediacja szansą na poprawę statystyk

  Polska na 119. miejscu. Mediacja szansą na poprawę statystyk

  Polska jest dopiero na 119. miejscu w rankingu dotyczącym skuteczności systemu prawnego w rozwiązywaniu sporów. Receptą na poprawę tych statystyk może być popularyzacja mediacji. Dziś, choć jest ona 13 razy szybsza i 5-krotnie tańsza od postępowania sądowego, decydują się na nią nieliczni. Nowe przepisy o mediacji sądowej mogą to zmienić. Zgodnie z nimi, do mediacji mają nakłaniać sędziowie, można z niej skorzystać na każdym etapie postępowania sądowego, a koszty mediacji są zaliczane do kosztów sądowych.
 • Mediacja: Gra nie warta świeczki?

  Mediacja: Gra nie warta świeczki?

  Zdaniem ekspertów, nowe przepisy, które mają rozpropagować mediacje w sporach konsumenckich i gospodarczych, nie zadziałają, bo Polacy nie są ludźmi chętnymi do rozmów.
 • Seremet bez mediacji

  Seremet bez mediacji

  "Rzeczpospolita" pisze, że prokurator generalny Andrzej Seremet nie chce, aby Krajowa Rada Prokuratury włączała się w jego konflikt z zastępcą, szefem Naczelnej Prokuratury Wojskowej generałem Krzysztofem Parulskim.

Filmy - Mediacja (1)