mechanika kwantowa

Artykuły - Mechanika kwantowa (12)

 • Sztuczna inteligencja rozwiązała równanie Schrödingera

  Sztuczna inteligencja rozwiązała równanie Schrödingera

  ​Sztuczna inteligencja oficjalnie rozwiązała równanie Schrödingera. Potencjał tego wydarzenia jest ogromny.
 • Czarne dziury jak hologramy

  Czarne dziury jak hologramy

  ​Hologramy są najczęściej wykorzystywane jako nowatorska technologia rodem z filmów science fiction. Mogą pomóc nam rozwiązać poważny problem dotyczący czarnych dziur.
 • Nadchodzi druga rewolucja kwantowa

  Nadchodzi druga rewolucja kwantowa

  Pierwsza rewolucja kwantowa dała nam lasery, tranzystory i zegary atomowe. W wyniku drugiej narodzą się komputery kwantowe, które pozwolą na przeprowadzanie niewyobrażalnych obliczeń w dużo krótszym czasie. To z kolei pozwoli na bezpieczniejsze szyfrowanie danych, a nawet opracowanie nowych leków. Druga rewolucja kwantowa całkowicie odmieni nasze życie.
 • Rosjanie "cofnęli" czas dzięki komputerowi kwantowemu

  Rosjanie "cofnęli" czas dzięki komputerowi kwantowemu

  Wykorzystując komputer kwantowy, rosyjskim fizykom udało się odwrócić bieg czasu. Przełomowy eksperyment wydaje się przeczyć podstawowym prawom fizyki i może zmienić nasze rozumienie procesów rządzących wszechświatem.
 • Fizycy potwierdzili efekt Zenona

  Fizycy potwierdzili efekt Zenona

  Fizycy z Uniwersytetu Cornella potwierdzili w swoim eksperymencie kwantowy efekt Zenona - możliwość "zamrożenia" systemu kwantowego jedynie poprzez prowadzenie ciągłych obserwacji. Zjawisko to może mieć zastosowanie w przyszłych komputerach kwantowych, może też doprowadzić do powstania zupełnie nowej metody kontroli i manipulacji stanów kwantowych oraz stworzenia nowych rodzajów czujników.
 • Fizycy przeprowadzili pierwszy bezbłędny test Bella

  Fizycy przeprowadzili pierwszy bezbłędny test Bella

  Na holenderskim Uniwersytecie Technicznym w Delft przeprowadzono eksperyment określany jako przełomowy, który może ostatecznie wykazać że Albert Einstein jednak mylił się w kwestii splątania kwantowego. Genialny fizyk określał to zjawisko jako "upiorne działanie na odległość" i zaproponował teorię zmiennych ukrytych, która stwierdza, że pewnych przyczyn powstawania zjawisk fizycznych po prostu nie da się opisać przy pomocy mechaniki kwantowej. Fizycy uważają jednak, że Einstein mógłby zmienić zdanie, gdyby dożył dzisiejszych czasów.
 • Kwantowa teleportacja na 6 mm

  Kwantowa teleportacja na 6 mm

  Szwajcarscy naukowcy dokonali kwantowej teleportacji informacji w ramach jednego układu scalonego. Czy oznacza to, że kwantowa komunikacja jest coraz bliżej?
 • Naukowcy zatrzymali światło na całą minutę

  Naukowcy zatrzymali światło na całą minutę

  W ciągu minuty światło może przebyć odległość 18 mln km, czyli ponad 20 razy przebyć dystans Ziemia-Księżyc. Teraz naukowcom udała się rzecz niezwykła - zmusili światło, by przez całą minutę pozostało w miejscu.
 • Perpetuum mobile, czyli jak zatrzymać czas

  Perpetuum mobile, czyli jak zatrzymać czas

  Budowa perpetuum mobile jest możliwa. Tak twierdzi noblista Frank Wilczek, który zaproponował egzotyczną teorię "kryształów czasu" - fizycznych struktur, które poruszają się w powtarzalnym wzorze i zawsze wracają do początkowego stanu, jak wskazówki zegara.
 • Mityczny komputer kwantowy coraz bliżej?

  Mityczny komputer kwantowy coraz bliżej?

  Naukowcy są coraz bliżej stworzenia kwantowego komputera i internetu. Tym razem zespół badaczy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii zbadał spin pojedynczego atomu erbu stosując metodę optyczną i elektryczną jednocześnie.