matura

Synonimy:
egzamin dojrzałości, matury
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Matura (970)

 • Już za rok matura

  Już za rok matura

  W maju 2017 blisko 300 tysięcy uczniów przystąpi do egzaminu maturalnego. Jednak tylko do 30 września tego roku mają czas, aby złożyć wstępne deklaracje, jakie przedmioty będą zdawać.
 • Sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany

  Sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany

  Obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego - zdecydował we wtorek rząd, przyjmując przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
 • Matura 2016: Historia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Matura 2016: Historia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Maturę 2016 z historii zdawało dzisiaj 21 349 osób z klas maturalnych, co daje 8,4 procent zdających. Ogółem historia traci popularność na maturze. W tym roku w rankingu przedmiotów najchętniej zdawanych przez maturzystów uplasowała się dopiero na dziewiątej pozycji. Egzaminy z historii w starej i nowej formule rozpoczęły się punktualnie o 9:00. Poniżej znajdziecie arkusze - historia poziom rozszerzony i proponowane przez naszego eksperta odpowiedzi!
 • Matura 2016: Egzamin z fizyki, poziom podstawowy. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Matura 2016: Egzamin z fizyki, poziom podstawowy. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Tak zwaną starą maturę z fizyki zdawało dzisiaj 2,3 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 120 minut na poziomie podstawowym i 150 minut na poziomie rozszerzonym.
 • Matura 2016: Geografia, poziom podstawowy

  Matura 2016: Geografia, poziom podstawowy

  Matura z geografii jest jednym z najczęściej pisanych przez maturzystów egzaminów. Zgodnie z wytycznymi tzw. starej matury, ci, którzy pisali ją w tym roku, mogli to zrobić na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Prezentujemy arkusze i proponowane przez naszego eksperta odpowiedzi!
 • Matura 2016: Geografia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Matura 2016: Geografia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Od ubiegłego roku szkolnego matura z geografii może być zdawana wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Egzamin ma formę pisemną i trwa 180 minut. Tuż po 19 na naszej stronie znajdziecie arkusz CKE dla matury rozszerzonej z geografii i zaproponowane przez naszego eksperta rozwiązania!

Filmy - Matura (12)

 • CKE: Co piąty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości

  Co piąty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości - tak wynika ze wstępnych wyników matur przedstawionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W sumie maturę zdało 79,5 proc. absolwentów, co jest lepszym wynikiem niż w poprzednim roku. - 15 proc. uczniów może przystąpić jeszcze do egzaminu poprawkowego w sierpniu. 5,5 proc. zdających nie zdało i może ponownie przystąpić do matury w przyszłym roku - powiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. (TVN24/X-News)
 • Maturzyści po pierwszych egzaminach

  Tegoroczni maturzyści przez 170 minut zmagali się z egzaminem maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. W tym roku maturę zdaje 283 300 absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.
 • Uwaga! Zmiany na maturze

  Maturzystów czekają zmiany na egzaminie. Od tego roku każdy trzecioklasista - oprócz matury z matematyki, języka polskiego i języka obcego - musi przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego. Uczeń ma obowiązek zdawać go na poziomie rozszerzonym, jednak NIE MUSI uzyskać z niego 30%, aby zdać. Wynik, jaki uzyska, będzie miał natomiast znaczenie podczas rekrutacji na studia. Zmiany komentuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
 • Posłowie odpowiadają na pytania maturalne

  Studenci postanowili przepytać posłów z pytań maturalnych. Zobaczcie, jak poradziliby sobie z egzaminem dojrzałości.