matura

Synonimy:
egzamin dojrzałości, matury
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Matura (509)

 • Czy twoje dziecko może na ciebie liczyć?

  Czy twoje dziecko może na ciebie liczyć?

  Koniec roku szkolnego, innego niż wszystkie dotychczasowe, zbliża się wielkimi krokami. Chcąc, by naszym pociechom poszło jak najlepiej, możemy nie zauważyć, że one już zostały zdeptane.
 • 4-20 czerwca: Dodatkowa sesja matur

  4-20 czerwca: Dodatkowa sesja matur

  W poniedziałek rano rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych dla uczniów, którzy z różnych powodów nie mogli do nich przystąpić w sesji majowej.
 • Tak wyglądała matura kilkadziesiąt lat temu

  Tak wyglądała matura kilkadziesiąt lat temu

  Maskotki "przynoszące szczęście", nervosol i krople żołądkowe, 300 minut na wypracowanie... Kilkadziesiąt lat temu matura wyglądała zupełnie inaczej!
 • Już za rok matura

  Już za rok matura

  W maju 2017 blisko 300 tysięcy uczniów przystąpi do egzaminu maturalnego. Jednak tylko do 30 września tego roku mają czas, aby złożyć wstępne deklaracje, jakie przedmioty będą zdawać.
 • Sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany

  Sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany

  Obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego - zdecydował we wtorek rząd, przyjmując przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
 • Matura 2016: Historia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Matura 2016: Historia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

  Maturę 2016 z historii zdawało dzisiaj 21 349 osób z klas maturalnych, co daje 8,4 procent zdających. Ogółem historia traci popularność na maturze. W tym roku w rankingu przedmiotów najchętniej zdawanych przez maturzystów uplasowała się dopiero na dziewiątej pozycji. Egzaminy z historii w starej i nowej formule rozpoczęły się punktualnie o 9:00. Poniżej znajdziecie arkusze - historia poziom rozszerzony i proponowane przez naszego eksperta odpowiedzi!

Filmy - Matura (13)

 • Wiceminister edukacji: Jedynym planem "b" jest plan Broniarza - zablokowania matur

  "Jedynym planem "b" jest plan Broniarza - zablokowania matur. On jest konsekwentnie realizowany" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister edukacji Maciej Kopeć pytany o ewentualne zablokowanie egzaminów maturalnych przez protestujących nauczycieli. "Odpowiedzialność za strajk i jego konsekwencje podejmują ci, którzy do niego przystąpili. Muszą być świadomi tego. Muszą też pamiętać, że są nauczycielami i to też ich do pewnych kwestii zobowiązuje" - podkreślił. Nie mam nic przeciwko temu, żeby był to Rzecznik Praw Dziecka. W gruncie rzeczy ten spór, który jest toczony pomiędzy związkiem zawodowym a - z punktu widzenia formalnego - dyrektorem szkoły - w gruncie rzeczy najbardziej odbija się na uczniach - stwierdził Kopeć pytany o ewentualnego mediatora, który pomógłby w rozmowach rządu z nauczycielami. Szefową delegacji jest pani premier Szydło - dodał. Prezes ZNP nie chce wykonać gestu dobrej woli - chociażby zawieszając strajk. Równocześnie w przestrzeni - zwłaszcza tej internetowej - pojawia się wiele takich wypowiedzi, które mówią o tym, żeby nie klasyfikować uczniów.... To byłoby wydarzenie, które trudno sobie wyobrazić, a jego skutki w ogóle są niewyobrażalne - stwierdził Kopeć. Klasyfikacja zgodnie z prawem jest podejmowana przez radę pedagogiczną. Nie może minister edukacji narodowej dokonać klasyfikacji uczniów - tłumaczył. Co myślą nauczyciele, gdy słyszą słowa marszałka Senatu, że powinno się pracować dla idei? - pytał Marcin Zaborski wiceministra edukacji narodowej w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. To, o czym mówił marszałek łączyło się z tym, co dotyczy na przykład lekarzy, czyli przysięgi Hipokratesa - mówił Maciej Kopeć. Podobnie jest z nauczycielami. Jest to pewien zawód zaufania publicznego, który nie jest dawną PRL-owską kartą górnika, stoczniowca czy hutnika. (...) To zawód, który zawiera oprócz pakietu socjalnego także pewne obowiązki - dodał.
 • CKE: Co piąty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości

  Co piąty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości - tak wynika ze wstępnych wyników matur przedstawionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W sumie maturę zdało 79,5 proc. absolwentów, co jest lepszym wynikiem niż w poprzednim roku. - 15 proc. uczniów może przystąpić jeszcze do egzaminu poprawkowego w sierpniu. 5,5 proc. zdających nie zdało i może ponownie przystąpić do matury w przyszłym roku - powiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. (TVN24/X-News)
 • Maturzyści po pierwszych egzaminach

  Tegoroczni maturzyści przez 170 minut zmagali się z egzaminem maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. W tym roku maturę zdaje 283 300 absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.
 • Uwaga! Zmiany na maturze

  Maturzystów czekają zmiany na egzaminie. Od tego roku każdy trzecioklasista - oprócz matury z matematyki, języka polskiego i języka obcego - musi przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego. Uczeń ma obowiązek zdawać go na poziomie rozszerzonym, jednak NIE MUSI uzyskać z niego 30%, aby zdać. Wynik, jaki uzyska, będzie miał natomiast znaczenie podczas rekrutacji na studia. Zmiany komentuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.