marża

Artykuły - Marża (214)

 • Banki podnoszą marże, a sprytni Polacy płacą coraz niższe odsetki

  Banki podnoszą marże, a sprytni Polacy płacą coraz niższe odsetki

  Od kwietnia 2016 r. spada średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Według najnowszych danych NBP, w czerwcu wyniosło ono 4,35 proc. Był to czwarty najlepszy pod tym względem miesiąc w historii. Jest to o tyle ciekawe, że w omawianym okresie banki podnosiły marże kredytowe, a WIBOR się nie zmienił. Oprocentowanie powinno więc rosnąć, a nie spadać. Expander tłumaczy, jak Polacy uniknęli podwyżek wprowadzonych przez banki.
 • Banki już nie będą mogły zaskoczyć nas droższym kredytem

  Banki już nie będą mogły zaskoczyć nas droższym kredytem

  Klienci składający wniosek o kredyt hipoteczny, niekiedy już w trakcie jego rozpatrywania, dowiadywali się, że marża będzie wyższa niż początkowo informowano. Expander zwraca jednak uwagę, że już niedługo takie działanie będzie zakazane przez prawo. Dzięki uchwalonej właśnie przez Sejm ustawie o kredycie hipotecznym, będziemy mieli przynajmniej 35 dni gwarancji niezmienności oferty.
 • Nawet 300 tysięcy osób może zmienić kredyt na tańszy

  Nawet 300 tysięcy osób może zmienić kredyt na tańszy

  Kredyty udzielane w latach 2009-2010 często były droższe niż dzisiejsza oferta rynkowa. Dług taki można zamienić na tańszy dzięki refinansowaniu. Rozwiązanie takie jest też sposobem na obronę przed skokowym wzrostem rat kredytowych dla około 50 tys. osób, którym kończą się dopłaty z programu "Rodzina na Swoim".
 • Marża to nie czysty zysk dewelopera

  Marża to nie czysty zysk dewelopera

  Niecałe 2 tysiące złotych na każdym metrze kwadratowym mieszkania w Warszawie zarabia deweloper. Tyle wynosi jego marża - a przynajmniej tak wynika z danych NBP. W cenie nieruchomości dla klienta największą część stanowią koszty budowy i gruntu.
 • Czy zawsze możemy negocjować z bankiem?

  Czy zawsze możemy negocjować z bankiem?

  14 banków zdecydowało się podnieść marże kredytów hipotecznych na przełomie 2015 i 2016 roku. Bankowcy odżegnują się od tego, że podwyżki wynikają z objęcia sektora podatkiem bankowym. Eksperci nie mają co do tego wątpliwości, jednak przyznają, że lista przyczyn jest dużo dłuższa. Pytanie - jak długo kredyty będą droższe.
 • Banki podwyższają marże kredytów hipotecznych

  Banki podwyższają marże kredytów hipotecznych

  Tuż po ogłoszeniu wysokości podatku bankowego Deutsche Bank i mBank wprowadziły podwyżki marż. Nawet posiadacze wysokiego wkładu własnego otrzymają tam marże przekraczające 2 proc. Dodatkowo na początku grudnia swoją ofertę zmienił również Bank Pekao. Prawdopodobnie to nie koniec zmian. Expander ostrzega, że w przyszłym roku o kredyt hipoteczny może być znacznie trudniej.
 • Wzrost rentowności Grupy Introl - wyniki po trzech kwartałach 2015 r.

  Grupa Introl, holding dostarczający zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, w ciągu 9 miesięcy 2015 r. zanotowała poprawę rentowności. W porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. marża brutto na sprzedaży wzrosła o 1,4 pp. do 17,6 proc., marża EBITDA o 0,7 pp. do 7,9 proc., a marża zysku netto o 0,4 pp. r/r do 4,9 proc.
 • Ile wynosi marża dewelopera?

  Ile wynosi marża dewelopera?

  Co piąta złotówka wydana na mieszkanie stanowi zysk dewelopera. Przeciętne marże w takich miastach, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań kształtują się na poziomie 1000 - 1500 zł na każdym metrze kwadratowym, co stanowi około 20 proc. ceny. Choć wydaje się, że to dużo, w branży deweloperskiej 7 lat temu marże potrafiły sięgać nawet i 50 proc.
 • Komu służy bratobójcza walka na marże?

  Komu służy bratobójcza walka na marże?

  Od czterech kwartałów banki obniżają wysokość marż od kredytów dla przedsiębiorstw. Wpływa to również na oprocentowanie obligacji w nowych emisjach. Co więcej, należy się spodziewać, że ten trend może się utrzymać.
 • Niska marża vs. niska prowizja? Co ważniejsze przy kredycie hipotecznym?

  Niska marża vs. niska prowizja? Co ważniejsze przy kredycie hipotecznym?

  Z kredytem hipotecznym wiąże się wiele pojęć, które nie dla każdego są do końca zrozumiałe. Decydując się na tę metodę finansowania, możemy wybrać ofertę z niską marżą i wysoką prowizją lub odwrotnie. Na co się zdecydować? Co będzie dla nas korzystniejsze? Podpowiadamy.

Filmy - Marża (2)

 • Coraz trudniejsza sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym

  Trudna sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym, rekordowo niskie marże i ceny leków, sprawiają, że Pelion, który zajmuje się zaopatrywaniem aptek i szpitali w leki, przygotowuje się do ekspansji zagranicznej. Obecny jest już na Litwie, gdzie - podobnie jak w Polsce - zalicza się do liderów dystrybucji farmaceutycznej. Teraz przyszedł czas na inne kraje UE. Mówi Jacek Szwajcowski, prezes Peliona.
 • Wyniki spółek giełdowych po I kwartale 2012

  Spółki zwiększyły przychody, ale za to bardzo wyraźnie spadły marże - posłuchaj komentarza dotyczącego wyników spółek giełdowych za pierwszy kwartał 2012 roku. Komentuje: Maciej Kik, zarządzający funduszami w Union Investment.