marketing

Artykuły - Marketing (98)

 • Znów kupiłeś za dużo? Poznaj marketingowe sztuczki, na które dajemy się złapać

  Znów kupiłeś za dużo? Poznaj marketingowe sztuczki, na które dajemy się złapać

  Zdarzyło ci się wejść do sklepu i zrobić zakupy, których nie planowałeś? Prawdopodobnie uległeś kilku sprytnym sztuczkom sprzedawców.
 • Polska branża spożywcza nie radzi sobie z marketingiem. Spada wartość wydatków na reklamę

  Polska branża spożywcza nie radzi sobie z marketingiem. Spada wartość wydatków na reklamę

  Firmy z sektora spożywczego nie traktują marketingu jako priorytetu i tną wydatki na promocję - mówi Jakub Bierzyński, dyrektor zarządzający OMD Poland. A to przekłada się na problemy z budowaniem siły marki wśród konsumentów. Jak podkreśla ekspert, branża niewystarczająco wykorzystuje potencjał, jaki dają media społecznościowe. To ogranicza jej możliwość reagowania na kryzysy wizerunkowe.
 • Beacony wchodzą na polskie stadiony. Marketingowcy liczą na dodatkowe miliony od kibiców

  Beacony wchodzą na polskie stadiony. Marketingowcy liczą na dodatkowe miliony od kibiców

  Dzięki infrastrukturze IoT, drużyny w USA i w Europie oraz ich sponsorzy dynamicznie pomnażają swoje zyski. Komunikaty wysyłane w trakcie meczu na aplikacje klubowe znacznie zwiększają wpływy z reklam oraz sprzedaży gadżetów. W Polsce rozwiązanie to wdrożono po raz pierwszy na INEA Stadionie w Poznaniu.
 • Marketing sportowy przynosi wielkie zyski firmom

  Marketing sportowy przynosi wielkie zyski firmom

  Kampanie z udziałem sportowców przynoszą większą sprzedaż produktów i usług nawet o 30 procent. Marki coraz częściej wykorzystują wizerunek sportowców bo to się opłaca.
 • Kolor ma ogromny wpływ na poziom sprzedaży

  Kolor ma ogromny wpływ na poziom sprzedaży

  Kolor jest pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę. Często działa podświadomie, ale zdaniem ekspertów motywuje do zakupu. Dobrze sprzedają się przede wszystkim produkty w kolorach zdecydowanych i ostrych. Przy ich ekspozycji istotną rolę pełni także oświetlenie i zastosowanie kontrastu. Niektóre połączenia barw są już automatycznie odbierane jako informacje o promocjach czy wyprzedażach. Firmy ponadto próbują zawłaszczyć kolory, bo psychologia koloru może mieć decydujące znaczenie przy zakupach.
 • Marketingowcom za przetwarzanie danych bez zgody konsumenta grozi grzywna, a nawet więzienie

  Marketingowcom za przetwarzanie danych bez zgody konsumenta grozi grzywna, a nawet więzienie

  Konsultant, dzwoniąc z ofertą handlową, bez podania źródła numeru telefonu, popełnia przestępstwo. GIODO ma prawo wydać nakaz, aby usunął uchybienie. Niewykonanie go to koszt nawet 50 tys. zł. UOKiK nakłada kary do 10 proc. rocznego obrotu, zaś UKE do 3 proc. przychodu. Sąd może skazać na rok pozbawienia wolności lub grzywnę.
 • Właściciele sklepów sięgają po triki sprzedażowe

  Właściciele sklepów sięgają po triki sprzedażowe

  Odpowiednie rozmieszczenie produktów na półkach, czytelne oznakowanie działów, promocje, miły dla oka wystrój wnętrza, a nawet relaksująca muzyka, przyjemny zapach i określony kolor mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe klientów.
 • Zakupy: Marketing sensoryczny króluje w galeriach handlowych

  Zakupy: Marketing sensoryczny króluje w galeriach handlowych

  Dynamiczny rozwój marketingu sensorycznego to odpowiedź rynku na potrzeby klientów - świadome i te niezwerbalizowane. Mają one ogromny wpływ na skojarzenia z daną marką, które pojawiają się w naszych umysłach. Co więcej, jako kupujący jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na to, w jaki sposób dany brand komunikuje się z nabywcami i czy składane obietnice są wiarygodne i spójne z jego tożsamością.
 • Banki kuszą muzyką i zapachem

  Banki kuszą muzyką i zapachem

  Bankowość to bardzo zatłoczony i konkurencyjny rynek. Nic dziwnego, że marketerzy zaczynają korzystać z coraz bardziej innowacyjnych narzędzi, aby wyróżnić się i przyciągnąć klientów. Najnowszym trendem jest sięganie po usługi marketingu sensorycznego.
 • Kreatywny marketing w Ekstraklasie, czyli jak polskie kluby przyciągają kibiców

  Kreatywny marketing w Ekstraklasie, czyli jak polskie kluby przyciągają kibiców

  Czy sukces, jakim był ćwierćfinał Mistrzostw Europy osiągnięty przez reprezentację Polski, długotrwale zwiększy popularność krajowej piłki? Czy przełoży się na wyższą frekwencję na stadionach rodzimej Ekstraklasy?

Filmy - Marketing (4)

 • Chwyty marketingowe producentów żywności coraz częściej wprowadzają konsumentów w błąd. Zacznij czytać etykiety

  Czy Polacy są świadomymi konsumentami? Niestety nie wszyscy. W dużym stopniu dotyczy to kupowania produktów spożywczych. Wielu z nas kieruje się wyłącznie ceną i wybiera żywność najtańszą. Z drugiej strony często łapiemy się na różne chwyty marketingowe i potrafimy za produkt przepłacić, mimo że na rynku są dostępne odpowiedniki tańsze oraz lepsze jakościowo.
 • Odpowiednio dobrany zapach może zwiększyć sprzedaż nawet o 15 proc.

  Marketing zapachowy to nowy sposób promowania sklepu i produktu. Nie tylko przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku marki i lepszej rozpoznawalności, lecz także zwiększa sprzedaż nawet o 15 proc. Z badań wynika, że ludzie znacznie lepiej zapamiętujemy zapachy niż obrazy, a poszczególne nuty zapachowe wpływają na nasz nastrój i motywację do działania. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie aromatu do branży, grupy docelowej i sezonu. Marketing zapachowy jest elementem marketingu sensorycznego, czyli kompleksowego oddziaływania na zmysły klientów w miejscu sprzedaży produktów i usług. Jego celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki i pogłębienie relacji klienta z marką na poziomie emocjonalnym. Z badań naukowych wynika, że pamięć węchowa jest znacznie trwalsza niż wzrokowa – człowiek jest w stanie zapamiętać zapach z dokładnością do 65 proc. po roku, podczas gdy fotografię tylko z dokładnością do 50 proc. po trzech miesiącach. Co więcej, 75 proc. naszych emocji wywołanych jest przez bodźce zapachowe. Bodźce zapachowe odbierane są przez ludzki mózg na poziomie nieświadomym i są źródłem podejmowanych decyzji, także tych o charakterze handlowym. – Bodźce zapachowe odbierane przez nas, czy to w miejscu sprzedaży, czy prezentacji towarów i usług, powodują, że dana marka na długo zostaje w naszej pamięci, rośnie jej rozpoznawalność. Klient zaczyna utożsamiać zapach obecny w przestrzeni handlowej lub usługowej z konkretną marką i jej atrybutami. 70 proc. decyzji zapada w miejscu zakupu. Te twarde dane jasno pokazują, jak zmysł węchu może być efektywnie wykorzystany w procesie sprzedaży i w kampaniach marketingowych – mówi Maciej Kmieciak, menadżer odpowiedzialny za koordynowanie projektów z zakresu marketingu zapachowego w Polsce, na Słowacji i w krajach bałtyckich w firmie AromaCorp.
 • IMM: Pod koniec roku wydatki na promocję mogą sięgnąć 0,5 mld zł

  W III kwartale instytucje finansowe wydały na reklamę 336 mln zł, o jedną czwartą mniej niż w okresie od kwietnia do czerwca. W ostatnich miesiącach roku kwota ta może wzrosnąć do 0,5 mld zł – wynika z analiz Instytutu Monitorowania Mediów. W mediach coraz chętniej reklamują się firmy pożyczkowe. – W kolejnym kwartale spodziewamy się kolejnego wzrostu wydatków, być może do kwoty około 500 mln zł – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Jadaś, starszy specjalista ds. badań i produktów Instytutu Monitorowania Mediów.
 • Liczba SMS-ów wysyłanych przez przedsiębiorstwa będzie rosnąć

  Krótkie wiadomości tekstowe to jedno z podstawowych narzędzi komunikacji. Z miesiąca na miesiąc liczba wysyłanych przez osoby prywatne SMS-ów jest jednak coraz mniejsza. Są one skutecznie zastępowane przez komunikatory internetowe, aplikacje w rodzaju WhatsApp czy tzw. powiadomienia push. Rośnie natomiast udział w rynku SMS przedsiębiorstw. Firmy wykorzystują krótkie wiadomości tekstowe do komunikacji marketingowej czy autoryzowania transakcji. Komentuje Marcin Papiński, dyrektor ds. rozwoju firmy Infobip, globalnego dostawcy usług komunikacji mobilnej oraz narzędzi umożliwiających dokonywanie płatności.