Mark Twain

Artykuły - Mark Twain (-6)

 • Ekonomiczne wyrocznie karmią nas iluzjami

  Ekonomiczne wyrocznie karmią nas iluzjami

  Prognozy są trudne. Zwłaszcza kiedy dotyczą przyszłości - przestrzegał Mark Twain. Mimo to zapotrzebowanie na eksperckie przepowiadanie przyszłych wydarzeń i trendów jest ogromne. Szczególnie w biznesie. Jaki tego efekt? Mizerny, a czasem bardzo niebezpieczny.
 • Głupi żart - "uśmiercili" byłego burmistrza

  Głupi żart - "uśmiercili" byłego burmistrza

  Słynny, amerykański pisarz Mark Twain po tym jak pojawiła się informacja o jego rzekomym zgonie miał powiedzieć "informacje o mojej śmierci są cokolwiek przedwczesne". Podobnie może mówić były poseł i burmistrz, przed laty twórca potęgi kombinatu "Igloopol" Edward Brzostowski.
 • Czy Mark Twain może nam pomóc w zarabianiu pieniędzy?

  Czy Mark Twain może nam pomóc w zarabianiu pieniędzy?

  Korzystanie z popularnych efektów kalendarzowych, takich jak Rajd Świętego Mikołaja zwykle nie pozwala zarobić więcej niż długoterminowe przetrzymywanie akcji - wynika z analizy Expandera. Jednak na polskiej giełdzie niektóre tego typu efekty w ostatnich latach sprawdzały się. Strategia "Sell In May and Go Away" stosowana od 1996 r. przyniosła ponad dwukrotnie wyższe zyski niż WIG. Szanse na powtórzenie tego scenariusza są jednak znikome.
 • Wirus, którym warto się zarazić

  Wirus, którym warto się zarazić

  Golf to nie gra, to popsuty spacer - powtarzał Mark Twain, a Winston Churchill po swojej pierwszej wizycie na polu golfowym lakonicznie stwierdził, że "nie poświęci czasu na grę, której celem jest wbić bardzo małą piłkę w jeszcze mniejszy dołek, narzędziami wyjątkowo źle skonstruowanymi do tego celu.