Marek Edelman

Synonimy:
edelman,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Marek Edelman (32)

 • Archiwum Edelmana może znajdować się na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie

  Archiwum Edelmana może znajdować się na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie

  Dokumenty Bundu, które Marek Edelman zakopał w 1943 r., tuż przed wybuchem powstania w getcie warszawskim, mogą znajdować się na terenie Ogrodu Krasińskich - taką informację zawiera list do jednego z ostatnich żyjących bohaterów powstania, Kazika Ratajzera.
 • Sztukatułka: Edelman na muralu. Z uniesioną pięścią i żonkilem

  Sztukatułka: Edelman na muralu. Z uniesioną pięścią i żonkilem

  Legendarny przywódca powstania w Getcie Warszawskim na warszawskim muralu…
 • Pan Doktor i Bóg

  Pan Doktor i Bóg

  Biografia bohatera, ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie, bez bohaterszczyzny.
 • Pan Doktor i Bóg

  Pan Doktor i Bóg

  Jedni mówią, że lubił sączyć koniak, inni, że z całą pewnością to była whisky. Jedno jest pewne, celebrował te "koniaczki" po powrocie do domu i przyjaciele dobrze wiedzieli, że w najlepszym humorze jest na samym początku tej celebracji. Potem bywało różnie, czasem na całe godziny tracił dobry humor, więc starali się wpadać z wizytą, zanim zdążył wychylić więcej.
 • Polański nominowany do Cezara

  Polański nominowany do Cezara

  Reżyser Roman Polański i operator Paweł Edelman - obaj za pracę nad "Autorem Widmo" - otrzymali nominacje do Cezarów, nagród przyznawanych przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Obraz zdobył łącznie osiem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film.
 • Edelman: Jeśli Bóg każe zabijać, to nie ma Boga

  Edelman: Jeśli Bóg każe zabijać, to nie ma Boga

  "W getcie żaden z moich kolegów i znajomych, nikt z mojego otoczenia nie szukał Boga, a wszyscy tylko nienawidzili Hitlera. Co to za Bóg? On nie istnieje, bo gdzie by był? Jeżeli Bóg każe zabijać ludzi, to nie ma Boga" - uważał Marek Edelman. "Bóg śpi" to tytuł książki, która trafiła do księgarń w 67. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
 • Włochy: Wieczór dedykowany pamięci Marka Edelmana

  Wieczór dedykowany pamięci ostatniego dowódcy powstania w warszawskim getcie Marka Edelmana, zmarłego 2 października zeszłego roku, odbył się wczoraj w Rzymie. Spotkanie, zorganizowane przez Instytut Polski odbyło się w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kina na Campo de Fiori.
 • Uroczystości pogrzebowe Marka Edelmana

  Rodzina, przyjaciele i licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy pożegnali dziś na Cmentarzu Żydowskim ostatniego przywódcę powstania w Getcie Warszawskim Marka Edelmana. Podczas uroczystości, która odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, został odegrany hymn państwowy, a Wojskowa Orkiestra Honorowa oddała trzykrotną salwę honorową.
 • Przyjaciele, politycy, artyści wspominają Marka Edelmana

  Bohater, który walczył z mitami o bohaterstwie, Żyd - polski patriota, autorytet moralny, który słynął z wygłaszania niepopularnych prawd - tak zmarłego w piątek w Warszawie Marka Edelmana, ostatniego przywódcę powstania w warszawskim getcie, kardiochirurga, działacza polskiej opozycji demokratycznej, wspominają: przyjaciele, politycy, działacze społeczni i artyści.
 • "Edelman zaskakiwał Włochów swoimi poglądami"

  "Edelman zaskakiwał Włochów swoimi poglądami"

  Włoski artysta i znawca kultury żydowskiej Rudi Assuntino, który wraz z Włodzimierzem Goldkornem zebrał wspomnienia Marka Edelmana w tomie "Strażnik", w rozmowie z PAP zauważył, że ostatni przywódca powstania w warszawskim getcie podczas wizyt we Włoszech prezentował kontrowersyjne poglądy, wywołujące zdumienie wśród słuchaczy.