Marcin Koszałka

Artykuły - Marcin Koszałka (37)

 • Górale przeciwni filmowi o Goralenvolk

  Górale przeciwni filmowi o Goralenvolk

  Związek Podhalan sprzeciwia się powstaniu filmu traktującego o nazistowskiej akcji Goralenvolk. Minister kultury Piotr Gliński zapewniał jednak w Zakopanem, że nikomu nie chodzi o jakiekolwiek kontrowersje i tendencyjne przedstawienie trudnych tematów.
 • Marcin Koszałka: Nigdy nie robię czarno-białych filmów

  Marcin Koszałka: Nigdy nie robię czarno-białych filmów

  30 grudnia reżyser i operator Marcin Koszałka obchodzi 50. urodziny. Jest jednym z nielicznych polskich twórców filmowych, który z powodzeniem łączy warsztat operatora filmowego z autorską wizją kina.
 • Marcin Koszałka: Moim mistrzem jest Haneke

  Marcin Koszałka: Moim mistrzem jest Haneke

  - Nie chcę kokietować widza emocjonalnymi uwzniośleniami. To jest bardzo chłodny film - reżyser Marcin Koszałka mówi o swym debiucie "Czerwony pająk" i dodaje: - Moim mistrzem jest Haneke. Nie możesz powiedzieć, żeby w jego filmach były wiadra emocji... On potrafi podać grozę w ciszy, wygrać dramat jednym spojrzeniem, mówić nie na temat, a jednak trafiać w punkt.
 • Marcin Koszałka - biografia

  Urodzony 30 grudnia 1970 roku w Krakowie reżyser i operator, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W 2001 roku ukończył kierunek Realizacja Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2014 roku doktor sztuki filmowej. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Takiego pięknego syna urodziłam”, w którym ukazał swoje trudne relacje rodzinne, przede wszystkim z wiecznie obrażającą go matką. Obraz otrzymał nagrodę jury na Krakowskim Festiw
 • "Czerwony Pająk": Premiera w Krakowie

  "Czerwony Pająk": Premiera w Krakowie

  "Czerwony Pająk", debiut fabularny wielokrotnie nagradzanego operatora Marcina Koszałki, niebawem zagości na ekranach polskich kin. 18 listopada w krakowskim kinie Kijów.Centrum odbędzie się uroczysta premiera tej produkcji. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców filmu, m.in. Małgorzatę Foremniak, Julię Kijowską, Wojciecha Zielińskiego oraz oczywiście Marcina Koszałkę.
 • "Czerwony pająk" [recenzja]: Nie ma zbrodni doskonałej

  "Czerwony pająk" [recenzja]: Nie ma zbrodni doskonałej

  "Czerwony pająk" Marcina Koszałki to spektakularny debiut fabularny cenionego operatora i dokumentalisty. Film o seryjnym mordercy z Krakowa uwodzi sferą wizualną. Przepiękne obrazy są jednak tylko powierzchnią skrywającą wielki, niewykorzystany potencjał i scenariuszowe niedostatki, które w filmie tak precyzyjnie skonstruowanym, kolą w oczy wyjątkowo silnie.
 • Marcin Koszałka opowiada o seryjnym mordercy z Krakowa

  Marcin Koszałka opowiada o seryjnym mordercy z Krakowa

  "Czerwony pająk" Marcina Koszałki miał 6 lipca światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskich Karlowych Warach. Tym filmem ceniony dokumentalista i autor zdjęć debiutuje jako reżyser fabuły. "Czerwony pająk" inspirowany jest historią seryjnego mordercy z Krakowa. Pokazywany jest w konkursie głównym.
 • Marcin Koszałka o "Czerwonym pająku": To autorski projekt

  Marcin Koszałka o "Czerwonym pająku": To autorski projekt

  "Czerwony pająk", pełnometrażowy fabularny debiut wybitnego polskiego operatora Marcina Koszałki, startuje w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Tam też obraz będzie swoją światową premierę. Na stronie branżowego magazynu "Variety" pojawił się z tej okazji ekskluzywny zwiastun filmu oraz rozmowa z jego twórcą.
 • Ostatnie zdjęcia do "Czerwonego pająka"

  Ostatnie zdjęcia do "Czerwonego pająka"

  W Krakowie trwają ostatnie zdjęcia do debiutu fabularnego Marcina Koszałki "Czerwony pająk".
 • "Zabójca z lubieżności" w TVP2

  "Zabójca z lubieżności" w TVP2

  We wtorek, 19 marca, telewizyjna Dwójka pokaże premierowo najnowszy film dokumentalny Marcina Koszałki, zatytułowany "Zabójca z lubieżności". Ważnym elementem obrazu są sekwencje animowane, których autorem jest Robert Sowa.

Zdjęcia - Marcin Koszałka (1)