mao zedong

Artykuły - Mao zedong (4)

 • Zabili miliard wróbli. 78 milionów ludzi przypłaciło to życiem

  Zabili miliard wróbli. 78 milionów ludzi przypłaciło to życiem

  Kilkadziesiąt lat temu Chińczycy wypowiedzieli wojnę Matce Naturze. Dekretem komunistycznego przywódcy, Mao Zedonga wymordowane miały zostać wszystkie wróble. Powód? Wyjadały ziarna z obsiewanych pól, hamując rozwój Chin. Gdy zaczęto zabijać ptaki gospodarka wcale nie ruszyła. Ich brak zapoczątkował plagę szarańczy, a ta pustosząc uprawy, doprowadziła do zamorzenia nawet 78 milionów ludzi. To do dziś największa katastrofa humanitarna, jaką pamięta ten kraj.
 • Wnuczka Mao Zedonga milionerką. W Chinach oburzenie

  Wnuczka Mao Zedonga milionerką. W Chinach oburzenie

  Czy wnuczce Mao Zedonga, który walczył przeciwko "klasie wyzyskiwaczy" wypada być milionerką? Taka debata rozgorzała w Chinach po opublikowaniu najnowszej listy 500 najbogatszych Chińczyków. Na 242 miejscu znalazła się właśnie wnuczka Mao Zedonga z majątkiem szacowanym na 5 miliardów juanów.
 • Dlaczego komunizm nie miał swojej Norymbergi?

  Dlaczego komunizm nie miał swojej Norymbergi?

  Nazistów osądzono podczas procesu norymberskiego, tymczasem komunizm, najbardziej zbrodniczy system w historii ludzkości, wciąż pozostaje bezkarny. Kto ponosi za to winę? Sowieci? Amerykanie? A może zdominowane przez lewicowe myślenie zachodnie media i uniwersytety? Na te i inne pytania odpowiada prof. Andrzej Nowak.
 • Chińskie siatkarki czytają dzieła... Mao Zedonga

  Chińskie siatkarki czytają dzieła... Mao Zedonga

  Chińskie siatkarki poświęciły ostatnie tygodnie na... czytanie dzieł komunistycznego przywódcy Mao Zedonga. Jest to element treningu mentalnego w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Londynie.

Filmy - Mao zedong (1)

 • "Zwłoki" komunistów przyciągają tłumy

  W Hongkongu odbywa się niezwykła ekspozycja. Chiński artysta, Shen Shaomin, wystawił silikonowe kopie nieżyjących komunistycznych dyktatorów. Znajdują się wśród nich Lenin czy Fidel Castro. - Tradycja balsamowania zwłok przywódców politycznych istnieje wyłącznie w krajach komunistycznych. Żaden demokratyczny kraj nie wystawiłby na widok publiczny zabalsamowanego ciała polityka - stwierdził artysta. Instalacja powstała w 2008 i miała być parodią G8, w czasach kryzysu finansowego. Ostatnio do grupy dołączył Fidel Castro, który sprawia wrażenie jakby wciąż oddychał. Wystawa przyciąga wiele osób z całego świata.