mandela

Artykuły - Mandela (12)

 • Ostatnie pożegnanie Nelsona Mandeli w jego rodzinnym Qunu

  Ostatnie pożegnanie Nelsona Mandeli w jego rodzinnym Qunu

  Zmarły 5 grudnia były prezydent RPA Nelson Mandela został w niedzielę pochowany na cmentarzu w swej rodzinnej wiosce Qunu w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Pogrzeb i wcześniejszy niedzielny ceremoniał zakończyły 10-dniowe uroczystości żałobne w RPA.
 • Pogrzeb Nelsona Mandeli

  Pogrzeb Nelsona Mandeli

  O godzinie w wiosce Kunu w RPA rozpoczął się pogrzeb Nelsona Mandeli. To ostatnia część uroczystości, które trwają w Afryce od 5 grudnia, czyli od śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.
 • Trumnę z ciałem Mandeli przewieziono w jego rodzinne strony

  Trumnę z ciałem Mandeli przewieziono w jego rodzinne strony

  Samolot, na którego pokładzie znajdowała się trumna z ciałem Nelsona Mandeli, przybył w sobotę z Pretorii do Prowincji Przylądkowej Wschodniej. W tych stronach Mandela przyszedł na świat i w tej prowincji, w wiosce Qunu, odbędzie się w niedzielę jego pogrzeb.
 • Wielotysięczne tłumy żegnają Nelsona Mandelę w Pretorii

  Wielotysięczne tłumy żegnają Nelsona Mandelę w Pretorii

  Dziesiątki tysięcy mieszkańców RPA stoją w piątek w ogromnych kolejkach, by osobiście pożegnać się z Nelsonem Mandelą. To ostatni dzień, kiedy trumna ze zwłokami bohatera walki z apartheidem jest wystawiona na widok publiczny w siedzibie władz w Pretorii.
 • RPA przeprasza za tłumacza

  RPA przeprasza za tłumacza

  RPA przeprasza za nieudolnego tłumacza języka migowego. Rząd Republiki Południowej Afryki oficjalnie przeprosił za zachowanie mężczyzny, który przekładał przemówienia przywódców podczas pogrzebu legendarnego prezydenta RPA Nelsona Mandeli.
 • Soweto: Zagadka tłumacza na język migowy

  Soweto: Zagadka tłumacza na język migowy

  Brytyjskie media donoszą o kontrowersjach wokół pożegnania Nelsona Mandeli na stadionie narodowym w Soweto. Jeszcze podczas wtorkowej uroczystości do organizatorów zaczęły napływać SMSy i maile z zażaleniami od głuchoniemych, że tłumacz na trybunie najwyraźniej nie zna języka migowego.
 • Dalajlama nie pojedzie do RPA na pogrzeb Nelsona Mandeli

  Dalajlama nie pojedzie do RPA na pogrzeb Nelsona Mandeli

  Dalajlama, któremu dwukrotnie władze RPA odmówiły wizy, nie pojedzie na pogrzeb Nelsona Mandeli - poinformował w niedzielę Tenzin Takhla, rzecznik prasowy duchowego przywódcy Tybetańczyków.
 • Naomie Harris żoną Nelsona Mandeli

  Naomie Harris żoną Nelsona Mandeli

  Naomie Harris, znana z filmu "Skyfall", przyznała, że Winnie Mandela dała jej wolną rękę, gdy tylko stwierdziła, że pasuje do roli. Aktorka zagrała byłą żonę Nelsona Mandeli w filmie biograficznym "Mandela: Long Walk To Freedom".
 • Władze RPA zaprzeczają, jakoby Mandela wyszedł ze szpitala

  Władze RPA zaprzeczają, jakoby Mandela wyszedł ze szpitala

  Władze RPA zdementowały w sobotę informacje medialne, jakoby były prezydent, 95-letni Nelson Mandela opuścił szpital w Pretorii, gdzie leczony jest od 8 czerwca z powodu infekcji płuc.
 • Stan zdrowia Mandeli poprawia się

  Stan zdrowia Mandeli poprawia się

  Stan zdrowia byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli stale się poprawia - poinformowały w środę południowoafrykańskie władze. Według lekarzy stan Mandeli, który do szpitala trafił tydzień temu ze względu na infekcję płuc, jest już o wiele lepszy.