mandaty i punkty

Artykuły - Mandaty i punkty (26)

 • System start-stop pozwala unikać mandatów? Prawo musi iść szybciej za rozwojem technologii

  System start-stop pozwala unikać mandatów? Prawo musi iść szybciej za rozwojem technologii

  W myśl art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, kierującemu nie wolno używać telefonu, trzymając słuchawkę lub mikrofon w ręce. Ale według orzecznictwa Sądu Najwyższego, włączony silnik oznacza, że przystępujemy do jego prowadzenia. A to już może być uznane za "stadialną formę usiłowania kierowania pojazdem".
 • Drastycznie rośnie liczba mandatów. Liczby szokują

  Drastycznie rośnie liczba mandatów. Liczby szokują

  W ciągu 2016 roku I Urząd Skarbowy w Opolu przyjął pięć milionów mandatów z całej Polski. Liczba nałożonych kar wzrasta i w związku z tym od poniedziałku uruchomiono filię obsługującą mandaty w Nysie - poinformowała naczelnik urzędu Bożena Reclik.
 • Policjanci prawa jazdy zabierają, a sądy... oddają!

  Policjanci prawa jazdy zabierają, a sądy... oddają!

  Policjanci coraz częściej, zamiast wlepić mandat, wolą odebrać kierowcy prawo jazdy. Nie zraża ich to, że sądy zwykle nie przyznają im racji i zwracają dokumenty właścicielom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Kierowcy coraz częściej bronią się w sądach

  Kierowcy coraz częściej bronią się w sądach

  ​Polacy nie chcą płacić mandatów. Wolą iść do sądu. Tracą na tym wszyscy: budżet państwa, sędziowie i zwykli obywatele.
 • Wiceminister o drastycznej podwyżce mandatów

  Wiceminister o drastycznej podwyżce mandatów

  ​Nie będzie na razie wyższych mandatów za wykroczenia drogowe. Zapowiedział to w Łomży wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Jarosław Zieliński spotkał się z mieszkańcami powiatu w ramach konsultacji przy tworzeniu map bezpieczeństwa.
 • Policja chce ci zabrać prawo jazdy? Tak się obronisz!

  Policja chce ci zabrać prawo jazdy? Tak się obronisz!

  Już 10 tys. kierowców straciło - czasowo - uprawnienia do prowadzenia pojazdów na mocy obowiązujących od 18 maja przepisów dotyczących przekroczeń prędkości.
 • Od stycznia wraca zielony listek. Co grozi za jego brak?

  Od stycznia wraca zielony listek. Co grozi za jego brak?

  Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o kierujących pojazdami, z dniem 4 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące praw jazdy.
 • Nowy taryfikator mandatów. Zapłacimy 100 mln więcej!

  Nowy taryfikator mandatów. Zapłacimy 100 mln więcej!

  Wiele wskazuje na to, że z początkiem przyszłego roku w Polsce obowiązywać zacznie nowy taryfikator mandatów.
 • Nowy i skuteczny sposób kierowców na płacenie mandatów

  Jedna czwarta ukaranych kierowców płaci mandaty na raty. Jak informuje jednak "Rzeczpospolita", tylko garstka z nich robi to zgodnie z prawem i otrzymuje stosowną zgodę.
 • Uwaga kierowcy - będą nowe mandaty!

  Uwaga kierowcy - będą nowe mandaty!

  Prezes Rady Ministrów skierowała właśnie do rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia określającego zmiany w sposobie ściągania należności z mandatów.

Filmy - Mandaty i punkty (1)

 • Likwidacja punktów karnych dopiero po opłaceniu mandatu?

  Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie przepisów, które skłoniłyby Polaków do dobrowolnego płacenia mandatów w terminie. Takim rozwiązaniem mogłaby być na przykład możliwość ubiegania się o prawo jazdy dopiero po uregulowaniu zaległych należności. – To jest problem przede wszystkim działań po stronie wierzyciela, który powinien stosować wszystkie możliwe środki, żeby doprowadzić do likwidacji tych należności. Mówimy o tym, aby komunikować się ze zobowiązanym, żeby zachęcać ukaranych do tego, aby płacili swoje długi. Egzekucja jest ostatecznością i de facto nie chcemy jej w ogóle stosować – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Mróz, zastępca dyrektora departamentu administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów.