mandaty

Artykuły - Mandaty (304)

 • Od poniedziałku kierowca sprawdzi zdalnie punkty karne

  Od poniedziałku kierowca sprawdzi zdalnie punkty karne

  Już od poniedziałku, 24 kwietnia kierowcy w całym kraju będą mogli bez wychodzenia z domu sprawdzić ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że e-usługa będzie dostępna od tego dnia na portalu Obywatel.gov.pl.
 • Ponad 4 mln mandatów dla kierowców. To dopiero początek!

  Ponad 4 mln mandatów dla kierowców. To dopiero początek!

  Polscy kierowcy dostają rocznie około 4 mln mandatów. Tylko w 2016 - za sprawą m.in. niezdyscyplinowanych kierujących - do budżetu państwa trafiło ponad 400 mln zł! Najczęstszymi grzechami zmotoryzowanych są przekraczanie prędkości i przejazd na czerwonym świetle.
 • Pięć milionów mandatów rozliczył w ciągu roku urząd skarbowy w Opolu

  W ciągu 2016 roku I Urząd Skarbowy w Opolu przyjął pięć milionów mandatów z całej Polski. Liczba nałożonych kar wzrasta i w związku z tym od poniedziałku uruchomiono filię obsługującą mandaty w Nysie - poinformowała naczelnik urzędu Bożena Reclik.
 • Uwaga na nowe, ostre przepisy we Francji

  Uwaga na nowe, ostre przepisy we Francji

  ​We Francji obowiązują nowe, zaostrzone przepisy drogowe. Wprowadzono je w trosce o bezpieczeństwo kierowców samochodów i motocyklistów.
 • Rząd bierze się za dłużników. Czarna lista podatników

  Rząd bierze się za dłużników. Czarna lista podatników

  Zaległe należności dla skarbówki, składki ubezpieczeniowe, opłaty dla samorządów, zapomniane mandaty - każdy dług wart ponad 5 tys. zł trafi do publicznego Rejestru Należności Publicznoprawnych. Rząd wraca do rejestru i listy dłużników podatkowych. Ma obejmować nie tylko podatki, lecz także składki na ubezpieczenie społeczne, zaległe mandaty i grzywny, jak i niezapłacone podatki i opłaty lokalne.
 • Uwaga kierowcy. Mandaty ostro w górę!

  Uwaga kierowcy. Mandaty ostro w górę!

  Szykuje się drastyczna zmiana w taryfikatorze mandatów. Nawet o połowę wzrosnąć mają kary za rozmowę w czasie jazdy przez telefon, przewożenie dzieci bez fotelików i jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
 • W tym mieście wypisują codziennie 10 tys. mandatów!

  W tym mieście wypisują codziennie 10 tys. mandatów!

  W Mediolanie padł kolejny włoski rekord liczby wymierzonych mandatów - informuje prasa. W 2015 roku ich liczba przekroczyła 3,6 miliona. To o 250 tysięcy więcej niż w roku poprzednim.
 • Uwaga kierowcy. Ważna zmiana w mandatach karnych!

  Uwaga kierowcy. Ważna zmiana w mandatach karnych!

  Kierowcy ukarani przez policjantów drogówki po 1 stycznia 2016 roku zetknęli się już z nowym bloczkiem kredytowym. Co zmieniło się tym razem?
 • Ostrzegasz przed patrolem? Narażasz się na mandat!

  Ostrzegasz przed patrolem? Narażasz się na mandat!

  Częstsze kontrole prędkości to jedna z metod ograniczania liczby wypadków na polskich drogach.
 • Kierowcy znaleźli nowy, legalny, sposób na mandaty!

  Kierowcy znaleźli nowy, legalny, sposób na mandaty!

  Kierowcy niewiele robią sobie z przewidzianego przepisami terminu 7 dni na uregulowanie mandatu. W zeszłym roku ściągalność mandatów w Polsce wynosiła zaledwie 45 proc! Wkrótce ma się to jednak zmienić...

Filmy - Mandaty (7)

 • Kiedy odmówić przyjęcia mandatu i iść do sądu?

  Nikt nie lubi płacić mandatów, szczególnie tych, które uważamy za niesłuszne. Zawsze możemy odmówić przyjęcia mandatu, a wtedy sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Niestety, koszty samego postępowania, szczególnie jeśli sprawa przejdzie kilka instancji, mogą dalece przekroczyć kwotę pierwotnie nałożonej kary. Dodatkowo, zawsze pozostaje ryzyko, że przegramy i poniesiemy koszty rozprawy. – W sytuacji, gdy odmówimy mandatu, policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie kierowcy. Sąd nie musi jednak przyznać racji kierującemu, co wiąże się ze znacznie surowszą karą pieniężną. Dodatkowo, jeśli sąd uzna kierowcę winnym popełnienia wykroczenia, wówczas policja obligatoryjnie nakłada punkty karne za wykroczenie wskazane w orzeczeniu. Sąd może też obciążyć kierowcę kosztami sądowymi – wylicza Piotr Kuźmiński, prawnik z D.A.S.
 • 500 euro za kanapkę, czyli Rzym i zakaz... biwakowania

  Do Rzymu przyjeżdżają turyści z całego świata. Kochają Wieczne Miasto za wdzięk, urok, kawę i jedzenie, choć z tym ostatnim może być ciężko. Obowiązuje tu bowiem… zakaz biwakowania. Władze co prawda nie mają tu na myśli rozbicia namiotu i pieczenia kiełbasek przy ognisku rozpalonym w centrum miasta, ale za kanapkę zjedzoną na ławce, na schodach Hiszpańskich lub wypicie napoju w pobliżu innych zabytków zapłacicie naprawdę ogromną karę… 500 euro!
 • Posłowie będą płacić mandaty

  W tej kadencji do Sejmu wpłynęło ponad 100 wniosków o uchylenia immunitetu posłom w związku z popełnionymi przez nich wykroczeniami drogowymi. Dziś Sejm ma głosować nad projektem nowelizacji przepisów, które pozwolą karać mandatami posłów i senatorów oraz m.in. prokuratorów. Prace nad ustawą trwały ponad 2 lata.
 • Likwidacja punktów karnych dopiero po opłaceniu mandatu?

  Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie przepisów, które skłoniłyby Polaków do dobrowolnego płacenia mandatów w terminie. Takim rozwiązaniem mogłaby być na przykład możliwość ubiegania się o prawo jazdy dopiero po uregulowaniu zaległych należności. – To jest problem przede wszystkim działań po stronie wierzyciela, który powinien stosować wszystkie możliwe środki, żeby doprowadzić do likwidacji tych należności. Mówimy o tym, aby komunikować się ze zobowiązanym, żeby zachęcać ukaranych do tego, aby płacili swoje długi. Egzekucja jest ostatecznością i de facto nie chcemy jej w ogóle stosować – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Mróz, zastępca dyrektora departamentu administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów.