małżeństwo

Synonimy:
małżeńswto, małżonkowie mąż i żona związek małżeński
Inne znaczenia:
małżeństwa ,

Artykuły - Małżeństwo (106)

 • ZUS od nieodpłatnej umowy współmałżonków

  ZUS od nieodpłatnej umowy współmałżonków

  Generalnie osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS. Obowiązek tych ubezpieczeń nie powstanie natomiast dla zleceniobiorcy, gdy umowa zlecenia ma nieodpłatny charakter. Zasada ta nie dotyczy jednak współmałżonka przedsiębiorcy pomagającego mu w prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia.
 • Firmy małżonków z ograniczeniami w pdof

  Firmy małżonków z ograniczeniami w pdof

  Dosyć powszechną praktyką jest prowadzenie odrębnych firm przez małżonków. Jednak zarówno powiązania rodzinne jak i ustrój panujący w małżeństwie stanowią okoliczności skutkujące w odniesieniu do małżonków-przedsiębiorców pewnymi ograniczeniami w pdof.
 • Wspólne rozliczanie małżonków z PIT to ogromne oszczędności

  Jeśli wspólnie rozliczysz się z małżonkiem, możesz zaoszczędzić nawet 12 500 złotych. To oferta dla tych małżeństw w których jedna osoba nie pracuje, bo na przykład zajmuje się domem, a druga osoba zarabia naprawdę dużo, powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie na rękę, czyli powyżej 170 tysięcy złotych brutto rocznie.
 • Wspólne rozliczanie małżonków z PIT to ogromne oszczędności

  Wspólne rozliczanie małżonków z PIT to ogromne oszczędności

  Jeśli wspólnie rozliczysz się z małżonkiem, możesz zaoszczędzić nawet 12,5 tys. złotych. To oferta dla tych małżeństw, w których jedna osoba nie pracuje, bo na przykład zajmuje się domem, a druga osoba zarabia naprawdę dużo, powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie na rękę, czyli powyżej 170 tysięcy złotych brutto rocznie.
 • Wspólnicy odpowiadają za długi podatkowe spółki cywilnej

  Wspólnicy odpowiadają za długi podatkowe spółki cywilnej

  Urząd skarbowy może domagać się spłaty zaległości podatkowych spółki cywilnej od wspólników. Orzeka o ich odpowiedzialności w formie decyzji. Egzekucja nieuregulowanych zobowiązań może być prowadzona z całego majątku wspólnika, a gdy pozostaje on w związku małżeńskim - także ze składników mienia zgromadzonego wspólnie z małżonkiem.
 • Finanse w związku – konto wspólne czy osobne?

  Finanse w związku – konto wspólne czy osobne?

  Czy wiecie, że to właśnie pieniądze są najczęstszą przyczyną kryzysów w związku i rozstań par? Temat finansów jest nadal trudny, ale niestety należy go podejmować, by wypracować jeden schemat zarządzania domowym budżetem. Tylko w ten sposób udaje się uniknąć nieporozumień.
 • Kiedy małżonek odpowiada za podatki przedsiębiorcy?

  Kiedy małżonek odpowiada za podatki przedsiębiorcy?

  Fiskus ma prawo zająć na spłatę zaległości podatkowych przedsiębiorcy nie tylko jego osobiste mienie, ale także majątek, którego dorobił się wspólnie ze współmałżonkiem. Skutki posiadania długów przez jednego małżonka mogą więc odczuć oboje. Intercyza, separacja czy rozwód nie zawsze przed tym chronią.
 • Nigeria: 14-latka odpowie za zabicie męża

  Nigeria: 14-latka odpowie za zabicie męża

  14-letnia Nigeryjka w kwietniu została oskarżona o otrucie swojego 35-letniego męża. Dziewczyna miała umieścić trutkę dla szczurów w jedzeniu mężczyzny. Nastolatka stanęła przed sądem, grozi jej kara śmierci.
 • Sensacja w Norwegii: 37 latek poślubi 12-latkę?

  Sensacja w Norwegii: 37 latek poślubi 12-latkę?

  ​12 letnia Thea miesiąc temu założyła bloga. Dziewczynka zdradziła internautom, że wkrótce weźmie ślub z dorosłym mężczyzną. Wpis wywołał w Norwegii wielkie poruszenie, a liczba wejść na bloga przekroczyła pół miliona. O sprawie czytamy w "The Independent".
 • Intercyza - jak podpisać, by nie stracić

  Intercyza - jak podpisać, by nie stracić

  Planujesz wstąpić w związek małżeński, a twój parter nalega na zawarcie intercyzy? Nie martw się! Nawet mając podpisaną intercyzę można ubiegać się o tzw. wyrównanie dorobków. Na czym to polega? Przeczytaj i zadbaj o swoje interesy.

Filmy - Małżeństwo (12)

 • Kobieta przymierza swoją starą, suknię ślubną i pokazuje się mężowi

  Niektóre rzeczy budzą silne wspomnienia. Tak działa na przykład suknia ślubna. Ta kobieta za namową córki, wyjęła z szafy swoją. Przymierzyła ją i zachęcona prośbami zeszła na dół pokazać się mężowi. Jakież było jego zaskoczenie! Stał jak wryty, z szeroko otwartymi ustami. Wyznał, że w jego opinii małżonka nie zmieniła się od ślubu wcale, a wcale.
 • Poroszenko z małżonką rozpoczęli wizytę w Polsce

  Od ceremonii powitania przez parę prezydencką: Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w piątek wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z małżonką w Warszawie. Wizyta ma związek z 25. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.
 • Stały związek sprzyja tyciu

  Ryzyko wzrostu masy ciała u kobiet znacznie zwiększa się po zawarciu związku małżeńskiego, natomiast u mężczyzn… po rozwodzie. To wykazały wyniki badaczy z Ohio w Stanach Zjednoczonych. Brytyjscy badacze poszli o krok dalej i stwierdzili, że wystarczy zamieszkać ze swoim chłopakiem, aby sprowadzić na siebie groźbę przytycia. Okazuje się bowiem, że pod jednym dachem z partnerem kobiety jedzą więcej wysokokalorycznych produktów i potraw, są mniej aktywne i przez to znacznie bardziej narażone na zwiększenie masy ciała. Średnio zyskujemy od 3 do 5 kilogramów po dwóch latach od zawarcia stałego związku. - Jeżeli chodzi o zamieszkanie razem problem polega na tym, że często przyjmujemy niekorzystne nawyki żywieniowe naszego partnera. Mówi się o tym, że para staje się „wspólnikami w zbrodni” w przypadku jedzenia słodyczy. Jeżeli partner przyniesie np. pudełko ciastek dajemy się skusić – mówi Ewa Kurowska, dietetyk, ekspert kampanii „Zarządzanie kaloriami”. Jak to się dzieje? Niestety regułą jest, że łatwiej przyswajamy złe nawyki niż te dobre, dlatego albo my zaczynamy przejmować niedobre przyzwyczajenia partnera, albo „zarażamy” go naszymi grzeszkami. Jedzenie często staje się jedną z głównych czynności w ciągu dnia, którą wykonujemy razem. Jedzenie pizzy przed telewizorem, popcorn w kinie, częstsze posiłki na mieście czy przekąski podczas wspólnych zakupów stają się codziennością. To, co normalnie zwiększa ryzyko nadwagi, staje się jednocześnie elementem zacieśniania relacji. Taka sytuacja nie powinna zaskakiwać, ponieważ jesteśmy uczeni od najmłodszych lat, aby jedzenie kojarzyć z pozytywnymi emocjami. Problem pojawia się, kiedy w parze stajemy się „wspólnikami zbrodni”: wspólnie podjadamy czy przygotowujemy zbyt duże porcje. Jeśli on ma chęć na pudełko ptasiego mleczka późnym wieczorem, istnieje większe ryzyko, że raczej dołączysz do niego w tym procederze niż odwiedziesz go od tego pomysłu.
 • Wysokie koszty sprawiają, że młodzi ludzie rezygnują z wesela

  Za samą sukienkę możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Niewiele mniej będzie kosztował garnitur. Żeby związek został przypieczętowany, konieczne są oczywiście obrączki. Tu też jest to inwestycja na lata, więc warto, żeby była to biżuteria piękna i trwała. To kolejny wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Urasta to do ceny dobrego samochodu, na który trzeba nagle niemalże z tygodnia na tydzień znaleźć pieniądze – mówi Halina Kochalska, analityk Open Finance.