mały ZUS

Artykuły - Mały ZUS (29)

 • Ostatnie godziny na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS Plus"

  Ostatnie godziny na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS Plus"

  W związku z tym sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godziny 18.00 czyli dłużej, niż zwykle. Mały ZUS Plus jest rozszerzeniem ulgi dla przedsiębiorców wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Do 1 lutego z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tysiąca złotych. Od lutego kwota ta wzrosła do 120 tysięcy złotych.
 • ​Tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do Małego ZUS plus

  ​Tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do Małego ZUS plus

  Przedsiębiorcy, którzy chcą od lutego korzystać z Małego ZUS-u plus i spełniają warunki, mogą zgłosić się do ulgi tylko do 2 marca. Wówczas ich składki na ubezpieczenie społeczne będą liczone proporcjonalnie do dochodów. Mały ZUS plus jest skierowany do najmniejszych przedsiębiorców. Rozwiązanie weszło w życie 1 lutego. Aby skorzystać z Małego ZUS plus trzeba złożyć w ZUS dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92).
 • "Rzeczpospolita": Błąd w PIT to kłopoty z ZUS

  "Rzeczpospolita": Błąd w PIT to kłopoty z ZUS

  Jeśli przedsiębiorca pomyli się w rozliczeniu podatkowym, źle wyliczy także składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małego ZUS plus - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
 • Mały ZUS plus: Tysiące przedsiębiorców mogą zaoszczędzić

  Mały ZUS plus: Tysiące przedsiębiorców mogą zaoszczędzić

  Nawet 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od lutego może skorzystać z tzw. małego ZUS-u plus. Na składkach zaoszczędzą kilkaset złotych miesięcznie.
 • Kto może płacić niższe składki ZUS?

  Kto może płacić niższe składki ZUS?

  Od 1 lutego więcej przedsiębiorców może skorzystać z możliwości opłacania niższych składek na ZUS. Pytań i wątpliwości związanych z warunkami jakie trzeba spełnić jest tak dużo, że zakład uruchomił specjalną infolinię. Ale uwaga: niższa składka, to w przyszłości niższa emerytura i zasiłek chorobowy.
 • ZUS sprawdzi korzystających z nowej ulgi w składkach

  ZUS sprawdzi korzystających z nowej ulgi w składkach

  ​Ponad 300 tys. mikrobiznesmenów musi uważać, jaki dochód podaje do obliczenia małego ZUS+ - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Podaje, że prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiada, iż kontrolerzy szczegółowo sprawdzą, czy podane kwoty odpowiadają rzeczywistości.
 • Termin składania wniosków ws. tzw. Małego ZUS-u mija 8 stycznia 2020

  Termin składania wniosków ws. tzw. Małego ZUS-u mija 8 stycznia 2020

  Termin składania wniosków dotyczących korzystania z tzw. Małego ZUS-u mija 8 stycznia 2020 r. - przypomina Ministerstwo Rozwoju. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają jej kryteria, nie muszą składać nowego wniosku.
 • Więcej firm skorzysta z niższego ZUS

  Więcej firm skorzysta z niższego ZUS

  Choć mały ZUS plus wejdzie w życie dopiero od lutego, do 8 stycznia przedsiębiorcy spełniający kryteria do małego ZUS (czyli preferencji obowiązującej obecnie) mogą zgłosić chęć skorzystania z niego i zapłacić niższe składki również w styczniu. Zgłoszenia mogą składać osoby, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i nie korzystały w 2019 r. z małego ZUS. Ale to niejedyne warunki, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z preferencji.
 • Sejm: Komisje za opóźnieniem wejścia w życie Małego ZUS-u plus o miesiąc

  Sejm: Komisje za opóźnieniem wejścia w życie Małego ZUS-u plus o miesiąc

  Opóźnienie o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 r., wejścia w życie tzw. Małego ZUS-u plus zarekomendowali posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem. Rozszerza on możliwości płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców.
 • Uproszczenia w prawie podatkowym

  Uproszczenia w prawie podatkowym

  Dążąc do stworzenia lepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, z początkiem 2019 r. ustawodawca wprowadził w życie wiele nowych rozwiązań redukujących obciążenia administracyjne. W zakresie prawa podatkowego obowiązują zmiany dotyczące wyboru formy opodatkowania oraz inne uproszczenia dla podatników PIT i podatników CIT.

Filmy - Mały ZUS (2)

 • Emilewicz: Nowe prawo zamówień publicznych pozwoli firmom szybciej rosnąć

  Na faktyczną ocenę efektów wprowadzonych zmian dla przedsiębiorców trzeba będzie - mówi Interii Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii – poczekać jeszcze 4-5 lat. Podkreśla jednak, że ponad 70 proc. uprawnionych korzysta z małego ZUS-u od początku tego roku. – Trzy na cztery firmy założone od maja ub.r. korzystają z tzw. pasa startowego, czyli 6 miesięcy bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – wyjaśnia Emilewicz. Dodaje też, że zmiany trafiły w zapotrzebowanie przedsiębiorców. – Przed nami duża reforma prawa zamówień publicznych. Jeśli mówimy o tym, co firmom pozwoli szybciej rosnąc, to moje nadzieje pokładam właśnie w reformie prawa zamówień publicznych. To 8 proc. polskiego PKB, ponad 160 mld zł, które trafiają co roku na rynek – ocenia.
 • Mały ZUS to propozycja premiera niekorzystna dla prowadzących działalność handlową

  Wśród pięciu nowych propozycji premiera M.Morawieckiego jest "mały ZUS". To tworzenie preferencji podatkowych. Kto na tym może zyskać?