malowidła

Artykuły - Malowidła (11)

 • Szokujące odkrycie - neandertalczycy tworzyli sztukę

  Szokujące odkrycie - neandertalczycy tworzyli sztukę

  Głęboko w trzech jaskiniach na Półwyspie Iberyjskim, odkryto rysunki prawdopodobnie stworzone przez neandertalczyków.
 • Czy ludzie żyli z dinozaurami?

  Czy ludzie żyli z dinozaurami?

  Odkrycie starych malowideł indiańskich dokonane w jaskiniach amerykańskiego stanu Utah wywołało spór, co do treści tych obrazów. Grupa badaczy twierdzi, że obrazy te przedstawiają dinozaury.
 • Malowidła z XVIII w. odkryto pod tynkiem na Uniwersytecie Wrocławskim

  Dekorację malarską z I połowy XVIII wieku odkryto w sali Balzera Uniwersytetu Wrocławskiego pod warstwą tynku i farb. Odkrycia dokonano na krótko przed planowanym remontem Auli Leopoldyńskiej znajdującej się pod salą.
 • Najstarsze malowidło jaskiniowe w Europie Śr.

  Najstarsze malowidło jaskiniowe w Europie Śr.

  Naukowcy z Rumuńskiej Federacji Speleologii odnaleźli przed 3-4 miesiącami najstarsze jaskiniowe malowidła naścienne w Europie Środkowej. Ich wiek oszacowano na ok. 35 tys. lat. Paleolityczni mieszkańcy tych rejonów uwiecznili w czerni różne zwierzęta, w tym konia, bawoła, głowy niedźwiedzi oraz... nosorożca.
 • Namiastka Belfastu w Warszawie - wernisaż Seana McKernana

  Wystawa irlandzkiego artysty fotografa Seana McKernana to kolejny projekt Street Art Doping, wystawy poświęconej muralom, z których słynie Belfast. Ekspozycja czynna jest w Starej Drukarni w Warszawie. Murale, czyli sztukę naścienną, autor utrwalił na czarno-białych i kolorowych fotografiach.
 • Znaleziska z czasów rzymskich koło Neapolu

  Głowa posągu cesarza Tyberiusza w wieńcu laurowym, części kilku innych posągów z okresu rzymskiego oraz fragment malowidła z III w. p.n.e. - to niektóre z artefaktów znalezionych przez archeologów koło Neapolu - informuje serwis internetowy Adnkronos.
 • Każde pokolenie domalowywało swój fragment

  Jak długo trwała praca nad jaskiniowymi malowidłami naściennymi? Naukowcy uważają, że nasi przodkowie poświęcali rysunkowi niekiedy nawet do 20 tysięcy lat. Następujące po sobie pokolenia przerabiały, domalowywały, słowem: dodawały coś od siebie.
 • Najstarsze malowidła olejne na świecie

  Pierwsze malowidła olejne na świecie znajdowały się w jaskiniach w pobliżu słynnych zniszczonych posągów Buddy w Afganistanie - informuje w środę serwis BBC, powołując się na odkrycia naukowców.
 • Bogini pierwszych ludzi

  Bogini pierwszych ludzi

  Figurki i naskalne ryty oraz malowidła przedstawiające kobiety należą do najstarszych dzieł sztuki. Odkrycia dowodzą, że od zarania ludzkości rozwijał się kult Bogini Matki.
 • Polscy archeolodzy badają najstarsze miasto świata

  Archeolodzy z Uniwersytetów - Gdańskiego i Poznańskiego wspólnie z kolegami z Uniwersytetu w Cambridge oraz Uniwersytetu Stanforda w USA biorą udział w badaniach w tureckim Catalhoyuk - najstarszym mieście na świecie, które funkcjonowało już w neolicie.