Malopolska

Artykuły - Malopolska (50)

 • ​Mieszkańcy podkrakowskich gmin apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  ​Mieszkańcy podkrakowskich gmin apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  Anonimowi mieszkańcy podkrakowskich gmin zaapelowali we wtorek do wojewody i marszałka Małopolski o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze metropolii krakowskiej. Według adresatów "trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu rozwiązało problem". Pismo anonimowych mieszkańców gmin Czernichowa, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki, Zabierzowa trafiło do włodarzy województwa "w związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa".
 • Małopolska: Ogromne zanieczyszczenie potwierdzone

  Małopolska: Ogromne zanieczyszczenie potwierdzone

  Naukowcy z krakowskiej AGH wykonali dla Krakowskiego Alarmu Smogowego nowatorskie badania powietrza w okolicach Krakowa, na Podhalu i Górnym Śląsku. Wyniki badań potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia - zanieczyszczenie powietrza na badanych obszarach jest ogromne i występuje również w mniejszych miejscowościach.
 • Barometr zawodów - bez szans na rynku pracy

  Barometr zawodów - bez szans na rynku pracy

  Pracownicy z branży transportowej, usług finansowych, szefowie kuchni oraz pielęgniarki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w woj. małopolskim. Trudności napotkają nauczyciele, humaniści i niektórzy inżynierowie - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
 • Małopolskie jabłka dla pasażerów krakowskiego lotniska

  Małopolskie jabłka dla pasażerów krakowskiego lotniska

  Od dzisiaj do środy 17 września pasażerowie krakowskiego lotniska będą częstowani jabłkami z małopolskich sadów.
 • Polskie wino zaskoczy niejednego niedowiarka

  Polskie wino zaskoczy niejednego niedowiarka

  Żeby dowiedzieć się, że z soku z ciemnych winogron można zrobić wino białe, jak powstaje różowe czy lodowe, i po co informuje się klienta o siarczynach, nie trzeba jechać do Francji, Włoch, ani nawet bratanków Węgrów. W surowej klimatycznie Polsce robi się już bardzo dobre wino.
 • Kraków Airport Liderem Małopolski

  Kraków Airport Liderem Małopolski

  Krakowskie lotnisko zostało uhonorowane nagrodami Grand Prix i Lidera Inwestycji w plebiscycie Lidera Małopolski zorganizowanym przez "Dziennik Polski". W plebiscycie zostały wyróżnione najlepsze firmy z Małopolski. Statuetki zostały wręczone podczas I Forum Przedsiębiorców, poświęconego wykorzystaniu środków unijnych.
 • Małopolska centrum turystyki biznesowej i religijnej

  Zakończenie budowy Centrum Kongresowego i Kraków Areny oraz otwarcie po remoncie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach przyczyni się do rozwoju w Małopolsce turystyki biznesowej i religijnej - uważają uczestnicy XXIII Forum Turystyki w Krakowie.
 • Ekspert: Małopolska ważnym punktem na mapie polskiego winiarstwa

  Ekspert: Małopolska ważnym punktem na mapie polskiego winiarstwa

  Małopolska staje się jednym z ważniejszych rejonów na mapie polskiego winiarstwa - uważa Wojciech Bosak, projektant winnic i ekspert piszący o winie. Jego zdaniem szansą dla tamtejszych winnic oprócz produkcji wina jest też enoturystyka.
 • ​Małopolskie: Wypadek autokaru przewożącego dzieci

  ​Małopolskie: Wypadek autokaru przewożącego dzieci

  Autobus przewożący dzieci zderzył się z samochodem osobowym w Poroninie na Podhalu. Osiem osób zostało poszkodowanych. - Rannym nie zagraża poważne niebezpieczeństwo - mówi rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.
 • Województwo małopolskie otrzymało grunty na terenie Kraków Airport

  Województwo małopolskie otrzymało grunty na terenie Kraków Airport

  Skarb Państwa przekazał w piątek w użyczenie województwu małopolskiemu blisko 250 hektarów gruntów, na których znajduje się pas startowy Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Dzięki temu będzie możliwa modernizacja obecnego lub budowa nowego pasa startowego.