Małgorzata Gersdorf

Artykuły - Małgorzata Gersdorf (7)

 • Małgorzata Gersdorf odebrała Nagrodę im. Theodora Heussa

  Małgorzata Gersdorf odebrała Nagrodę im. Theodora Heussa

  To nie pierwsze wyróżnienie dla Małgorzaty Gersdorf. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego odebrała tym razem Nagrodę Theodora Heussa. Jej pierwszym laureatem była zasłużona dla pojednania z Polską Akcja Znaki Pokuty.
 • Małgorzata Gersdorf w specjalnym oświadczeniu odpowiada Krzysztofowi Szczerskiemu

  Małgorzata Gersdorf w specjalnym oświadczeniu odpowiada Krzysztofowi Szczerskiemu

  Wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego potwierdza, że w reformie sądownictwa nie chodzi o dobro społeczne, tylko o wymianę kadr - uważa I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.
 • Zbigniew ​Ziobro: Małgorzata Gersdorf powinna zwołać posiedzenie KRS niezwłocznie

  Zbigniew ​Ziobro: Małgorzata Gersdorf powinna zwołać posiedzenie KRS niezwłocznie

  Biorąc pod uwagę realne potrzeby sądownictwa i wniosek, jaki został złożony przeze mnie jako ministra sprawiedliwości, I Prezes SN Małgorzata Gersdorf powinna zwołać posiedzenie KRS niezwłocznie, w ciągu tygodnia, najwyżej dwóch - podkreślił w środę szef MS Zbigniew Ziobro.
 • Małgorzata Gersdorf zwołała nadzwyczajne posiedzenie KRS

  Małgorzata Gersdorf zwołała nadzwyczajne posiedzenie KRS

  W sobotę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie plenarne Krajowej Rady Sądownictwa. Ma to związek z upublicznieniem listy kandydatów do KRS - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady sędzia Jan Kremer.
 • ​Małgorzata Gersdorf "bezrefleksyjnie" u prezydenta

  ​Małgorzata Gersdorf "bezrefleksyjnie" u prezydenta

  I prezes Sądu Najwyższego tak się zestresowała i tak się przepracowała, że spacerując obok Pałacu Prezydenckiego, "bezrefleksyjnie" wpadła na zaprzysiężenie - według opozycji - sędziego "dublera".
 • Gersdorf o zmianach w sądownictwie: Rewolucji nie można mylić z reformami

  Gersdorf o zmianach w sądownictwie: Rewolucji nie można mylić z reformami

  I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf oceniła, że obóz rządzący stosuje wobec sądownictwa metody rewolucyjne, których nie można mylić z reformami. "Żaden rewolucjonista nie szanuje zastanego porządku prawnego" - podsumowała profesor. Za ewolucyjnymi zmianami ws. sądów opowiada się RPO Adam Bodnar.
 • Małgorzata Gersdorf w Sejmie: Zwracam się do przedstawicieli narodu

  Małgorzata Gersdorf w Sejmie: Zwracam się do przedstawicieli narodu

  "Nie ma podstaw do likwidacji Sądu Najwyższego" - mówiła w Sejmie prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Dodała, że likwidacja SN następuje po "bezprecedensowym ataku na wymiar sprawiedliwości". Opozycja oklaskiwała to wystąpienie na stojąco.

Filmy - Małgorzata Gersdorf (4)

 • Rzecznik SN: Premier nie wzywał I prezes do ustąpienia. Prof. Gerdorf w rozmowie była traktowana jak partner

  - Warunki nie zostały odrzucone w jakiś kategoryczny sposób. Nie było tak, jak niektórzy komentują, że pan premier wzywał panią prezes do ustąpienia. Rozmowa odbyła się w rzeczowej atmosferze, a pani prezes została potraktowana jako partner – mówił Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Po publikacji portalu Onet na temat spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zdecydowała się ujawnić, czego dotyczyła rozmowa. (TVN4/x-news)
 • "Rozmowa dotyczyła reformy systemu sądownictwa". Rzeczniczka rządu o spotkaniu M. Morawieckiego z M. Gersdorf

  Rozmowa Mateusza Morawieckiego z Małgorzatą Gersdorf w Sądzie Najwyższym dotyczyła reformy systemu sądownictwa – poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. (TVN24/x-news)
 • Prof. Gersdorf w RMF FM: Idę do sądu z posłem Piotrowiczem. Nie jestem złodziejką

  "Idę do sądu. Będę sądzić się z posłem Piotrowiczem" – zadeklarowała w rozmowie z Marcinem Zaborskim w RMF FM prof. Małgorzata Gersdorf. To reakcja na słowa parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości o osobach blokujących wejście do Krajowej Rady Sądownictwa. "Bronią sędziów, którzy są zwykłymi złodziejami" – mówił w środę Piotrowicz. "Nazwał wszystkich sędziów SN, w tym mnie jako złodziejkę" – uznała Gersdorf. Zarzuca posłowi „naruszenie dóbr osobistych i godności zawodowej”. Prof. Gersdorf po raz kolejny podkreśliła, że nie ustąpi ze swojego stanowiska. "Zgodnie z konstytucją jestem I Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku i nic nie może tego zmienić - chyba że bym umarła. Ale na razie czuję się bardzo dobrze" – stwierdziła. Jak uznała, jej miejsce w SN jest zajęte. W wywiadzie odniosła się też do zawieszenia przez instytucję, którą zarządza kilku przepisów w ustawie o Sądzie Najwyższym. "SN przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym” – stwierdziła. Skrytykowała przewodniczącą Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską. "Przede wszystkim pani prezes nie powinna się wypowiadać w tej sprawie przed wydaniem orzeczenia. W tej sprawie wypowiadał się pan Muszyński i pani Przyłębska. Wobec tego muszą wyłączyć się z tego postępowania. Bo już wydali werdykt, co jest niedopuszczalne” – oceniła rozmówczyni Marcina Zaborskiego.
 • Ast: Jeśli prof. Gersdorf podejmie działania jako I Prezes SN, musi się spodziewać konsekwencji

  "Jeśli profesor Małgorzata Gersdorf podejmie działania przypisane Pierwszemu Prezesowi SN, musi się spodziewać konsekwencji dyscyplinarnych" - mówił Marek Ast, polityk Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej komisji sprawiedliwości, który był gościem Rozmowy w samo południe w RMF FM. "Chodzi o to, żeby jak najszybciej doprowadzić do wyboru I Prezesa" - podkreśla Marek Ast pytany przez Marcina Zaborskiego o kolejną nowelizację przepisów o Sądzie Najwyższym, którą jutro ma się zająć Sejm i która daje prawo wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego dwóm trzecim sędziów SN. O wczorajszym przerwaniu urlopu wypoczynkowego i powrocie do pracy przez prof. Gersdorf polityk PiS mówi: "Sędzia w stanie spoczynku nie korzysta z urlopu. Tak, jak z urlopu nie korzysta emeryt".