małe i średnie spółki

Artykuły - Małe i średnie spółki (2)

 • Lepsze nastroje w firmach MŚP

  Lepsze nastroje w firmach MŚP

  Znacząco polepszyły się nastroje przedsiębiorców sektora mikro, małych i średnich firm w Polsce w tym kwartale. Wskaźnik nastrojów KERNA wzrósł w kwietniu o blisko 14 pkt. proc. kw./kw. Optymizm przedsiębiorców przełożył się na dużo większą niż dotychczas skłonność do inwestowania. Planowane wydatki mierzone wskaźnikiem ZAIR są na najwyższym poziomie od sześciu lat.
 • Jednolity podatek mocno uderzy w samozatrudnionych. Rozliczający się liniowo stracą ponad 16 mld zł

  Jednolity podatek mocno uderzy w samozatrudnionych. Rozliczający się liniowo stracą ponad 16 mld zł

  Zmiany w podatkach, które szykuje PiS będą, jak ostrzegają eksperci, ciosem w kilkaset tysięcy ludzi prowadzących jednoosobowe firmy. Łącznie zapłacą państwu - według wyliczeń DGP - o 16 miliardów złotych. To oznacza, że wiele takich firm ucieknie przed podatkiem poza granice Polski.
 • Rozliczenie wydatków na jednoosobową działalności gospodarczą

  Rozliczenie wydatków na jednoosobową działalności gospodarczą

  W ustawie o PDOF nie zawarto żadnych regulacji, które wprost odnosiłyby się do kwestii ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności. W ustawie tej nie umieszczono również żadnego zapisu, który wskazywałby, że do kosztów podatkowych można zaliczać wyłącznie wydatki poniesione po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Stąd wniosek, że zasadniczo kosztem uzyskania przychodów mogą być także wydatki poniesione przed zarejestrowaniem ww. działalności, pod warunkiem jednak, że celem ich poniesienia było osiągnięcie w przyszłości przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów (wydatki te nie mogą być ponadto wyłączone z ww. kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF).
 • "Puls Biznesu": Przedsiębiorcy lubią biało-czerwone barwy

  "Puls Biznesu": Przedsiębiorcy lubią biało-czerwone barwy

  90 proc. szefów firm uważa się za biznesowych patriotów. Nie kombinują z podatkami i wybierają polskich dostawców - wynika z badania "Pulsu Biznesu".
 • Państwo wciąż nie dba o małe firmy

  Państwo wciąż nie dba o małe firmy

  Nie rozumiem krytyki umów śmieciowych. Zresztą ci, którzy je tak określają, nigdy nie byli głodni i nigdy nie szukali zatrudnienia - mówi prezes BCC, Marek Goliszewski. Rozmawia z nim Łukasz Wilkowicz.
 • Pracodawca ci nie płaci? Przeczytaj!

  Pracodawca ci nie płaci? Przeczytaj!

  Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wypłaty wynagrodzenia. W praktyce jednak bywa z tym różnie. Jak wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, w ubiegłym roku liczba przypadków niewypłacania pensji wzrosła o ponad połowę. Kwota zaległości przekroczyła 200 milionów złotych.
 • Nowe przepisy zwiększą dostęp małych i średnich firm do kredytów

  Sejm znowelizował w piątek jednogłośnie ustawę o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Nowe przepisy mają zwiększyć dostęp małych i średnich firm (MSP) do kredytów.
 • NBP nie widzi większego zagrożenia!

  NBP nie widzi większego zagrożenia!

  Sytuacja sektora przedsiębiorstw w III kwartale pogorszyła się wobec analogicznego okresu 2011 r. oraz poprzedniego kwartału - wynika z raportu NBP. Płynność sektora, mimo obserwowanych spadków, kształtuje się nadal na bezpiecznym poziomie. Nie ma większego zagrożenia dla jego stabilności w najbliższym czasie.
 • Czas ma małe i średnie spółki?

  Główne indeksy odnotowały spadek w przekroju tygodnia, a zainteresowanie kupujących skoncentrowało się na akcjach małych spółek.
 • Popyt na małe i średnie spółki

  Wczorajsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów. Główne WIG i WIG-20 zakończyły sesję w negatywnym terytorium, natomiast dalszą poprawę odnotowały akcje małych i średnich spółek.

Filmy - Małe i średnie spółki (2)