małe i średnie przedsiębiortswa

Artykuły - Małe i średnie przedsiębiortswa (39)

 • Amerykańscy studenci: Zmieńcie percepcję Polski

  Amerykańscy studenci: Zmieńcie percepcję Polski

  W Stanach myślą, że Polska to zacofany kraj, a ludzie tutaj dbają o wykształcenie i mają aspiracje, żeby zrobić coś większego. Myślę, że powinniście zmienić percepcję innych - radzi amerykański student Jacobo Dardziński, jeden z laureatów programu Poland100.
 • Główne wyzwanie przed MŚP - utrzymać pracownika

  Główne wyzwanie przed MŚP - utrzymać pracownika

  Rok 2018 z punktu widzenia MŚP minął pod znakiem wprowadzenia split payment i RODO, problemów związanych z zatorami płatniczymi oraz przyzwoitej kondycji finansowej tego sektora. Ekspert Siemens Financial Services prognozuje, ze coraz więcej firm stara się skupić na zatrzymaniu swoich obecnych pracowników.
 • Polacy się nie poddają. By uciec od delegowania, rozwijają biznes za granicą

  Polacy się nie poddają. By uciec od delegowania, rozwijają biznes za granicą

  Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na założenie działalności gospodarczej za granicą. Są wśród nich ci, którzy do tej pory stawiali na delegowanie pracowników do wykonywania usług. Mają dosyć ciągłego nękania ich kontrolami i coraz ostrzejszych przepisów.
 • Przedsiębiorcy wciąż długo czekają na zapłatę

  Przedsiębiorcy wciąż długo czekają na zapłatę

  Polskie firmy w dalszym ciągu długo czekają na zapłatę od swoich kontrahentów - wynika z corocznego badania Barometr Praktyk Płatniczych przedstawionego przez firmę Atradius, jednego z największych ubezpieczycieli należności na świecie.
 • Wielkie zmiany dla małych podatników!

  Wielkie zmiany dla małych podatników!

  Nie zwalniamy tempa i proponujemy kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców; tym razem blisko 50 uproszczeń z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego - poinformowała we wtorek szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, po przyjęciu przez rząd pakietu MŚP.
 • W długi weekend stracimy kilka miliardów złotych

  W długi weekend stracimy kilka miliardów złotych

  Jeśli połowa z nas weźmie w długi weekend zaledwie jeden dodatkowy dzień wolny, polska gospodarka straci około 5 mld zł. Kilka dni wolnych to już strata blisko 1 proc. PKB, co przekłada się na kilkanaście miliardów złotych. Ucierpią z tego powodu przede wszystkim małe firmy, a długie weekendy mogą pogłębić problemy MŚP z płynnością i zatory finansowe w gospodarce.
 • Firmy pożyczają pieniądze, bo kontrahenci nie płacą w terminie

  Firmy pożyczają pieniądze, bo kontrahenci nie płacą w terminie

  Kontrahenci regulujący zobowiązania po terminie - oto najczęstsza przyczyna poszukiwania zewnętrznego, okazjonalnego finansowania przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
 • Małe i średnie firmy mają problemy

  Małe i średnie firmy mają problemy

  W listopadzie, w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informacje o 73 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw - informuje Euler Hermes. Co ciekawe, w listopadzie ub.r. zbankrutowało tyle samo firm (73 przypadki niewypłacalności).
 • Zachęty podatkowe Ministerstwa Finansów - jakie korzyści będzie miał przedsiębiorca?

  Zachęty podatkowe Ministerstwa Finansów - jakie korzyści będzie miał przedsiębiorca?

  Ministerstwo Finansów twierdzi, że nieustannie dąży do tego, aby warunki prowadzenia biznesu w Polsce były coraz lepsze. W tym celu wprowadza np. zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Część z nich już obowiązuje, a wprowadzenie kolejnych planowane jest na początek 2018 r.

Filmy - Małe i średnie przedsiębiortswa (8)

 • Od stycznia 2019 roku nowe ułatwienia dla małych i średnich firm

  Możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, wprowadzenie statusu małego podatnika PIT i CIT dla firm o przychodach do 2 mln euro rocznie, możliwość wliczenia wartości pracy współmałżonka do kosztów uzyskania przychodu czy zniesienie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w niektórych branżach – to część propozycji zawartych w Pakiecie MŚP. Większość rozwiązań dla mikro-, małych i średnich firm zacznie obowiązywać w 2019 roku. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz ograniczenie biurokracji i kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw może się przełożyć na zwiększone inwestycje po ich stronie.
 • Czy split payment zagrozi płynności finansowej małych przedsiębiorstw?

  Podzielona płatność wywołała duży niepokój wśród przedsiębiorców. Im mniejsze firmy, tym więcej obaw. Co jest tego przyczyną? Przy płatnościach wykonywanych masowo między przedsiębiorcami można w tym przypadku łatwiej, bardziej statystycznie zarządzać. W przypadku małej działalności to, na co zdecyduje się ich odbiorca i w jaki sposób tę płatność podzieli bądź nie, to duża różnica. Przekazanie części środków na wydzielony rachunek może być przyczyną kłopotów płatnościowych. Dotychczas środki te można było przynajmniej przez jakiś czas wykorzystywać w działalności firmy obracając nimi. W tej chwili nie będą one dostępne dla przedsiębiorcy.
 • Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż niechętnie korzystają z unijnego wsparcia

  Skomplikowane prawo, wysokie koszty pracy oraz brak zachęt do inwestowania w badania i rozwój ze strony rządu – to zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan największe bariery dla wzrostu polskiej przedsiębiorczości. Po zewnętrzne finansowanie niechętnie sięgają szczególnie właściciele mikro i małych firm. Boją się także korzystać z usług doradczych. – Polscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy od lat relatywnie niechętnie korzystają z zewnętrznego finansowania. Starają się budować swoją działalność i rozwój w oparciu o środki własne – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. – Widać, że pewnym ograniczeniem są także regulacje dotyczące zatrudnienia. Na pewno trzeba by było tutaj dokonać poważnych zmian – dodaje. W ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020 Polska otrzyma łącznie ponad 105 mld euro. Większość (72,9 mld euro) stanowić będą środki w ramach polityki spójności. 28,5 mld euro otrzymają rolnicy. Nasz kraj będzie największym beneficjentem spośród wszystkich państw członkowskich UE.
 • Mali przedsiębiorcy eksportujący swoje produkty otrzymają dodatkowe wsparcie

  Bank Gospodarstwa Krajowego ma pomóc małym firmom, które chcą rozpoczynać swoją działalność od eksportu. Taka zapowiedź znalazła się w exposé premier Ewy Kopacz. Nowością jest też ogłoszone wsparcie socjalne dla rodzin wykraczające poza to, co obiecał już poprzedni rząd Donalda Tuska. Komentuje Jakub Borowski, Credit Agricole.