małe i średnie przedsiębiorstwa

Artykuły - Małe i średnie przedsiębiorstwa (97)

 • PPK: To pracownik decyduje czy pracodawca dołoży się do jego oszczędności

  PPK: To pracownik decyduje czy pracodawca dołoży się do jego oszczędności

  Małe i średnie firmy z drugiego i trzeciego etapu wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisały już z instytucjami finansowymi umowy o zarządzanie, a do 10 listopada mają czas na zawarcie umów o prowadzenie. Co to oznacza dla pracodawców i zatrudnionych?
 • Rzecznik MŚP: Zbyt małe wsparcie dla firm w ramach tarczy branżowej

  Rzecznik MŚP: Zbyt małe wsparcie dla firm w ramach tarczy branżowej

  Zaproponowana wczoraj tarcza branżowa jest to potrzebna, ale niewystarczająca pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z wprowadzeniem ograniczeń do prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele branż - ocenia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.
 • Nad Dnieprem małe nie jest piękne?

  Nad Dnieprem małe nie jest piękne?

  Ukraińscy mali i średni przedsiębiorcy skarżą się, że w przeciwieństwie do Polski ich rząd nie widzi w nich podstawy zdrowej gospodarki i faworyzuje wielki biznes. Drastyczne ograniczenia związane z kwarantanną uderzyły w nich najsilniej, co może mieć wpływ na cały system finansów państwa.
 • Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

  Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

  Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii SARS-CoV-2 i COVID-19, mogą już składać wnioski o pożyczki płynnościowe do instytucji finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pula dostępnych środków to 400 mln zł, ale niewykluczone, że będzie ona rosnąć wraz z zapotrzebowaniem.
 • Rzecznik MŚP apeluje do samorządów o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych

  Rzecznik MŚP apeluje do samorządów o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych

  ​Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w związku z pogarszającą się płynnością finansową firm spowodowaną sytuacją epidemiologiczną, skierował do jednostek samorządu terytorialnego list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale - z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię.
 • Niższe składki później? ZUS potrzebuje trzech miesięcy na zmiany

  Niższe składki później? ZUS potrzebuje trzech miesięcy na zmiany

  Planowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wprowadzenie od stycznia 2020 r. niższych składek ZUS dla 320 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą może się opóźnić. Zakład potrzebuje bowiem zazwyczaj trzech miesięcy na wprowadzenie zmian informatycznych.
 • Ponad 60 proc. małych firm planuje w tym roku inwestycje. Narzekają jednak na warunki finansowania

  Ponad 60 proc. małych firm planuje w tym roku inwestycje. Narzekają jednak na warunki finansowania

  Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce pozytywnie oceniają sytuację ekonomiczną i zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi. Przekłada się to na większą skłonność do inwestycji, które w tym i przyszłym roku planuje ponad 60 proc. mikro- i małych oraz 74 proc. średnich firm.
 • Małe firmy nie inwestują w rozwój IT

  Małe firmy nie inwestują w rozwój IT

  Choć w Polsce działa niemal 2 000 000 firm, jak wynika z raportu PARP, aż 99,8 proc. stanowią mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Większość z nich nie decyduje się na zatrudnienie specjalistów, którzy byliby odpowiedzialni między innymi za administrowanie siecią, wręcz zaniedbując kwestię zarządzania ruchem sieciowym lub zajmuje się nim samodzielnie w minimalnym zakresie.
 • MŚP będą musiały oszczędzać energię?

  MŚP będą musiały oszczędzać energię?

  Do końca 2019 roku Komisja Europejska ma podjąć decyzję, czy obowiązek wykonywania audytu energetycznego 1 będzie rozszerzany także na małe i średnie przedsiębiorstwa. W Polsce na razie tylko duże przedsiębiorstwa zobowiązane są do przeprowadzania raz na cztery lata audytów energetycznych. Czy takie rozwiązanie może być przydatne także dla MŚP?
 • Cyberataki na małe i średni przedsiębiorstwa - nie daj się nabrać

  Cyberataki na małe i średni przedsiębiorstwa - nie daj się nabrać

  Ostatnie doświadczenia pokazują, że obszar cyberzagrożeń ewoluuje. Znaczącym trendem, z którym mamy ostatnio do czynienia, jest przeniesienie środka zainteresowania cyberprzestępców z dużych organizacji na firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.