małe i średnie przedsiębiorstwa

Artykuły - Małe i średnie przedsiębiorstwa (95)

 • Nad Dnieprem małe nie jest piękne?

  Nad Dnieprem małe nie jest piękne?

  Ukraińscy mali i średni przedsiębiorcy skarżą się, że w przeciwieństwie do Polski ich rząd nie widzi w nich podstawy zdrowej gospodarki i faworyzuje wielki biznes. Drastyczne ograniczenia związane z kwarantanną uderzyły w nich najsilniej, co może mieć wpływ na cały system finansów państwa.
 • Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

  Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

  Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii SARS-CoV-2 i COVID-19, mogą już składać wnioski o pożyczki płynnościowe do instytucji finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pula dostępnych środków to 400 mln zł, ale niewykluczone, że będzie ona rosnąć wraz z zapotrzebowaniem.
 • Rzecznik MŚP apeluje do samorządów o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych

  Rzecznik MŚP apeluje do samorządów o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych

  ​Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w związku z pogarszającą się płynnością finansową firm spowodowaną sytuacją epidemiologiczną, skierował do jednostek samorządu terytorialnego list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale - z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię.
 • Niższe składki później? ZUS potrzebuje trzech miesięcy na zmiany

  Niższe składki później? ZUS potrzebuje trzech miesięcy na zmiany

  Planowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wprowadzenie od stycznia 2020 r. niższych składek ZUS dla 320 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą może się opóźnić. Zakład potrzebuje bowiem zazwyczaj trzech miesięcy na wprowadzenie zmian informatycznych.
 • Ponad 60 proc. małych firm planuje w tym roku inwestycje. Narzekają jednak na warunki finansowania

  Ponad 60 proc. małych firm planuje w tym roku inwestycje. Narzekają jednak na warunki finansowania

  Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce pozytywnie oceniają sytuację ekonomiczną i zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi. Przekłada się to na większą skłonność do inwestycji, które w tym i przyszłym roku planuje ponad 60 proc. mikro- i małych oraz 74 proc. średnich firm.
 • Małe firmy nie inwestują w rozwój IT

  Małe firmy nie inwestują w rozwój IT

  Choć w Polsce działa niemal 2 000 000 firm, jak wynika z raportu PARP, aż 99,8 proc. stanowią mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Większość z nich nie decyduje się na zatrudnienie specjalistów, którzy byliby odpowiedzialni między innymi za administrowanie siecią, wręcz zaniedbując kwestię zarządzania ruchem sieciowym lub zajmuje się nim samodzielnie w minimalnym zakresie.
 • MŚP będą musiały oszczędzać energię?

  MŚP będą musiały oszczędzać energię?

  Do końca 2019 roku Komisja Europejska ma podjąć decyzję, czy obowiązek wykonywania audytu energetycznego 1 będzie rozszerzany także na małe i średnie przedsiębiorstwa. W Polsce na razie tylko duże przedsiębiorstwa zobowiązane są do przeprowadzania raz na cztery lata audytów energetycznych. Czy takie rozwiązanie może być przydatne także dla MŚP?
 • Cyberataki na małe i średni przedsiębiorstwa - nie daj się nabrać

  Cyberataki na małe i średni przedsiębiorstwa - nie daj się nabrać

  Ostatnie doświadczenia pokazują, że obszar cyberzagrożeń ewoluuje. Znaczącym trendem, z którym mamy ostatnio do czynienia, jest przeniesienie środka zainteresowania cyberprzestępców z dużych organizacji na firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
 • Alior Bank SA i Agencja Rozwoju Przemysłu SA będą współpracować na rzecz finansowania małych i średnich firm

  Alior Bank SA i Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisały porozumienie o współpracy mające na celu rozszerzenie dostępu przedsiębiorstw do finansowania. Współpraca ma dotyczyć współdziałania w finansowaniu projektów inwestycyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw, zwiększającej ich potencjał rozwojowy.
 • Planujesz rozwój firmy za granicą? Od stycznia możesz skorzystać z funduszy unijnych

  Planujesz rozwój firmy za granicą? Od stycznia możesz skorzystać z funduszy unijnych

  2019 r. jest przedostatnim z zakładanych sześciu lat, w których jednymi z największych beneficjentów funduszy unijnych będą małe i średnie przedsiębiorstwa. W 2019 roku tylko w Programie Polska Wschodnia dostępna będzie pula 800 mln zł dofinansowania dla MŚP. Nowością od stycznia jest zwiększenie dofinansowania na rozwój działalności firmy za granicą - przedsiębiorca może uzyskać na ten cel nawet 800 tys. zł.