małe i średnie firmy

Artykuły - Małe i średnie firmy (163)

 • Pandemia sprawdzianem uczciwości kontrahenta

  Pandemia sprawdzianem uczciwości kontrahenta

  Prawie 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP zauważyło, że w czasie pandemii wzrosła liczba nieetycznych zachowań ze strony kontrahentów. Nieterminowe wywiązywanie się z umów i zobowiązań oraz próby usprawiedliwiania swoich zaniedbań i błędów koronawirusem to najczęstsze grzechy - wynika z badania Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Jednocześnie aż trzy czwarte polskich przedsiębiorców uważa, że od uczciwości w biznesie nie ma wyjątków.
 • Firmy. Mali lepiej znoszą skutki pandemii!

  Firmy. Mali lepiej znoszą skutki pandemii!

  Małe i średnie obiekty handlowe mają wyższą odporność na skutki pandemii w porównaniu do obiektów o dużej i bardzo dużej skali. Eksperci zwracają uwagę, że spadki odwiedzalności i obrotów były tu zdecydowanie mniejsze, a możliwość odrabiania strat następowała szybciej niż w przypadku większych obiektów.
 • Tarcza branżowa. Nowe firmy wciąż mają problem z uzyskaniem pomocy

  Tarcza branżowa. Nowe firmy wciąż mają problem z uzyskaniem pomocy

  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wnioskuje o umożliwienie nowo powstałym firmom porównania spadku przychodów w stosunku do średniomiesięcznego przychodu z 2020 roku. Jego zdaniem taka zmiana umożliwi realne włączenie do Tarczy 6.0 firm działających mniej niż rok.
 • Polskie małe firmy boją się najbardziej na świecie

  Polskie małe firmy boją się najbardziej na świecie

  Małe i średnie firmy boją się, czy przetrwają. Aż 57 proc. polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP obawia się, że w wyniku pandemii i towarzyszącego jej kryzysu grozi im zamknięcie działalności na stałe. To znacznie więcej niż w Europie (38 proc.) i w innych częściach świata (39 proc.) - wynika z badań organizacji International Trade Centre oraz Banku Pekao.
 • Polskie małe firmy boją się najbardziej na świecie

  Polskie małe firmy boją się najbardziej na świecie

  Małe i średnie firmy boją się czy przetrwają. Aż 57 proc. polskich MŚP obawia się, że w wyniku pandemii i towarzyszącego jej kryzysu grozi im zamknięcie działalności na stałe. To znacznie więcej niż w Europie (38 proc.) i w innych częściach świata (39 proc.) - wynika z badań organizacji International Trade Centre oraz banku Pekao.
 • Polacy chętnie zakładają własne biznesy. Pandemia zmieniła wszystko

  Polacy chętnie zakładają własne biznesy. Pandemia zmieniła wszystko

  Prawie połowa Polaków prowadzi swój biznes lub myśli o jego założeniu. Okres pandemii sprzyja powstawaniu firm w segmencie e-commerce.
 • Młode firmy chcą mocno postawić na pozyskiwanie unijnych środków

  Młode firmy chcą mocno postawić na pozyskiwanie unijnych środków

  Przeszło sześć na dziesięć młodych przedsiębiorstw chce w przyszłym roku poszukać dla siebie finansowania poprzez fundusze unijne. Niemal co szósty podmiot nie zamierza korzystać z takiego wsparcia. Prawie co trzeci przedsiębiorca chciałby przeznaczyć pozyskane środki na wejście z nowym produktem lub usługą na rynek. Ale tylko nieznacznie mniejsza grupa wzmocniłaby się technologicznie, dokonując zakupu urządzeń, nowych technologii czy oprogramowania.
 • Rzecznik MŚP: Kolejny lockdown oznacza spadek jakości życia Polaków

  Rzecznik MŚP: Kolejny lockdown oznacza spadek jakości życia Polaków

  Ponowne zamknięcie gospodarki będzie tożsame ze spadkiem jakości życia mieszkańców i prawdopodobnym podwyższeniem podatków, celem pokrycia kosztów zamknięcia państwa - oceniali eksperci podczas dyskusji w ramach Czwartkowego Forum SGH.
 • PPK: To pracownik decyduje czy pracodawca dołoży się do jego oszczędności

  PPK: To pracownik decyduje czy pracodawca dołoży się do jego oszczędności

  Małe i średnie firmy z drugiego i trzeciego etapu wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisały już z instytucjami finansowymi umowy o zarządzanie, a do 10 listopada mają czas na zawarcie umów o prowadzenie. Co to oznacza dla pracodawców i zatrudnionych?
 • Rzecznik MŚP: Zbyt małe wsparcie dla firm w ramach tarczy branżowej

  Rzecznik MŚP: Zbyt małe wsparcie dla firm w ramach tarczy branżowej

  Zaproponowana wczoraj tarcza branżowa jest to potrzebna, ale niewystarczająca pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z wprowadzeniem ograniczeń do prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele branż - ocenia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Filmy - Małe i średnie firmy (4)

 • Małe firmy będą zwalniać pracowników z powodu wzrostu płacy minimalnej

  W 2020 r. płaca minimalna ma wynosić 2 600 zł, a średnie wynagrodzenia w małych firmach w 2018 r. wynosiły ok. 3 tys. zł. Największe kłopoty przed małym firmami, dlatego bezrobocie zacznie wzrastać.
 • MPiT tłumaczy przedsiębiorcom zmiany w prawie

  W 2017 r. mieliśmy 100 zmian dla firm, w 2018 – Konstytucję biznesu, a na jesień ub.r. m.in. ustawę ułatwiającą sukcesję w firmach jednorodzinnych. W 2019 r. weszły kolejne zmiany. O tym wszystkim opowiadamy przedsiębiorcom. Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowanie. Wyrobiły już swoją markę – mówi Agnieszka Krzemińska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
 • Wyższe podatki dla ponad 2 mln małych firm

  Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany dotyczące PIT i CIT. Obejmują na przykład wykorzystania samochodów. Zmiany prowadzą do zwiększenia opodatkowania ponad 2 mln małych firm. Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą darowizn od osób z najbliższej rodziny. - Majątek z darowizny od najbliższych członków rodziny, na przykład samochód, po tych zmianach nie będzie mógł podlegać amortyzacji - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Zaleski, partner w kancelarii prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). Skoro nie będzie mógł być wliczany do kosztów, to wzrosną podatki. Dotyczy to przede wszystkim właśnie małych firm, osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
 • Prawie połowa MŚP zamierza ciąć koszty

  45% przedsiębiorców kierujących małą lub średnią firmą uważa, że rok 2016 był dla nich rokiem udanym, a 24% spodziewa się, że sytuacja ich przedsiębiorstwa w najbliższych 12 miesiącach się poprawi. Mimo tego aż 41% za swój priorytet na kolejny rok uznaje redukcję kosztów. Co jeszcze wynika z badania „Kondycja polskich MŚP”? Okazuje się, że 12% badanych przedsiębiorców ocenia sytuację swojej firmy jako złą. To wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do roku ubiegłego. Co więcej, aż 1/3 respondentów jest zdania, że w 2016 r. nie udało im się zrealizować zakładanych celów. Na szczęście spadł odsetek firm, które obawiają się o swoją przyszłość. Niepokoić może natomiast fakt, że przeszło 2/5 przedsiębiorstw zamierza w przyszłym roku zredukować swoje koszty. W ubiegłorocznym badaniu takie deklaracje pojawiały się ponad czterokrotnie rzadziej. Co gorsza, w ciągu najbliższych 12 miesięcy firmy w mniejszym stopniu chcą skupiać się na pozyskiwaniu nowych klientów. Będzie to kluczowe tylko dla 18% respondentów, podczas gdy w zeszłym roku było najważniejszym celem dla 61%. Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Katarzyna Fatyga, prezes firmy Diners Club Polska: „Jeśli chodzi o plany dotyczące zatrudnienia w następnym roku, 19% firm zamierza je zredukować, 13% – zwiększyć, a połowa – utrzymać na niezmienionym poziomie”. Warto zwrócić uwagę, że dla aż 8% przedsiębiorców zatrudnienie nowych pracowników będzie przyszłorocznym priorytetem. W badaniu z ubiegłego roku nie padła ani jedna taka odpowiedź.