małe i średnie firmy

Artykuły - Małe i średnie firmy (146)

 • GUS: Mniej nowych firm, więcej upadłości

  GUS: Mniej nowych firm, więcej upadłości

  Dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny nie napawają optymizmem. W II kwartale br. liczba rejestracji nowych podmiotów gospodarczych spadła. Wzrosła natomiast liczba firm ogłaszających bankructwo.
 • Analiza: Mikrofirmy najbardziej obawiają się o przyszłość

  Analiza: Mikrofirmy najbardziej obawiają się o przyszłość

  Jak wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, o swą przyszłość w drugim półroczu obawiają się mikrofirmy. Największy problem jest z firmami mikro, liczącymi od 1 do 9 pracowników.
 • Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

  Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

  Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii SARS-CoV-2 i COVID-19, mogą już składać wnioski o pożyczki płynnościowe do instytucji finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pula dostępnych środków to 400 mln zł, ale niewykluczone, że będzie ona rosnąć wraz z zapotrzebowaniem.
 • ARP ma pożyczkę na wypłatę wynagrodzeń

  ARP ma pożyczkę na wypłatę wynagrodzeń

  Małe i średnie firmy dotknięte skutkami pandemii koronawirusa, którym brakuje środków na wypłatę wynagrodzeń dla swoich pracowników, mogą zgłosić się do Agencji Rozwoju Przemysłu po pożyczkę finansującą wypłatę wynagrodzeń.
 • PKO Bank Polski rozszerza wsparcie dla firm

  PKO Bank Polski rozszerza wsparcie dla firm

  W PKO Banku Polskim można już składać wnioski o kredyty obrotowe i płynnościowe zabezpieczone gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego w oparciu o nowe, preferencyjne zasady. Oprócz tego, PKO Bank Polski we własnym zakresie wdraża rozwiązania dla firm, które ułatwią im przejście przez czas zamrożenia gospodarki i spadku obrotów.
 • Tarcza antykryzysowa: Pożyczka łatwa do umorzenia

  Tarcza antykryzysowa: Pożyczka łatwa do umorzenia

  Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w kwocie 5 tys. zł może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania działalności gospodarczej. Nowelizacja tarczy antykryzysowej zniosła warunek utrzymania zatrudnienia.
 • Hiszpania: odroczenia podatkowe dla 3,5 mln MŚP

  Hiszpania: odroczenia podatkowe dla 3,5 mln MŚP

  W Hiszpanii, w związku z trwająca pandemią, MŚP i samozatrudnieni o miesiąc później zapłacą podatki - zdecydował tamtejszy rząd. Pomoc obejmie prawie 3,5 miliona firm.
 • "Puls Biznesu": Eksporterzy tracą spadochron

  "Puls Biznesu": Eksporterzy tracą spadochron

  Firmy ubezpieczające kredyty kupieckie, nie chcąc ryzykować, tną limity. To cios zwłaszcza dla handlujących z zagranicą. Państwo może ugasić pożar - pisze we wtorek "Puls Biznesu".
 • Pandemia. Dwa miliony niewielkich firm może mieć problemy

  Pandemia. Dwa miliony niewielkich firm może mieć problemy

  Pierwszymi ofiarami pandemii w polskiej gospodarce stały się najmniejsze firmy. Już na początku marca blisko 40 proc. badanych mikrofirm sygnalizowało narastające problemy.
 • PIE: Pandemia uderzyła w usługi i mikrofirmy

  PIE: Pandemia uderzyła w usługi i mikrofirmy

  Najdotkliwiej skutki pandemii odczuwa sektor usług, gdzie 63 proc. podmiotów zanotowało w marcu niższą sprzedaż. Pod kątem wielkości firmy, w najgorszej kondycji są mikrofirmy - 7 na 10 zadeklarowało spadek przychodów - powiedział PAP Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Filmy - Małe i średnie firmy (4)

 • Małe firmy będą zwalniać pracowników z powodu wzrostu płacy minimalnej

  W 2020 r. płaca minimalna ma wynosić 2 600 zł, a średnie wynagrodzenia w małych firmach w 2018 r. wynosiły ok. 3 tys. zł. Największe kłopoty przed małym firmami, dlatego bezrobocie zacznie wzrastać.
 • MPiT tłumaczy przedsiębiorcom zmiany w prawie

  W 2017 r. mieliśmy 100 zmian dla firm, w 2018 – Konstytucję biznesu, a na jesień ub.r. m.in. ustawę ułatwiającą sukcesję w firmach jednorodzinnych. W 2019 r. weszły kolejne zmiany. O tym wszystkim opowiadamy przedsiębiorcom. Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowanie. Wyrobiły już swoją markę – mówi Agnieszka Krzemińska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
 • Wyższe podatki dla ponad 2 mln małych firm

  Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany dotyczące PIT i CIT. Obejmują na przykład wykorzystania samochodów. Zmiany prowadzą do zwiększenia opodatkowania ponad 2 mln małych firm. Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą darowizn od osób z najbliższej rodziny. - Majątek z darowizny od najbliższych członków rodziny, na przykład samochód, po tych zmianach nie będzie mógł podlegać amortyzacji - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Zaleski, partner w kancelarii prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). Skoro nie będzie mógł być wliczany do kosztów, to wzrosną podatki. Dotyczy to przede wszystkim właśnie małych firm, osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
 • Prawie połowa MŚP zamierza ciąć koszty

  45% przedsiębiorców kierujących małą lub średnią firmą uważa, że rok 2016 był dla nich rokiem udanym, a 24% spodziewa się, że sytuacja ich przedsiębiorstwa w najbliższych 12 miesiącach się poprawi. Mimo tego aż 41% za swój priorytet na kolejny rok uznaje redukcję kosztów. Co jeszcze wynika z badania „Kondycja polskich MŚP”? Okazuje się, że 12% badanych przedsiębiorców ocenia sytuację swojej firmy jako złą. To wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do roku ubiegłego. Co więcej, aż 1/3 respondentów jest zdania, że w 2016 r. nie udało im się zrealizować zakładanych celów. Na szczęście spadł odsetek firm, które obawiają się o swoją przyszłość. Niepokoić może natomiast fakt, że przeszło 2/5 przedsiębiorstw zamierza w przyszłym roku zredukować swoje koszty. W ubiegłorocznym badaniu takie deklaracje pojawiały się ponad czterokrotnie rzadziej. Co gorsza, w ciągu najbliższych 12 miesięcy firmy w mniejszym stopniu chcą skupiać się na pozyskiwaniu nowych klientów. Będzie to kluczowe tylko dla 18% respondentów, podczas gdy w zeszłym roku było najważniejszym celem dla 61%. Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Katarzyna Fatyga, prezes firmy Diners Club Polska: „Jeśli chodzi o plany dotyczące zatrudnienia w następnym roku, 19% firm zamierza je zredukować, 13% – zwiększyć, a połowa – utrzymać na niezmienionym poziomie”. Warto zwrócić uwagę, że dla aż 8% przedsiębiorców zatrudnienie nowych pracowników będzie przyszłorocznym priorytetem. W badaniu z ubiegłego roku nie padła ani jedna taka odpowiedź.