malarstwo

Artykuły - Malarstwo (22)

 • Han van Meegeren: Najlepszy fałszerz w historii

  Han van Meegeren: Najlepszy fałszerz w historii

  Dla twórcy nie ma nic gorszego niż lekceważenie jego talentu. Historia zna wiele przypadków, kiedy krytyka, obojętność bądź drwiny rozpaliły w artyście pragnienie srogiej zemsty za nieprzychylność otoczenia. Wystarczy wspomnieć choćby Adolfa Hitlera, któremu zupełnie nie powiodła się kariera malarska! Nie mniej wyrazisty okazał się przypadek innego człowieka.
 • Motyw pieniądza jest stale obecny w sztuce

  Motyw pieniądza jest stale obecny w sztuce

  Brzęk monet i blask złota towarzyszą ludzkości odkąd Fenicjanie wymyślili pieniądz. Ten środek wymiany od wieków ułatwia handel, bywa też przyczyną radości i nieszczęść, ślubów i pogrzebów. Niezmiennie fascynuje ludzi, mając jednocześnie ogromny wpływ na ich życie. Nic dziwnego, że motyw pieniądza w sztuce jest stale obecny.
 • Geniusz z Krakowa zachwyca świat!

  Geniusz z Krakowa zachwyca świat!

  Pasja, niewyobrażalny talent i inspiracja czerpana prosto z życia – to przepis na geniusz Jakuba Różalskiego, ilustratora i artysty koncepcyjnego. W swoich dziełach zawiera chwile ważne, historyczne, ulotne, a obok jego obrazów nie da się przejść obojętnie. Talentem 34-latka z Krakowa zachwyca się cały świat.
 • ​Obrazy z Polski w kolekcji Gurlitta?

  ​Obrazy z Polski w kolekcji Gurlitta?

  Ministerstwo Kultury podało wczoraj, że w cennej kolekcji obrazów Hildebranda Gurlitta, znalezionej w mieszkaniu jego syna, mogą znajdować się obrazy z Polski. Kluczowym tropem w tej sprawie mogą się okazać okoliczności zorganizowania w 1937 roku wystawy "Entartete Kunst" w Monachium. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".
 • Sztukatułka: Niewolnicy żywicy

  Sztukatułka: Niewolnicy żywicy

  ​Ryby, żółwie, krewetki. Morskie stworzenia artystycznie "uwięzione" w pojemnikach z żywicą...
 • Zarabiać jak Rockefeller

  Zarabiać jak Rockefeller

  Sztuka to jedna z najstarszych form lokowania kapitału, która według raportu Deloitte coraz częściej gości w naszych portfelach. Jej zadaniem jest ochrona przed zawirowaniami na rynkach finansowych. Jak sztuka sprawdza się w tej roli?
 • Sztukatułka: Fotorealizm Millsa

  Sztukatułka: Fotorealizm Millsa

  ​Soczyste, błyszczące, porowate. Barwy i faktury oddane z zegarmistrzowską precyzją. Inspirujący, hiperrealistyczny świat Stevena Millsa.
 • Sztuka jedyna w swoim rodzaju. Tylko on tak potrafi

  Sztuka jedyna w swoim rodzaju. Tylko on tak potrafi

  Podczas długich spacerów Simon Beck tworzy na śniegu niesamowite i ulotne dzieła sztuki.

Filmy - Malarstwo (5)

 • Olga Bończyk w "Tok Szoł": Pandemia pozwoliła mi wyciągnąć zakurzone sztalugi i farby

  Gościem Katarzyny Pakosińskiej była Olga Bończyk. Jako artystka nie tylko zajmuje się aktorstwem i jest piosenkarką. W rozmowie zdradziła, że uwielbia też malować.Fragment programu "Tok Szoł", emitowanego na antenie Superstacji.
 • Panda z niezywkłym talentem. Zobaczcie sami

  Yang Yang, bo tak nazywa się ta panda ma niezwykły talent. Uzbrojona w bambusowy pędzel maluje obrazy, które każdy wart jest aż 600 dolarów. To całkiem dużo zważając na to, kto to robi. Zwierzę nie jest do tego zmuszane, a jak mówią pracownicy zoo w Austrii: "Yang Yang ma dużo radości z malowania i dobrze przy tym się bawi".
 • Magia obrazów Caspara Davida Friedricha

  Caspar David Friedrich jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. W 240. rocznicę urodzin słynnego artysty miasto Greifswald zaprasza na wędrówkę jego śladami.
 • De Sade - rozpustnik, który zmienił nasze życie

  Markiz Donatien-Alphonse-Francois de Sade przez wielu uważany jest za rozpustnika wszech czasów. Głosiciel szeroko pojętej wolności społecznej i obyczajowej, autor skandalizującej książki "120 dni Sodomy", libertyn i "duchowy ojciec" sadyzmu starał się odkrywać najbardziej prymitywne, utajone instynkty człowieka. To dlatego jego twórczość i poglądy stały się inspiracją dla artystów, zwłaszcza malarzy i rzeźbiarzy, o czym przypomina niezwykła wystawa w paryskim Musée de l'Orangerie. Słowo-klucz, które łączy wszystkie dzieła sztuki prezentowane w ramach ekspozycji, to "pożądanie". Na wystawie zgromadzono dzieła takich artystów pędzla, jak Courbet, Picasso, Delacroix czy Ingres. Rzeźbiarzy reprezentuje między innymi Rodin, ogarnięty obsesją na punkcie ciała i pożądania. Osobne pomieszczenie poświęcono pasji, z jaką de Sade zgłębiał tajniki anatomii. -De Sade nieustannie łamał tabu. Celem tej wystawy jest wstrząsnąć zwiedzającymi; zmusić ich, by spojrzeli na rzeczywistość inaczej – w tym także na te dzieła sztuki, które są im dobrze znane - mówi Laurence des Cars, historyk sztuki.