malaria

Artykuły - Malaria (43)

Filmy - Malaria (4)

 • Malaria - choroba, która zbiera swoje żniwo

  Konsorcjum badawcze "Target Malaria", działające w Burkina Faso chce wyeliminować malarię - chorobę, na którą umiera wiele, nawet najmłodszych osób.
 • Jak wygląda walka z malarią na Sumbie?

  Dominika Kulczyk to filantropka, która realizuje programy pomocowe na całym świecie. W szóstej serii cyklu „Efekt Domina” dotarła na indonezyjską wyspę Sumba. Mieszkający tam ludzie zmagają się od lat z malarią. Lekarz rodzinny i mikrobiolog Izabela Chudzicka-Strugała była na Sumbie dwa razy. Z jakimi jeszcze chorobami zmagają się mieszkańcy wysypy? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czeka nas plaga komarów! To efekt zmiany klimatu

  Naukowcy alarmują: zmiana klimatu będzie sprzyjać wzrostowi populacji komarów na północy Europy - a co za tym idzie, rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez te owady, w tym groźnych chorób tropikalnych. W Europie Północnej nie tylko ociepla się klimat, ale też wzrasta ilość opadów. Dla komarów to idealne warunki. W ostatnim dziesięcioleciu tropikalne choroby pojawiły się w miejscach, gdzie dotychczas ich nie odnotowywano: malaria atakowała w Grecji, gorączka Zachodniego Nilu w Europie Wschodniej, a chikungunya – we Włoszech i Francji. Jak się okazuje, to dopiero preludium do tego, co nas czeka...
 • Jedziesz w tropiki? Uważaj na tę chorobę!

  Malaria to śmiertelnie niebezpieczna choroba pasożytnicza, która, pomimo wysiłków Światowej Organizacji Zdrowia, wciąż zagraża milionom ludzi na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. O ile jednak rdzenni mieszkańcy tych obszarów mają wykształconą częściową odporność na niektóre patogeny wywołujące tę chorobę, o tyle strzec się jej powinni zwłaszcza turyści podróżujący w tropiki.