Maciej Lasek

Artykuły - Maciej Lasek (57)

 • Kto chciał pozbawić Macieja Laska tytułu naukowego?

  Kto chciał pozbawić Macieja Laska tytułu naukowego?

  Były wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) zapowiedział we wtorek, że zwróci się do WAT o wyjaśnienia, kto wnioskował o odebranie tytułu doktora b. szefowi PKBWL Maciejowi Laskowi. Zdaniem polityków PO, inicjatywa ws. odebrania stopnia naukowego Laskowi to "zemsta polityczna".
 • Maciej Lasek w RMF FM: Nowe nagrania ze Smoleńska? Nie sądzę

  Maciej Lasek w RMF FM: Nowe nagrania ze Smoleńska? Nie sądzę

  "Jeszcze jestem szefem. Nowe prawo lotnicze wchodzi dopiero od jutra" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Lasek, odpowiadając na pytanie, czy wciąż jest szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Na pytanie Marcina Zaborskiego, czy zaskoczyła go informacja o nowych nagraniach z wieży kontroli lotów w Smoleńsku odpowiada: "Nie sądzę, że podkomisja ma jakiekolwiek nowe nagrania. (...) Nie słyszałem, aby podkomisja czy ktokolwiek inny wybrał się ponownie do Rosji, żeby zrobić odsłuch, a w zasadzie odczyt taśmy z nagraniami z wieży". I zapewnia: "My (komisja Millera - przyp. red.) mieliśmy dostęp do wszystkich źródeł. Nic nowego się nie dowiemy".
 • Oficjalnie o Smoleńsku: Raporty komisji Millera i Laska

  Przypomnijmy ustalenia powołanych do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod kierownictwem Jerzego Millera oraz zespołu Macieja Laska.
 • Lasek: Bardzo tajemnicza katastrofa. Samolot miał paliwo i zasilanie

  Lasek: Bardzo tajemnicza katastrofa. Samolot miał paliwo i zasilanie

  "To jest bardzo tajemnicza katastrofa, ale wydarzyła się nad Europą i to nie jest jak MH370, który zaginął" – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. "Zastanawiający jest całkowity brak komunikacji ze strony załogi samolotu. Zniżanie samolotu nie było raptowne. Było ustabilizowane, nieco większe, niż standardowa prędkość zniżania samolotu po ścieżce"- mówi.
 • Lasek: Donbas to nie Smoleńsk. Nie ma podobieństw

  Lasek: Donbas to nie Smoleńsk. Nie ma podobieństw

  "Tu i tam zginęli niewinni ludzie. Poza tym nie ma żadnych podobieństw"- mówi Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
 • Szybka odpowiedź Macieja Laska na nowe fakty ws. Smoleńska

  Szybka odpowiedź Macieja Laska na nowe fakty ws. Smoleńska

  - ​Uważamy, że rocznica katastrofy nie jest właściwym czasem do organizacji takich konferencji. Powinien to być dzień zadumy - powiedział Maciej Lasek na specjalnie zwołanej konferencji. - Po przedstawieniu kolejnych nieprawdziwych teorii, uznaliśmy, że należy przypomnieć przyczyny tej katastrofy i sprostować nieprawdziwe informacje, które zostały dziś zaprezentowane - dodał szef zespołu przy Kancelarii Premiera, komentując doniesienia zespołu Macierewicza ws. tego, że "Tu-154M rozpadł się w powietrzu".
 • Lasek: Przyczyną katastrofy smoleńskiej seria błędów

  Lasek: Przyczyną katastrofy smoleńskiej seria błędów

  To seria błędów była przyczyną katastrofy smoleńskiej - powtarza Maciej Lasek. Szef zespołu smoleńskiego przy Kancelarii Premiera mówił w radiowej Jedynce, że wszystkie okoliczności zdarzenia sprzed 4 lat zostały wyjaśnione w raporcie tego gremium.
 • W poszukiwaniu prawdy

  W poszukiwaniu prawdy

  Konferencja smoleńska niezależnych naukowców poszerza naszą wiedzę o okolicznościach i konsekwencjach tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje na tę konferencję dodatkowo wiele nam mówią o świecie, w którym dzisiaj żyjemy.
 • Zespół Laska uruchomił stronę internetową

  Zespół Laska uruchomił stronę internetową

  Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej, dane dotyczące pracy rosyjskich kontrolerów, zdjęcia i raporty komisji badających wypadek można znaleźć na uruchomionej w czwartek stronie internetowej zespołu smoleńskiego przy KPRM, którym kieruje Maciej Lasek.
 • PiS: Zespół Laska powinien zostać rozwiązany

  PiS: Zespół Laska powinien zostać rozwiązany

  Politycy PiS zapowiedzieli, że zwrócą się do premiera z wnioskiem o rozwiązanie zespołu smoleńskiego przy KPRM, którym kieruje Maciej Lasek. Zdaniem PiS członkowie zespołu uprawiają propagandę m.in. w sprawie smoleńskiej brzozy, która - według PiS - nie miała nic wspólnego z katastrofą.

Filmy - Maciej Lasek (8)

 • Maciej Lasek o metodach badań przyczyn katastrofy w Smoleńsku

  „Teorie zamachowe, teorie alternatywne urosły 2-3 lata po katastrofie smoleńskiej. One wtedy zebrały najwięcej zwolenników. Dzisiaj jest trudno z nimi walczyć, ale między innymi również przez bierność władz, bierność polityków” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Maciej Lasek. Były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych tłumaczył, że naukowcy badający okoliczności katastrofy nie byli powołani do tłumaczenia opinii publicznej postępów prac.
 • Maciej Lasek: Nieprzygotowanie w Smoleńsku nie było zaplanowane

  Rolą prokuratury jest ocena błędów opisanych w raporcie Millera – w ten sposób Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych odniósł się do zarzutu umyślnego doprowadzenia do katastrofy w ruchu lotniczym dla kontrolerów w Smoleńsku. „Kontrolerzy nie mieli pewności co do pracy systemów radarowych i powinni przerwać sprowadzenie samolotu i zamknąć lotnisko” – przypominał wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. „Na miejscu panował bałagan, chaos, błędy, nieprzygotowanie” – dodawał Lasek. Podkreślał jednocześnie, że „nieprzygotowanie w Smoleńsku nie było zaplanowane”.
 • Maciej Lasek: Bardzo tajemnicza katastrofa. Było paliwo i zasilanie, piloci mogli stracić świadomość

  "Zastanawiający jest całkowity brak komunikacji ze strony załogi samolotu. Zniżanie samolotu nie było raptowne. Było ustabilizowane, nieco większe, niż standardowa prędkość zniżania samolotu po ścieżce"- mówi w Kontrwywiadzie RMF FM szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.
 • Lasek: To nie brzoza, to śmieci. Błąd smoleńskiego eksperta

  Brzoza została złamana 10 kwietnia w wyniku kolizji. Chris Cieszewski na zdjęciach satelitarnych analizował inny element, nie brzozę. Popełnił błąd twierdząc, że drzewo było złamane przed katastrofą smoleńską. Cieszewski za brzozę mógł wziąć śmieci na działce doktora Bodina - mówi przewodniczący PKBWL Maciej Lasek. Gość Kontrwywiadu RMF FM zapowiada, że jutro ruszy strona internetowa jego zespołu i że znajdą się tam "niepublikowane dotąd materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej".