łupki

Artykuły - łupki (22)

Filmy - łupki (5)

 • Sąsiedzi Polski blokują wydobycie gazu łupkowego

  Bułgaria, Rumunia i Czechy zablokowały możliwość wydobywania gazu łupkowego na swoim terenie. Przyczynić się do tego miało lobby związane z przemysłem jądrowym oraz zielonymi technologiami, ale również sami politycy. W ciągu najbliższych tygodni Unia Europejska podejmie decyzję o ewentualnych ograniczeniach eksploatacji tego surowca. Zdaniem Tomasza Dąborowskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich wymienione kraje nie powinny raczej zabiegać o to na unijnym forum.
 • Dziś rząd zajmuje się gazem łupkowym

  Resort środowiska przedstawi dziś długo oczekiwane założenia do projektu tzw. ustawy o gazie łupkowym. Kością niezgody był procent podatku do uiszczenia. – Może być wyśrubowany, ale nie będzie wtedy przynosił żadnych zysków. Bo inwestorzy wycofają się z kraju i nikt tego gazu nie znajdzie. Liczę na elastyczność ustawodawcy i przede wszystkim na umożliwienie efektywnego szukania paliwa, a dopiero potem dzielenie zysków – mówi Cezary Filipowicz z United Oilfield Services, amerykańskiej firmy wydobywczej.
 • UE utrudni wydobywanie gazu łupkowego?

  O tym, czy do Polski dotrze "rewolucja gazu łupkowego", zadecyduje UE. Choć nie może zmusić krajów członkowskich do zakazu jego wydobycia, ma instrumenty mogące sprawić, że stanie się to nieopłacalne. Komentuje europoseł Bogusław Sonik.
 • Po co nam pełnomocnik ds. gazu łupkowego?

  To zaczyna odstraszać potencjalnych inwestorów - tak o rządowych pomysłach dotyczących gazu łupkowego mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP . Chodzi zarówno o wprowadzenie podatku od wydobycia, jak i powołanie nadzorującego wydobycie urzędnika.