Łukasz Kamiński

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Łukasz Kamiński (szef IPN) ,

Artykuły - Łukasz Kamiński (3)

 • TW "Bolek": Wciąż nie zlecono badań grafologicznych

  TW "Bolek": Wciąż nie zlecono badań grafologicznych

  Do tej pory nie zlecono badań grafologicznych dokumentów znalezionych w domu wdowy po generale Czesławie Kiszczaku. Chodzi o upublicznione wczoraj materiały dotyczące tajnego współpracownika SB o pseudonimie Bolek.
 • Prezes IPN komentuje wpis Lecha Wałęsy

  Prezes IPN komentuje wpis Lecha Wałęsy

  Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński określił oświadczenie Lecha Wałęsy w sprawie materiałów SB znalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku mianem jego "kolejnej wersji wydarzeń". IPN znalazł w domu Marii Kiszczak m.in. zgodę na współpracę podpisaną nazwiskiem Lecha Wałęsy.
 • Zbrodnia katyńska: Debata na Zamku Królewskim w Warszawie

  Zbrodnia katyńska: Debata na Zamku Królewskim w Warszawie

  Walka o prawdę o zbrodni katyńskiej będzie trwała do czasu ujawnienia przez władze Rosji wszystkich okoliczności mordu NKWD z 1940 r. - zgodzili się uczestnicy, w tym także goście z Rosji, konferencji dot. kłamstwa katyńskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Filmy - Łukasz Kamiński (3)

 • Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN o procesie likwidacji sowieckich pomników w Polsce.

  Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN o procesie likwidacji sowieckich pomników w Polsce. "Dopiero demokratyczna Rosja zrozumie, dlaczego Polacy nie chcą u siebie symboli komunistycznej dyktatury" (wypowiedź z kwietnia 2016, INTERIA)
 • Kamiński: Ekspertyza teczek „Bolka” zajmie pół roku. Minimalne prawdopodobieństwo, że są sfałszowane

  „Dostaliśmy informację od jednej z instytucji, określającą warunki przeprowadzenia ekspertyz teczki TW Bolek. W przypadku powołania zespołu biegłych do tej sprawy, zajmie to około 6 miesięcy” – mówi o sprawdzaniu wiarygodności teczek odnalezionych w domu gen Kiszczaka gość Kontrwywiadu RMF FM prezes IPN Łukasz Kamiński. Pytany o Lecha Wałęsę, który mówi o fałszywkach, odpowiada: „Należy to w tej chwili wykluczyć, prawdopodobieństwo jest minimalne”. „Materiały są od wielu dni analizowane przez dziesiątki osób i nikt nie znalazł tropu, który pozwoliłby stwierdzić, że są sfałszowane” – dodaje prezes IPN. „Jeśli okaże się, że teczki znalezione u generała Kiszczaka są sfałszowane, to by oznaczało, że też zrobiliśmy krok ku temu, żeby sprawę ostatecznie wyjaśnić. Decyzja o udostępnieniu materiałów broni się w każdym wariancie” – uważa Kamiński.
 • Szef IPN: Oznaczyć groby przywódców PRL w Alei Zasłużonych. Unikać kolejnych pochówków

  Kwestia spoczynku przywódców PRL w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie to problem. Obecne pokolenia wiedzą jeszcze, kim byli ci ludzie, ale musimy pamiętać, że za sto lat Polakom może być trudno odróżnić pochowanych obok siebie w Alei Zasłużonych żołnierzy AK czy powstańców styczniowych od oficjeli państwa komunistycznego - mówi szef IPN Łukasz Kamiński w Kontrwywiadzie RMF FM. Czy w związku z tym pochówek - na przykład Bieruta - powinien zniknąć z Alei Zasłużonych? - Minimum tego, co powinno być zrobione, to oznaczenie grobów osób odpowiadających za zbrodnie okresu komunistycznego przez tablice informacyjne, a najlepiej byłoby, gdyby tych grobów w ogóle tam nie było - mówi szef IPN i dodaje, że powinniśmy także unikać chowania w miejscu, o którym mowa, członków władz PRL i WRON „odpowiadających za zbrodnie i nieprawości okresu PRL”. Czy dotyczy to także byłego prezydenta? - Moje osobiste zdanie jest takie, że tak - deklaruje Kamiński.