luka płacowa

Artykuły - Luka płacowa (21)

 • Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  Mediana wynagrodzenia całkowitego kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia w 2019 roku wyniosła 4210 zł brutto. Mężczyźni zarabiali o 700 zł więcej niż kobiety. Luka płacowa wśród osób, które mają mniej niż 30 lat wynosiła 15,52 proc.
 • Czy jawność płac zlikwiduje lukę płacową? Podsumowanie raportu

  Czy jawność płac zlikwiduje lukę płacową? Podsumowanie raportu

  Na przełomie 2019 i 2020 roku w Stanach Zjednoczonych na każdego dolara zarobionego przez mężczyznę przypadało przeciętnie 0,98 centów wynagrodzenia kobiety, uwzględniając stanowisko, doświadczenie, wykształcenie i wielkość firmy. Wydaje się to niewiele, ale jest znaczące, gdy weźmie się pod uwagę, że dyskryminacja ze względu na płeć, rasę i kolor skóry jest zabroniona w USA już od ponad 50 lat.
 • Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  Zarobki kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia

  W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 48 219 osób przed 30. rokiem życia. Większość respondentów stanowili mężczyźni - 27 986 osób (55 proc.), podczas gdy respondentek było 23 061 (45 proc.). W niniejszym artykule pokazujemy, ile zarabiała każda z płci i jakie wystąpiły różnice pomiędzy nimi. Czy ich wynagrodzenie rosło z wiekiem?
 • Ile zarabiały kobiety w pierwszym roku pracy w 2019 r.

  Ile zarabiały kobiety w pierwszym roku pracy w 2019 r.

  W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 roku uczestniczyło 4319 kobiet posiadających maksymalnie roczny staż pracy. Zdecydowaną większość (70 proc.) stanowiły kobiety w wieku 18-25 lat. Najczęściej posiadanym wykształceniem było wyższe magisterskie (30 proc.), średnie pomaturalne oraz wyższe zawodowe (licencjackie/inżynierskie) - po 24 proc.
 • O ile więcej mężczyźni zarabiają od kobiet?

  O ile więcej mężczyźni zarabiają od kobiet?

  ​Mężczyźni wciąż zarabiają więcej niż kobiety. Ich wynagrodzenie jest prawie o 20 proc. wyższe niż płace pań. Także stawka godzinowa panów jest o jedną siódmą wyższa niż stawka kobiet.
 • Na wyższych stanowiskach kobiety zarabiają nawet o 4 tys. zł mniej

  Na wyższych stanowiskach kobiety zarabiają nawet o 4 tys. zł mniej

  ​Luka płacowa w Polsce sięga 20 proc. Na najwyższych stanowiskach różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga nawet 4 tys. zł brutto. Nawet połowa pracowników nie zgłasza przełożonym przypadków mobbingu, przede wszystkim ze względu na strach przed utratą pracy. Kobiety rzadko też informują o molestowaniu, bo nie mają wiary, że cokolwiek to zmieni. Projekt "Równość w biznesie" ma pomóc to zmienić.
 • UE: Kobiety wciąż na gorszej pozycji

  UE: Kobiety wciąż na gorszej pozycji

  Kobiety w Unii Europejskiej nadal zarabiają dużo mniej od mężczyzn i rzadziej zasiadają w zarządach firm. Niemki są na 12. miejscu, Polki - na 24.
 • (R)ewolucja w prawie pracy: Jakie zmiany planuje PiS w nowej kadencji

  (R)ewolucja w prawie pracy: Jakie zmiany planuje PiS w nowej kadencji

  Program PiS nie zwiastuje zasadniczych zmian w kwestiach zatrudnienia. Ale z zapowiedzi polityków wynika już, że możliwe jest nawet opracowanie nowego kodeksu pracy.
 • Polki powinny zarabiać 1000 zł więcej? Ale są i dobre wieści

  Polki powinny zarabiać 1000 zł więcej? Ale są i dobre wieści

  ​Nowe wyniki raportu o pracy Polek pokazują, że 64 proc. kobiet jest zadowolonych ze swojej pracy, ale różowo nie jest. 64 proc. kobiet ankietowanych przez Sukces Pisany Szminką jest zadowolonych ze swojej pracy, ale tylko 27 proc. w pełni satysfakcjonuje to, co robią. Ponad jedna trzecia w ogóle nie jest zadowolona z kariery zawodowej. Aż 66 proc. kobiet uważa, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do kompetencji i chciałoby dostać podwyżkę w wysokości min. 1000 zł na rękę.
 • Polska krajem o największej rozpiętości dochodów? To sprzeczne nie tylko z logiką

  Polska krajem o największej rozpiętości dochodów? To sprzeczne nie tylko z logiką

  Czy prawdziwe są informacje, że Polska jest jedynym krajem Europy, w którym nierówności dochodowe są niemal takie, jak w USA? I na 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków przypada 40 proc. dochodu narodowego?