Luizjana

Artykuły - Luizjana (20)

 • USA: Powódź zniszczyła tysiące domów. Obama wyrusza z wizytą

  USA: Powódź zniszczyła tysiące domów. Obama wyrusza z wizytą

  W amerykańskim stanie Luizjana trwa usuwanie skutków powodzi, która zalała dziesiątki tysięcy domów. Dziś dotknięte przez żywioł tereny odwiedzi prezydent USA Barack Obama.
 • Afroamerykanka z Luizjany twierdzi, że została podpalona

  Młoda Afroamerykanka twierdzi, że trzej mężczyźni oblali ją łatwopalnym płynem i podpalili w parku w Luizjanie na południu USA. Napastnicy umieścili na samochodzie ofiary litery "KKK", oznaczające Ku Klux Klan - podały we wtorek lokalne media.
 • Obama odwiedził zniszczoną przez huragan Luizjanę

  Prezydent USA Barack Obama odwiedził w poniedziałek zniszczoną przez huragan Isaac Luizjanę i zapewnił poszkodowanych, że otrzymają stosowną pomoc. Wciąż około 100 tys. ludzi jest bez prądu, ponad 3 tys. osób mieszka w tymczasowych schroniskach.
 • Po przejściu Isaaca w Luizjanie nakazano ewakuację 60 tys. osób

  Po przejściu Isaaca w Luizjanie nakazano ewakuację 60 tys. osób

  Władze Luizjany nakazały w czwartek ewakuację ok. 60 tys. mieszkańców terenów położonych wzdłuż rzeki Tangipahoa, nad którymi w środę przeszedł huragan Isaac, gdyż obawiają się, że pobliska tama nie wytrzyma naporu wody.
 • USA: Huragan Isaac dotarł do brzegów Luizjany

  USA: Huragan Isaac dotarł do brzegów Luizjany

  Huragan Isaac uderzył w środę nad ranem czasu polskiego w wybrzeże Luizjany; towarzyszą mu obfite opady i silne wiatry - podało amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC).
 • Isaac zmierza w kierunku Luizjany. Obama ogłasza tam alert

  Isaac zmierza w kierunku Luizjany. Obama ogłasza tam alert

  Burza tropikalna Isaac, której towarzyszą porywy wiatru sięgające 110 km/h, we wtorek rano kierowała się przez Zatokę Meksykańską w kierunku Luizjany, w której prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy.
 • USA: Burza tropikalna Lee dotarła do wybrzeży Luizjany

  USA: Burza tropikalna Lee dotarła do wybrzeży Luizjany

  Burza tropikalna Lee, której towarzyszą gwałtowne ulewy, dotarła w niedzielę do południowych wybrzeży Luizjany, stanu zniszczonego przed sześcioma laty przez huragan Katrina - poinformowało Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) w Miami na Florydzie.
 • USA: Akcja ratowania Nowego Orleanu

  USA: Akcja ratowania Nowego Orleanu

  Przepusty w tamach przeciwpowodziowych otwarto w stanie Luizjana, aby zapobiec zalaniu Nowego Orleanu, Baton Rouge i okolicznych rafinerii naftowych wodami wzbierającej rzeki Missisipi.
 • USA: Miliony martwych ryb w stanie Maryland

  Po tajemniczej śmierci ptaków i ryb w stanach Arkansas i Luizjana, w środę także w stanie Maryland odkryto ponad dwa miliony martwych ryb. Kilkaset martwych ptaków znaleziono również w Kentucky.
 • USA walczą z gigantyczną plamą ropy

  USA walczą z gigantyczną plamą ropy

  Amerykańskie samoloty wojskowe przygotowują się do rozpylania z powietrza chemikaliów neutralizujących olbrzymią plamę ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Akcja ma być przeprowadzona dzisiaj wzdłuż wybrzeży stanu Luizjana.

Filmy - Luizjana (4)

 • Niezwykła sceneria na jeziorze Fausse Pointe w Luizjanie

  Zima przyniosła niesamowity widok odwiedzającym jezioro Fausse Pointe w Luizjanie.
 • Niezwykła sceneria na jeziorze Fausse Pointe w Luizjanie

  Zima przyniosła niesamowity widok odwiedzającym jezioro Fausse Pointe w Luizjanie.
 • Woda zabiera im domy

  Wyspa Jean Charles w Luizjanie pomału znika pod wodą, a jej mieszkańcy są zmuszeni szukać nowych domów. Podtapianie wyspy jest skutkiem erozji brzegów, które przyspieszyło budowanie instalacji naftowych i sztucznych dróg wodnych. Chociaż lokalne władze inwestują w tworzenie barier przeciwpowodziowych, wyspa nie została objęta ochroną. Jej ratowanie byłoby finansowo nieopłacalne.
 • Przerażające miejsce. Było świadkiem kaźni setek niewolników

  Na amerykańskim Starym Południu nie brakuje plantacji pamiętających czasy sprzed wojny secesyjnej. Wiele z nich można zwiedzać - ale wycieczki te skupiają się na historii opowiadanej z perspektywy "białych panów". Turyści spacerują po rezydencjach plantatorów, podziwiają zachowane, wspaniałe suknie ich małżonek czy zgromadzone tam dzieła sztuki - ale rzadko kiedy pochylają się nad losem niewolników, którzy żyli, pracowali i umierali na plantacjach. Plantacja Whitney w Luizjanie to miejsce niezwykłe, zrywające z jednostronną wizją historii - i zapraszające do bolesnej wycieczki w przeszłość. Dawny teren, na którym uprawiano indygowiec i trzcinę cukrową, zamieniono w muzeum pod otwartym niebem. Zwiedzający oglądają domki niewolników; czytają wypisane na pomnikach imiona tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zakończyli tutaj swoje życie; poznają warunki, w jakich pracowali, mieszkali i spali - a także wyrafinowane metody zadawania im cierpienia, np. za próbę ucieczki. - Chcemy, aby w tym miejscu do głosu dochodził duch człowieczeństwa. Nawet jeśli ty sam nie ponosisz odpowiedzialności za niewolnictwo, to i tak każdy z nas ma powód do smutku. Wszyscy wiemy, że niewolnictwo było czymś straszliwym - i wszyscy możemy tutaj nad tym ubolewać - mówi twórca muzeum na plantacji Whitney, John Cummings.