ludobójstwo

Artykuły - Ludobójstwo (86)

 • Turcja o niemieckiej uchwale: "Nic nie znaczy"

  Turcja o niemieckiej uchwale: "Nic nie znaczy"

  Czwartkowe głosowanie w niemieckim Bundestagu nad uchwałą potępiającą imperium osmańskie za ludobójstwo Ormian podczas I wojny światowej będzie "prawdziwym testem przyjaźni" między Berlinem a Ankarą - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim.
 • Uchwała Bundestagu zadrażni stosunki z Turcją?

  Uchwała Bundestagu zadrażni stosunki z Turcją?

  Pomimo protestów Turcji niemiecki Bundestag zamierza potępić masakrę Ormian w imperium osmańskim podczas pierwszej wojny światowej jako ludobójstwo. Władze w Ankarze sprzeciwiają się stosowaniu tego terminu w odniesieniu do wydarzeń sprzed 101 lat.
 • Katyń: Alianci wspierali Stalina w ukrywaniu ludobójstwa

  75 lat temu NKWD rozpoczęło likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na mocy decyzji władz ZSRS wymordowano też obywateli polskich uwięzionych na zajętych przez Sowietów terenach RP. W wyniku Zbrodni Katyńskiej śmierć poniosło ok. 22 tys. osób. W sprawie katyńskiej Polacy nie uzyskali wsparcia ze strony przywódców mocarstw zachodnich, którzy w imię trwałości sojuszu ze Stalinem, okazywali mu pomoc w ukrywaniu prawdy o tej zbrodni. Zbrodni, która spełnia wszelkie aspekty ludobójstwa.
 • 16 marca 1942 r. Akcja Reinhard: Deportacja lubelskich Żydów do obozu zagłady w Sobiborze

  16 marca 1942 r. Akcja Reinhard: Deportacja lubelskich Żydów do obozu zagłady w Sobiborze

  Wywiezieniem Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu Niemcy rozpoczęli Akcję Reinhard. W ten sposób naziści zapoczątkowali realizację zbrodniczego Endlösung der Judenfrage w Generalnym Gubernatorstwie.
 • Pokazano fotokopię rozkazu dot. Wielkiego Terroru w ZSRR wobec Polaków

  Pokazano fotokopię rozkazu dot. Wielkiego Terroru w ZSRR wobec Polaków

  Fotokopię oryginału rozkazu nr 00485 wydanego przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa w 1937 r., w wyniku którego miano zamordować ok. 200 tys. Polaków mieszkających w ZSRR - zaprezentował Tomasz Sommer, który dotarł do dokumentu.
 • 14 lutego 1946 r. Pierwszy powojenny spis ludności

  14 lutego 1946 r. Pierwszy powojenny spis ludności

  Polityka regularnego i bezwzględnego wyniszczania narodu polskiego przez okupanta niemieckiego i radzieckiego, uczyniła z naszego kraju państwo najmocniej dotknięte ludobójstwem II wojny światowej. W czasie wojny śmierć poniosło ponad 6 milionów Polaków.
 • Zapomniane ludobójstwo Stalina. Rozkaz numer 00485: Zabijcie ich, bo są Polakami

  Zapomniane ludobójstwo Stalina. Rozkaz numer 00485: Zabijcie ich, bo są Polakami

  Na kilka lat przedtem, zanim w Niemczech hitlerowskich rozpoczęła się realizacja planów "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", na rozkaz Józefa Stalina NKWD z zimną krwią dokonała ludobójstwa na Polakach mieszkających w Związku Sowieckim. "Operacja polska", nawet na tle innych wcześniejszych i późniejszych zbrodni komunistycznych, budzi przerażenie skalą i surowością jej przeprowadzenia: Sowieci zamordowali około 20 proc. Polaków mieszkających wówczas w "ojczyźnie światowego proletariatu".
 • Krwawa Wigilia w Ochotnicy: SS wrzucało dzieci do płonących domów

  Krwawa Wigilia w Ochotnicy: SS wrzucało dzieci do płonących domów

  23 grudnia 1944 roku oddział SS zamordował 56 mieszkańców Ochotnicy Dolnej. To tragiczne wydarzenie przeszło do historii pod nazwą Krwawa Wigilia.
 • ONZ: To usiłowanie popełnienia ludobójstwa

  Są silne dowody wskazujące na to, że ataki Państwa Islamskiego (IS) na jazydów, stanowiących mniejszość religijną w Iraku, to "usiłowanie popełnienia ludobójstwa" - oświadczył we wtorek zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ivan Simonović.
 • "Guardian": Dezerter z syryjskiej armii dostarcza dowody ludobójstwa

  Dziennik "Guardian" informuje we wtorek, że syryjskie władze mogą zostać oskarżone o zbrodnie wojenne, po tym jak jeden z fotografów wojskowych zdezerterował i dostarczył dowody na wymordowanie przez reżim w Damaszku 11 tysięcy więźniów.

Filmy - Ludobójstwo (7)

 • 100 dni, które wstrząsnęły światem. Dziś uczą tego w szkole

  Licealiści z Rwandy uczą się o ludobójstwie z 1994 roku. Masakra trwała 100 dni. Sąsiad zabijał sąsiada. Zginęło ponad 800 tys. osób. Dziś uczniowie słuchają o tamtych wydarzeniach na różnych lekcjach. Dyskusja o tamtej tragedii ma uczyć myślenia krytycznego. Nowego pokolenia nie uczy się już podziałów, co ma gwarantować, że waśnie polityczne odejdą w przeszłość.
 • Ukrył się pod zwłokami aby uniknąć masakry. Do dziś nie może się otrząsnąć

  W Srebrenicy, w lipcu 1995 r. doszło do ludobójstwa muzułmańskiej ludności enklawy. W masakrze zginęło około 8000 mężczyzn i chłopców. Po 20 latach wciąż widać zniszczenia wojenne. Niektóre rodziny dopiero teraz mogą pochować swoich bliskich, na cmentarzach które pokrywają całe doliny.
 • Pierwsze ludobójstwo XX wieku. Przetrwali nieliczni

  Afrykański lud Herero, zamieszkujący terytoria Namibii, Botswany i Angoli, ma za sobą tragiczną przeszłość. W latach 1904 – 1907 przedstawiciele tej grupy etnicznej padli ofiarą brutalnej akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez wojska Cesarstwa Niemieckiego, które kolonizowało wówczas tę część Afryki. Czystki były odpowiedzią na powstanie Hererów, zbuntowanych przeciwko imperialnej polityce Cesarstwa. W ich wyniku liczba Hererów zmniejszyła się z 80 tysięcy do niecałych 15 tysięcy ludzi. Zabijano kobiety i mężczyzn, starców i dzieci. Spragnionym blokowano dostęp do źródeł wody pitnej. Ocalałych zamykano w obozach pracy i przeprowadzano na nich eksperymenty medyczne… Zbrodnia ta jest uznawana za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Dziś Hererowie starają się pielęgnować swoje kulturowe dziedzictwo, aby podkreślić swoją odrębność i tożsamość. Wśród tradycji tego ludu na szczególną uwagę zasługuje sposób ubierania się kobiet. Ich suknie i „rogate” kapelusze to prawdziwe dzieła sztuki. Starsze kobiety noszą je na co dzień, młodsze – zazwyczaj na specjalne okazje. Przedstawicielki zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia są jednak tak samo zgodne co do tego, że manifestowanie własnych korzeni jest tym, co decyduje o przetrwaniu narodu.
 • Sąsiedzi mordowali sąsiadów. Ziemia spływała krwią

  20 lat temu Rwanda spłynęła krwią. W zaledwie sto dni zginęło tam 800 tysięcy osób. Sąsiedzi atakowali siebie nawzajem, stając się bezwzględnymi mordercami... Dziś członkowie plemion Tutsi i Hutu, między którymi dochodziło do krwawych czystek etnicznych, starają się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Projektem, który ma im w tym choć po części pomóc, jest "wioska pojednania", zbudowana z inicjatywy chrześcijańskiej organizacji pozarządowej. Mieszkają w niej ludzie, którzy kiedyś dzielili się na ofiary i morderców. Wśród nich jest Cecile, która straciła w masakrze niemal całą rodzinę. Kilka domów dalej żyje człowiek, który zabił kilku jej bliskich...