LRO

Artykuły - LRO (4)

 • Skąd wziął się lód na Księżycu?

  Skąd wziął się lód na Księżycu?

  Powierzchnia księżycowego bieguna południowego jest pełna kraterów pokrytych lodem, ale to, skąd woda pojawiła się na Srebrnym Globie, pozostaje tajemnicą. Naukowcy przekonują, że lodowe kratery mogą być wynikiem zderzeń, do których doszło podczas kolizji komet lub asteroid.
 • Cząsteczki wody "skaczące" po Księżycu

  Cząsteczki wody "skaczące" po Księżycu

  Wykorzystując Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) naukowcy NASA zaobserwowali proces migracji cząsteczek wody w ciągu dnia.
 • RMF 24: Ależ zdjęcie Ziemi! Prosto znad Księżyca

  RMF 24: Ależ zdjęcie Ziemi! Prosto znad Księżyca

  NASA opublikowała niezwykły obraz Ziemi, sfotografowanej znad powierzchni Księżyca przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Widać na nim naszą planetę, wychylającą się nad pasmem wzgórz na powierzchni Srebrnego Globu. Obraz jest wynikiem złożenia serii zdjęć, wykonanych z pomocą różnych instrumentów LRO.
 • Niezwykłe zdjęcie Marsa i naszej planety

  Niezwykłe zdjęcie Marsa i naszej planety

  Orbita Księżyca może być znakomitym miejscem do obserwacji nie tylko samego Srebrnego Globu, ale i całego Układu Słonecznego. NASA potwierdziła to właśnie publikując niezwykłe zdjęcie Ziemi i Marsa, uchwyconych równocześnie kamerą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). W chwili wykonania tego zdjęcia, 24 maja 2014 roku, Mars był około 300 razy dalej od Księżyca niż Ziemia.