lotniska

Artykuły - Lotniska (580)

Filmy - Lotniska (8)

 • Bezpieczeństwo na lotniskach. Jak zmieniły się systemy zabezpieczeń?

  - Lotniska są bardzo ważnym obiektem strategicznym dla państwa - zaznaczył ppłk Artur Maliński, komendant SG Wrocław Strachowice. Jak zmieniły się systemy zabezpieczeń na lotniskach po 11 września 2001 roku? Kiedy pozostawiony przez pasażera bagaż zaczyna być traktowany jako potencjalne zagrożenie i jaka kara grozi osobie, która go zostawiła bez opieki? (TVN/x-news)
 • Balice - nowy terminal Kraków Airport

  Zakończono pierwszy, kluczowy etap rozbudowy i modernizacji krakowskiego lotniska w strefie Landside, obejmujący budowę nowego terminalu pasażerskiego oraz wykonanie nowego układu komunikacyjnego. Wnętrze nowego terminalu oferuje pasażerom nowoczesną przestrzeń i wysoki komfort podróży. Na poziomie 0 znajduje się strefa ogólnodostępna, punkt informacji lotniskowej tzw. Visitor's Centre, w holu głównym restauracja Panorama oraz hala przylotów z przestronną salą odbioru bagażu rejestrowanego i trzema karuzelami. Na poziomie +1 znajdują się m.in. scentralizowana strefa kontroli bezpieczeństwa pasażerów, gwarantująca większą niż dotychczas przepustowość, przestronne poczekalnie odlotowe dla kierunków Schengen i Non Schengen, trzy wieże przyrękawowe, strefa komercyjna (restauracje, sklepy) oraz salon Business Lounge. Integralną częścią rozbudowywanego obiektu jest kładka, która tworzy bezpośrednie kryte przejście z poziomu +1 terminalu do garażu wielopoziomowego oraz nowopowstałej na jego tyłach stacji kolejowej. Wartość prac w terminalu to ponad 368 mln zł, cały program inwestycyjny - ok. miliarda złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków własnych spółki, obligacji oraz środków unijnych.
 • W Polsce jest jeszcze miejsce dla 2-3 nowych lotnisk

  Prawdopodobnie do tej liczby lotnisk, którą mamy w tej chwili, dojdą jeszcze 2-3 nowe. Lotnisko w okolicach Białegostoku byłoby ze wszech miar uzasadnione. Mówi się o lotnisku na środkowym Pomorzu. To są przynajmniej te dwa, które w jakiś sposób są bliskie spełnienia. Mówi się także o lotnisku pod Kielcami – wylicza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Sebastian Gościniarek, ekspert lotniczy z firmy doradczej BBSG.
 • Lotniskowy koszmar. Zagubione bagaże, odwołane loty...

  Opóźnienia, zagubiony bagaż, odwołane loty... Do tego rodzaju incydentów na lotniskach będzie dochodzić coraz częściej. Powód? Ciągłe nasilanie się ruchu powietrznego. Co roku w portach lotniczych UE odprawianych jest około 800 milionów pasażerów. W obliczu tej sytuacji Parlament Europejski i rządy unijnych krajów członkowskich chcą zliberalizować rynek usług związanych z podróżami lotniczymi. Ma to przynieść poprawę standardów podróżowania, na czym przede wszystkim skorzystają konsumenci.