lokaty terminowe

Artykuły - Lokaty terminowe (228)

 • Średnie oprocentowanie kredytów jest 11- krotnie wyższe niż lokat!

  Średnie oprocentowanie kredytów jest 11- krotnie wyższe niż lokat!

  Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat zakładanych w maju spadło do najniższego poziomu w historii i wyniosło 0,58%. Tymczasem średnie oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych w maju było aż 11-krotnie wyższe niż lokat. Jeszcze przed rokiem była to 5-krotność. Analitycy Expander tłumaczą dlaczego banki tak postępują i podpowiadają, co można w tej sytuacji zrobić.
 • Lokaty: ​Już osiem banków oferuje oprocentowane poniżej 1 proc.

  Lokaty: ​Już osiem banków oferuje oprocentowane poniżej 1 proc.

  Rośnie grono banków, które w ramach najlepszych dostępnych dziś depozytów, zaoferują mniej niż 1 proc. odsetek. Przyjęcie takiej propozycji oznacza zaledwie kilka złotych odsetek od każdego powierzonego na rok tysiąca. Zdaniem analityków HRE to o wiele za mało, aby pokonać inflację.
 • Lokaty bankowe: Trzy złote odsetek za każdy tysiąc w banku

  Lokaty bankowe: Trzy złote odsetek za każdy tysiąc w banku

  Przeciętna roczna lokata założona w maju była oprocentowana na 0,4 proc. w skali roku - wynika z najnowszych danych NBP. Od tego rachitycznego oprocentowania trzeba jeszcze odjąć podatek. W efekcie w najbliższym czasie Inflacja może pochłaniać siłę nabywczą oszczędności nawet dziesięć razy szybciej niż banki będą do nich dopisywać odsetki.
 • To nie koniec cięcia oprocentowania lokat

  To nie koniec cięcia oprocentowania lokat

  To nie koniec złych wieści dla lokat
 • Stopy procentowe: Już pięć lat niskich rat

  Stopy procentowe: Już pięć lat niskich rat

  Prawie 27 tysięcy złotych - tyle na obniżkach stóp procentowych zaoszczędził ktoś, kto w 2012 roku pożyczył na mieszkanie 200 tysięcy złotych - wynika z szacunków HRE Investments. To co dłużnika cieszy, karze rwać włosy z głowy osobie oszczędzającej. Oprocentowanie lokat jest tak niskie, że z czasem depozyt traci swoją siłę nabywczą i to pomimo powolnego dosypywania do niego bankowych odsetek.
 • Inflacja pożera bankowe oszczędności

  Inflacja pożera bankowe oszczędności

  Skok inflacji oznacza, że oszczędności trzymane w bankach na rachunkach osobistych i na niskooprocentowanych lokatach tracą na wartości jeszcze szybciej niż w ostatnim czasie. Inflacja za grudzień sięgnęła 3,4 proc., a realne straty posiadaczy lokat terminowych w bankach przekraczają 5 mld zł.
 • Na lokacie nie zarobisz do końca 2021 roku

  Na lokacie nie zarobisz do końca 2021 roku

  Nie widać końca strat na lokatach. Już przeciętny roczny depozyt zakładany pod koniec 2015 roku nie pozwalał realnie zarobić. Od tego czasu sytuacja ta trwa z krótką przerwą na przełomie lat 2017/18. Niestety, najnowsze prognozy sugerują, że nie ma co liczyć na realne zyski na lokatach przynajmniej do końca 2021 roku - wynika z najnowszych wyliczeń HRE Investments.
 • Polacy wpłacili do banków 37 mld zł

  Polacy wpłacili do banków 37 mld zł

  W styczniu 2018 roku nasze oszczędności w bankach rosły najwolniej od 14 lat. Ich roczny wzrost wyniósł niecałe 3%. Najnowsze dane NBP pokazują, że sytuacja uległa zdecydowanej zmianie. Z wyliczeń Expandera wynika, że na koniec stycznia Polacy mieli w bankach kwotę o prawie 11% wyższą niż przed rokiem. Planowane rozszerzenie programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko może sprawić, że te oszczędności będą rosły jeszcze szybciej. To niestety prawdopodobnie sprawi, że spadnie oprocentowanie lokat.
 • W ubiegłym roku Polacy zainwestowali 44 miliardy złotych

  W ubiegłym roku Polacy zainwestowali 44 miliardy złotych

  Największą popularnością wśród inwestorów w minionym roku cieszył się rynek mieszkaniowy. Potężny kapitał wpłynął też do funduszy inwestycyjnych. Spadł za to popyt na złoto, którego kupić mogliśmy mniej niż 5 ton. Stopniały też oszczędności trzymane na lokatach. Zdaniem analityków Open Finance niskie stopy spowodowały ucieczkę z lokat terminowych w kierunku mieszkań na wynajem.
 • Inflacja pożarła ponad 2 mld zł z naszych oszczędności

  Inflacja pożarła ponad 2 mld zł z naszych oszczędności

  W ubiegłym roku Polacy na lokatach bankowych trzymali ok. 280 mld zł. Roczne odsetki od tak dużej kwoty to ok. 3,4 mld zł. Ceny rosły jednak szybciej. Z wyliczeń Expandera wynika, że po uwzględnieniu odsetek i inflacji, lokaty przyniosły nam w 2017 r. 1,9 mld zł straty.