lokaty

Artykuły - Lokaty (1297)

 • Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze na dłużej, a inne produkty wiążą się z większym ryzykiem - mówi dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  W kwietniu Polacy kupili obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości prawie 3,9 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Oszczędzający szukają sposobu na uchronienie pieniędzy przed rosnącą inflacją. Obligacje skarbowe (zwłaszcza te o stałym oprocentowaniu), choć bezpieczne, niestety nie chronią przed inflacyjnymi stratami. GUS właśnie podał tzw. szybki odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) - w kwietniu sięgnęła 4,3 proc. licząc rok do roku.
 • NBP: Zysk netto banków w I kwartale '21 wyniósł 1,9 mld zł

  NBP: Zysk netto banków w I kwartale '21 wyniósł 1,9 mld zł

  Zysk netto sektora bankowego w I kwartale 2021 roku wyniósł 1,9 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 43,4 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski. W samym marcu zysk netto sektora wyniósł 550 mln zł.
 • Sprzedaż złota bije rekordy

  Sprzedaż złota bije rekordy

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. W Niemczech, w 2020 roku sprzedano go najwięcej w historii - 163 tony, czyli o ponad 20 ton więcej niż w rekordowym 2011 roku. Z kolei w USA popyt na złoto w 2020 roku okazał się trzykrotnie wyższy w porównaniu z 2019 rokiem i ukształtował się na poziomie 66,4 tony.
 • Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać. Polacy szukają nowych możliwości inwestowania środków

  Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać. Polacy szukają nowych możliwości inwestowania środków

  Klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat ok. 100 mld zł i w dużej części przenieśli je na rachunki bieżące.
 • Widmo ujemnych odsetek. Zapłacimy za nasze depozyty w bankach?

  Widmo ujemnych odsetek. Zapłacimy za nasze depozyty w bankach?

  Bankowcom nie zależy na oszczędnościach Polaków. Dlatego zgłaszają pomysł, by wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytów. Z badań ankietowych wynika jednak, że wówczas aż 74 procent klientów zabrałoby pieniądze z banków. Teraz do gry wszedł UOKiK, który w skierowanym do 23 banków wezwaniu przedstawił zastrzeżenia, żądając jednocześnie wyjaśnień, czy i jakie działania prowadzą poszczególne banki w tej sprawie.
 • MF w marcu sprzedało obligacje oszczędnościowe za 3,9 mld zł - to 2. najwyższy wynik w historii

  MF w marcu sprzedało obligacje oszczędnościowe za 3,9 mld zł - to 2. najwyższy wynik w historii

  W marcu br. nabywców znalazły obligacje oszczędnościowe warte 3 mld 904 mln zł; to drugi najwyższy wynik w historii - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się papiery 3-miesięczne. Lokaty bankowe przynoszą realne straty, więc Polacy szukają najwygodniejszych form oszczędzania, które pozwolą walczyć z inflacją (np. indeksowane obligacje czteroletnie) lub nie zamrażają kapitału na długo (obligacje trzymiesięczne).
 • Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady

  Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady

  Banki pokonały w lutym kolejny niechlubny rekord. Jeszcze nigdy wcześniej w historii oprocentowanie lokat nie było aż tak niskie. Nie dziwne więc, że założyliśmy przez to najmniej lokat od ponad 10 lat.
 • Badanie: Blisko 74 proc. Polaków wycofa pieniądze z banków w przypadku zastosowania ujemnego oprocentowania

  Badanie: Blisko 74 proc. Polaków wycofa pieniądze z banków w przypadku zastosowania ujemnego oprocentowania

  Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, zastosowanie ujemnego oprocentowania skłoniłoby prawie 74 proc. Polaków do wycofania oszczędności z banków. Głównie byłyby to osoby zarabiające ponad 9 tys. zł netto, z wyższym wykształceniem i z miast liczących 100-199 tys. ludności. Komentujący to eksperci tłumaczą, że banki już teraz osiągają ww. efekt, bez względu na dalsze działania. Podnoszą koszty prowadzenia rachunków, nie tracąc przy tym klientów.
 • Co piąty Polak zaufa oszustowi, jeśli obieca duże zyski

  Co piąty Polak zaufa oszustowi, jeśli obieca duże zyski

  Problem oszustw finansowych mocno przybiera na sile; z badania wynika, że już co piąta osoba jest skłonna powierzyć pieniądze nieznanej firmie, jeśli ta obieca wysokie zyski - informuje w komunikacie Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego.

Filmy - Lokaty (20)

 • Mogliśmy zarobić o 44 mld zł więcej na odsetkach

  Z danych NBP na koniec 2018 r. wynika, że Polacy trzymali na lokatach aż 273 mld zł. Przy przeciętnym oprocentowaniu na poziomie 4,7% oznaczałoby to zysk na poziomie 12,8 mld zł, czyli po opodatkowaniu 10,4 mld zł. Aż tyle posiadacze lokat mogliby zarobić
 • Na lokatach będziemy zarabiać dopiero za trzy lata

  Jeszcze trzy lata będzie trzeba czekać na to, aby bankowe depozyty dały realnie zarobić. Powód? Inflacja ma przyspieszyć, przekraczając poziom 3%. Rok 2019 będzie najgorszy dla posiadaczy lokat.
 • Mieszkania zostawiają lokaty daleko w tyle, ale ryzyko jest coraz większe

  Ceny mieszkań bardzo wzrosły, a ich korekta wydaje się bardziej prawdopodobna. Jest to typowy rynek cykliczny. Kiedy zaczną spadać? Eksperci coraz bardziej różnią się w swych opiniach. Ryzyko takiego inwestowania rośnie, co jeszcze nie oznacza, że właśnie teraz ceny będą niższe.
 • W środę podwyżka stóp procentowych. Lokaty złotówkowe stracą na atrakcyjności

  W środę FED podwyższy stopy procentowe, ale na tym nie koniec. Pod koniec roku lokaty w dolarach będą bardziej atrakcyjne od depozytów w złoty. Decyzja FED będzie miała wpływ na polską gospodarkę