lokata bankowa

Artykuły - Lokata bankowa (123)

 • Potrójny smuty rekord - ujemne oprocentowanie lokat

  Potrójny smuty rekord - ujemne oprocentowanie lokat

  Kwota, jaką Polacy trzymają w bankach, jest najwyższa w historii - przekroczyła już 1 bilion zł. Z najnowszych danych NBP wynika jednak, że odsetki, jakie wypłacają nam banki od tych pieniędzy są rekordowo niskie. W ciągu roku spadły z 2 mld zł do 0,9 mld zł. Co gorsza, w przyszłości będą jeszcze niższe, gdyż średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu spadło do najniższego poziomu w historii - wyniosło 0,2 proc.
 • Rok temu procent w banku zastąpiono promilami

  Rok temu procent w banku zastąpiono promilami

  Kolejne banki tną oprocentowanie lokat - wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Najlepsze depozyty wciąż dają 2 proc. w skali roku. Niestety to i tak za mało, aby skutecznie walczyć ze skutkami wzrostów cen w sklepach czy punktach usługowych.
 • W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

  W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

  Choć z lokat pieniądze wyjmujemy, to wciąż wielu rodaków zbiera "na czarną godzinę". Dlatego puchną konta zwykłe i oszczędnościowe i to pomimo tego, że mamy niemal gwarancję, że za pieniądze tam zgromadzone z czasem będziemy mogli kupić coraz mniej.
 • Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  - Póki stopy procentowe nie będą poniżej zera, nie zgodzimy się na to, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów i lokat dla klientów indywidualnych - zadeklarował we wtorek w programie Polsat News "Punkt widzenia" prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Natomiast Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, potwierdził, że ruszyły "prace koncepcyjne" dotyczące takiego ujemnego oprocentowania.
 • Ranking lokat: Oprocentowanie w górę w trzech bankach

  Ranking lokat: Oprocentowanie w górę w trzech bankach

  Grudzień przyniósł kolejne cięcia oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych. Były jednak aż trzy instytucje, które postanowiły powalczyć o względy deponentów i zaproponowały wyższe odsetki.
 • Inflacja 30 razy wyższa niż oprocentowanie rocznej lokaty

  Inflacja 30 razy wyższa niż oprocentowanie rocznej lokaty

  Prawie 2 proc. - tyle stracił posiadacz rocznej lokaty, która skończyła się w październiku - wynika z szacunków HRE Investments. Mało tego, chcąc ją przedłużyć przeciętny oszczędzający dozna dziś szoku, bo banki "kuszą" oprocentowaniem kilkanaście razy niższym niż przed rokiem.
 • Mamy najniższe w UE realne oprocentowanie lokat

  Mamy najniższe w UE realne oprocentowanie lokat

  NBP opublikował dane na temat średniego oprocentowania lokat zakładanych w lipcu. Średnia stawka ustanowiła nowy historyczny rekord spadając do poziomu 0,36 proc. W lipcu mieliśmy jednocześnie drugą najwyższą w UE inflację wynoszącą wg Eurostatu aż 3,7 proc. Połączenie tych dwóch elementów to bardzo zła informacja dla oszczędzających. Z wyliczeń Expandera wynika, że w lipcu realne oprocentowanie lokat w Polsce było najgorsze w UE i wyniosło -3,38 proc.
 • Tysiąc w banku da zarobić kilka złotych rocznie

  Tysiąc w banku da zarobić kilka złotych rocznie

  Niskie oprocentowanie lokat i obligacji to nowa rzeczywistość oszczędzających w Polsce. Trzeba przywyknąć do sytuacji, w której aktywa te nie potrafią ochronić kapitału przed inflacją. Aby zachować siłę nabywczą oszczędności, trzeba szukać innych bezpiecznych przystani.
 • Coraz więcej banków daje na lokacie mniej niż 1 proc.

  Coraz więcej banków daje na lokacie mniej niż 1 proc.

  W ciągu miesiąca prawie wszystkie banki badane przez HRE Investments pogorszyły swoją ofertę depozytową. Mało tego, coraz więcej instytucji oferuje deponentom mniej niż 1 proc. w skali roku, a to jeszcze nie koniec cięć. Mimo tego do banków spływają miliardy złotych nowych środków, które Polacy wycofują z bardziej ryzykownych inwestycji.
 • Nie zarobisz na lokacie do 2022 roku

  Nie zarobisz na lokacie do 2022 roku

  Już Polacy, którzy zakładali lokaty pod koniec 2015 roku, realnie tracili na swoich oszczędnościach. Niestety, zła passa oszczędzających wciąż trwa i wszystko wskazuje na to, że trwać będzie. Najnowsze prognozy sugerują bowiem, że nie ma co liczyć na realne zyski na lokatach przynajmniej do końca 2022 roku - wynika z najnowszych wyliczeń HRE Investments.

Filmy - Lokata bankowa (5)

 • P. Kruszyński: Polacy nie będą dopłacali do lokat bankowych, wzorem mieszkańców krajów Europy Zachodniej

  Według ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych, które już i tak są najniższe w historii, ale wciąż wyższe, niż w strefie euro. W związku z tym, polskie banki nie będą minimalizować oprocentowania depozytów, a klienci tracić zdeponowanych pieniędzy.
 • Fundusze inwestycyjne rosną w siłę

  W sytuacji, kiedy oprocentowanie lokat spadło bardzo mocno i to średnie jest na poziomie 0,5-1 proc. w skali roku, stopy zwrotu z najbardziej bezpiecznych funduszy rynku pieniężnego są na poziomie 3-3,5 proc. – mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. – Transfer środków z sektora bankowego, występujący z różnym nasileniem w różnych miesiącach, cały czas trwa i to jest tendencja, którą w tym roku cały czas obserwujemy.
 • Oprocentowanie lokat będzie spadało. RPP i niska inflacja pomogą rynkom

  W ostatnim czasie byliśmy świadkami wydarzeń i danych, które wsparły zarówno polski rynek akcji, jak i obligacji. Jednocześnie uwarunkowana makroekonomiczne nie będą sprzyjały lokatom bankowym. Dlaczego? Komentuje Piotr Minkina, ekspert Union Investment TFI.
 • Znikają lokaty antybelkowe

  Już za kilka dni z rynku znikną zupełnie lokaty antybelkowe. 1 kwietnia wchodzi w życie zmiana w ordynacji podatkowej, która uniemożliwi omijanie 19-procentowego podatku na tzw. lokatach jednodniowych. Co teraz? O tym Mariusz Klimczak, prezes Banku Ochrony Środowiska.