Fakty - lodowiec

Artykuły - Lodowiec (16)

 • Spadł w szczelinę lodowca. Z uszkodzonym kręgosłupem przeszedł 5 km

  Spadł w szczelinę lodowca. Z uszkodzonym kręgosłupem przeszedł 5 km

  Podczas trekkingu na lodowcu mężczyzna wpadł w szczelinę, poważnie uszkadzając sobie kręgosłup. Mimo bólu, turysta wydostał się ze szczeliny i przeszedł ponad 5 km w poszukiwaniu pomocy.
 • Francja: Wypompują wodę spod alpejskiego lodowca

  Francja: Wypompują wodę spod alpejskiego lodowca

  Ogromne jezioro, które utworzyło się pod lodowcem na Mont Blanc, ma zostać osuszone, żeby zapobiec powtórzeniu się powodzi sprzed ponad 100 lat, która zabiła 175 ludzi.
 • Topnienie niezwiązane z ociepleniem?

  Topnienie niezwiązane z ociepleniem?

  Grupa międzynarodowych ekspertów badających Antarktykę uważa, że gwałtowne topienie się lodowca Pine Island ma prawdopodobnie inną przyczynę niż globalne ocieplenie.
 • Lodowce Himalajów topnieją w oczach

  Okazuje się jednak, że winne nie jest ocieplenie klimatu. Zdaniem chińskich i amerykańskich naukowców, przyczyną jest rosnąca ilość sadzy w atmosferze.
 • Lodowce Antarktydy topnieją szybciej, niż sądzono

  Lodowce Antarktydy topnieją szybciej, niż dotąd sądzono, co może doprowadzić do bezprecedensowego podniesienia się poziomu mórz - ostrzegli w środę naukowcy.
 • Doda w lodówce!

  Doda w lodówce!

  Posilając się artykułem mojego kolegi na temat Dody, przytoczę na początek parafrazę dowcipu o Leninie w nim zawartego... Dzień pierwszy: Włączam telewizor - Doda. Dzień drugi: włączam radio - Doda. Dzień trzeci: otwieram gazetę - Doda. Dzień czwarty: boje się otworzyć lodówkę... Nie trzeba długo się zastanawiać, aby stwierdzić iż zawartość mediów (i naszej lodówki
 • Golasy pozowały na lodowcu

  Golasy pozowały na lodowcu

  Kilkuset golasów pozowało w sobotę na kurczącym się lodowcu Aletsch w Szwajcarii, gdzie sfotografował ich Amerykanin Spencer Tunick, specjalizujących się w takich projektach.
 • Nagie zdjęcia na lodowcu

  Nagie zdjęcia na lodowcu

  Amerykański fotograf Spencer Tunick, który specjalizuje się w zbiorowych zdjęciach nagich ludzi, szuka modeli do najnowszego projektu.
 • Ubywa lodowców na Antarktyce

  Ubywa lodowców na Antarktyce

  Naukowcy mają kolejne fakty potwierdzające ocieplenie klimatu. Badania satelitarne wskazują na szybkie topnienie lodowców pokrywających Arktykę. Obszar całorocznej pokrywy lodowej zmalał tam w latach 2004 - 2005 aż o 14 procent.
 • Upadek grenlandzkiego olbrzyma

  Upadek grenlandzkiego olbrzyma

  Jeden z wielkich grenlandzkich lodowców - Jakobshavn Isbrae na zachodnim wybrzeżu "rozpływa się" z prędkością 9 km rocznie.

Filmy - Lodowiec (1)

 • Przykryli lodowiec ogromną plandeką. Sprytny pomysł!

  Ludzie mają różne pomysły na walkę z globalnym ociepleniem. Swoją nietypową strategią podzielili się Włosi. Żeby ochronić alpejski lodowiec Presena, 100,000 metrów kwadratowych jego powierzchni przykryją plandeką. Materiał ma zapobiec nadmiernemu topnieniu.