lodowiec

Artykuły - Lodowiec (33)

Filmy - Lodowiec (6)

 • Lodowiec Planpincieux grozi zawaleniem

  Alpejski kurort we Włoszech znajduje się w stanie wysokiego zagrożenia. Dziesiątki osób ewakuowano z obawy, że ogromny fragment górskiego lodowca może oderwać się z powodu nagłych wysokich temperatur. - To nowa sytuacja, w porównaniu z poprzednimi epizodami, która wymagała pilnej ewakuacji części populacji - mówi Stefano Miserocchi, burmistrz Courmayeur.
 • Przykryli lodowiec ogromną plandeką. Sprytny pomysł!

  Ludzie mają różne pomysły na walkę z globalnym ociepleniem. Swoją nietypową strategią podzielili się Włosi. Żeby ochronić alpejski lodowiec Presena, 100,000 metrów kwadratowych jego powierzchni przykryją plandeką. Materiał ma zapobiec nadmiernemu topnieniu.
 • 40-metrowa góra lodowa oddzieliła się od lodowca na Antarktydziee

  Ogromna góra lodowa wielkości 10-piętrowego bloku oddzieliła się od lodowca Williama na Antarktyce. Cielenie się lodowca zarejestrowali naukowcy znajdujący się na statku badawczym James Clark Ross. Ich zdaniem oderwany kawałek lodowca mógł mieć ok. 40 metrów długości i ważyć tysiące ton. (STORYFUL/x-news)
 • Mariusz Potocki bada piaski na pustyniach i lodowce. Jak wygląda jego praca?

  Mariusz Potocki to polski geograf, glacjolog i fotograf, który bada pustynie i lodowce. Dlaczego naukowiec wspiął się na Mount Everest i po co przywiózł do polski piasek z pustyni Gobi? Jak wygląda jego praca? (Dzień Dobry TVN/x-news)